Góly ve fotbale ohlídá počítač. Nespolehliví rozhodčí skončí až za rok

aktualizováno 
Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) rozhodla, že příchod technologie automatického sledování pohybu míče přes brankovou čáru se odkládá. Prototypy "jestřábího oka" při zkouškách nesplnily očekávání.

SKANDÁL NA MS 2010. Německý brankář Neuer se na loňském mistrovství světa marně natahoval po střele anglického záložníka Lamparda, která skončila za brankovou čárou. Rozhodčí však gól neuznali. | foto: AP

Vědci ze švýcarského ústavu pro výzkum materiálů EMPA měli během února nezvyklou práci. Kopali do míčů. Švýcarská vědecká instituce pro FIFA prověřovala celkem deset systémů automatického sledování brankové čáry.

Podle odborníků ani jeden z nich nesplnil požadavky, které stanovili funkcionáři světové fotbalové organizace. Výběrové řízení však nebylo zrušeno, jen se termín výběru posunuje nejméně o rok.

Deset automatických hlídačů

Zkoušek se účastnilo deset systémů z celkem patnácti přihlášených. Nejrozšířenější technologií je vizuální sledování prostoru brány.

Příkladem může být systém britské firmy Hawk-eye Inovation. Ta už má rozsáhlé zkušenosti s podobným systémem pro tenis, kde hlídá auty. Fotbalovou verzi "jestřábího oka" tvoří šest kamer zaměřených na brankovou čáru, které mají zachytit každý pohyb míče v tomto prostoru s přesností na zhruba pět milimetrů.

Protože míč pohybující se stokilometrovou rychlostí uletí mezi dvěma televizními záběry, kterých se snímá 25 za sekundu, zhruba jeden metr, "fotbalové oko" by mělo pracovat s 500 záběry za sekundu. Odpověď na otázku, zda gól padl či ne, má poskytnout za zhruba půl sekundy od průletu míče.

Mezi účastníky řízení se však našly i originálnější nápady. Technologie firmy Cairos například využívá kombinace čipu přímo v míči a vodičů s elektrickým proudem pod brankovou čárou, za bránou a pod celou "šestnáctkou".

Schéna systému Cairos pro určování polohy míče v pokutovém území

Schéma systému Cairos pro určování polohy míče v pokutovém území

Díky čipu a několika senzorům je možné přesně sledovat pohyb míče v elektromagnetickém poli, které vodiče vytváří. Lze tak i určit okamžik, kdy se míč dostane do brány. V tu chvíli počítač, který údaje z čipu vyhodnocuje, pošle bezdrátově upozornění do speciálního náramku rozhodčího.

Za sekundu má být jasno

Zavedení techniky FIFA dlouho odmítala. Po chybách rozhodčích na mistrovství světa v Jihoafrické republice, které měly podíl na vyřazení Mexika a Anglie (více zde a zde), byl však tlak na jejich zavedení příliš velký. Prezident FIFA Sepp Blatter se za chyby rozhodčích omluvil a technologie tak měla dveře alespoň pootevřené.

V říjnu 2010 se vedení světového fotbalu rozhodlo, co od nových systémů chce. Musí především být naprosto spolehlivé a odpověď musí poskytnout během jediné sekundy.

Informaci o tom, zda míč přešel brankovou čáru, má také dostat výhradně rozhodčí. Systém bude sledovat pouze a výhradně prostor brány, takže ho nelze použít například při rozhodování mezi rohovým kopem nebo kopem od brány.

Vedení světového fotbalu také tvrdilo, že pokud se osvědčí, může být technologie zavedena už za rok na mistrovství Evropy.

První ostrý trénink

Testy systémů probíhaly od 7. do 13. února v různých světelných podmínkách, včetně umělého osvětlení.

S výsledky bylo vedení světového fotbalu seznámeno o víkendu. A to během zasedání organizace IFAB v Newportu ve Walesu.

IFAB sdružuje kromě FIFA čtyři britské fotbalové asociace, které fotbal jako sport v 19. století zakládaly. Organizace projednává všechny změny pravidel fotbalu.

Ani jeden ze systémů neprošel bez chyby. Na druhou stranu ale výkony vyzkoušených systémů podle švýcarských odborníků nebyly tak špatné, aby je další vývoj nedokázal vylepšit. Proto se tedy rozhodli, že termín pro výběr technologie posunou o celý jeden rok na únor 2012.

Prohlášení nespecifikovalo, v kterých ohledech systémy selhaly nejvýrazněji. Automaty by však podle odhadů vedení světového fotbalu už měly rozhodovat na mistrovství světa v roce 2014.

 

Nejčtenější

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Ryby vidí tmu jinak. Český objev z hloubi moří se dostane do učebnic

Beztrnovka stříbřitá má na poměry hlubokomořských tvorů poměrně nenápadný...

Bioložka Zuzana Musilová z Přírodovědecké fakulty se s kolegy „potopila“ do oblasti, která je Čechům obvykle vzdálená:...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Další z rubriky

Brontosaurovi potvrdili jméno až v roce 2015. Práskal ocasem jako bičem

Stádo brontosaurů na pochodu. Tito obří sauropodi se zřejmě sdružovali do...

Brontosaurus, tedy v doslovném překladu „hřmotný ještěr“, patří k nejznámějším a nejpopulárnějším dinosaurům vůbec....

Nový tyranosauroid dostal jméno po kojotovi

Suskityrannus byl po dlouhá léta označován za blíže neidentifikovatelného...

Nově zařazený tyranosauroid byl předchůdce slavného T. rexe, ale do jeho velikosti měl daleko. Dlouho se přitom...

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Najdete na iDNES.cz