Kombinovaná antiretrovirální terapie (cART) byla v případě 14 pacientů zahájena jen několik týdnů po nakažení. Výsledky publikované v odborném časopise PLOS ukazují, že včas zahájená léčba "může některým pacientům umožnit dlouhodobou kontrolu nad nemocí, a dokonce by mohla mít důležité dopady na hledání skutečného léku HIV".
Podobná "kontrola nad nemocí" se běžně vyskytuje u méně než jednoho procenta pacientů. Vědcům z Pasteurova institutu v Paříži se však povedlo dosáhnout tohoto "funkčního vyléčení" u čtrnácti pacientů ze sedmdesáti. Vědci se na základě výsledků domnívají, že na podobný výsledek má šanci 5 až 15 procent lidí nakažených virem HIV.
U 14 pacientů nedošlo k návratu HIV ani několik měsíců po přerušení kombinované antiretrovirální terapie.
Zmíněných 14 pacientů má stále v krvi stopy viru HIV, ale podle MedPageToday jde pouze o velmi nepatrné, laboratorním vybavením sotva zaznamenatelné stopy. Někteří doktoři přesto nedoporučují, aby u nich došlo k přerušení terapie: "Já bych u každého nakaženého začal s terapií a tuto terapii bych nepřerušoval," uvedl doktor Michael Saag z Alabamské univerzity.
V krátké době jde o druhou studii naznačující, že časná a intenzivní léčba může lékařům pomoci dostat virus HIV v určitých případech pod kontrolu. Na počátku března američtí lékaři oznámili, že se jim povedlo vyléčit malou holčičku nakaženou HIV od narození. "Předpokládáme, že toto dítě má skvělé šance žít dlouhý a zdravý život. Věříme, že tento přístup by mohl vést ke stejnému výsledku i u dalších ohrožených dětí," uvedla tehdy vedoucí týmu, doktorka Hannah Gayová, pro britský list The Guardian.