Larry Page představil svůj nový ambiciózní projekt Calico. Firma se bude zabývat tím, jak oddálit stárnutí. Na fotografii je jedno z mála veřejných vystoupeni Page na konferenci I/O 2013 v San Francisku. | foto: Roche, Profimedia.cz

Google vám prodlouží život. Spojí se kvůli tomu s Applem

  • 46
Larry Page, zakladatel Googlu, spoluzakládá firmu Calico, která má ambiciózní úkol: prodloužit lidský život. Na rozdíl od farmakologických firem zamíří do vzdálenější budoucnosti.

Zakladatelé Googlu vždycky prosazovali jednoduché pravidlo: "Když něco děláš lépe, nedělej to jen o trochu lépe, to umí každý. Udělej to desetkrát lépe." Se stejným přístupem se chce nyní spoluzakladatel a současný šéf Googlu Larry Page pustit do oblasti zdravotnictví.

Za tím účelem zakládá samostatnou společnost Calico, kterou povede jeho přítel Arthur Levinson. Ten má za sebou působení v biotechnických firmách, biochemickém výzkumu i medicíně. V současné době je Levinson také předsedou představenstva firmy Apple. Po dlouhé době tak jde o projekt, u kterého se, byť nepřímo, sešli rozhádaní giganti Google a Apple. "Nemoci a stárnutí se dotýkají rodin každého z nás. Věříme, že když budeme přemýšlet dostatečně do budoucna a mířit dostatečně vysoko, dokážeme vylepšit miliony životů," uvedl Page.

Google se do zdravotnictví pustil již několikrát, ovšem v omezené míře, například předpovídáním chřipkových trendů podle hledaných výrazů ve světě. Tentokrát má jít o mnohem ambicióznější projekt. "V některých odvětvích trvá deset až dvacet let, než se myšlenka promění v realitu," uvedl Larry Page pro magazín TIME. "Cílíme na ty opravdu, opravdu důležité věci, aby za deset nebo dvacet let byly hotové."

Rakovina je hrozná, ale tady jde o prodloužení života

Nemluví o ničem menším než o prodloužení lidského života. Google chce nabídnout především svou expertízu při práci s velkým množstvím dat. To může přinést i kontroverzní výroky: "Opravdu se výzkum soustředí na správné věci?" ptá se Page. Jako příklad uvádí rakovinu: "Ano, je tu mnoho případů rakoviny a je to nesmírně smutné, ale v souhrnu nemá rakovina až takový vliv na délku lidského života." Zatímco tedy například počítač IBM Watson u rakoviny začíná, analyzuje vědecké studie a dává doporučení onkologům, Google prý míří mnohem dále.

Page i Levinson doufají, že jejich nová firma bude malá a dostatečně agilní na to, aby rychle a cílevědomě reagovala tam, kde velké farmaceutické konglomeráty trápí nedostatek vize a zatížení minulostí.

Arthur D. Levinson je americký biochemik, předseda biotechnické korporace Genetech a zároveň předseda firmy Apple (po smrti Jobse). Kromě toho působí v řadě výzkumnických rad a organizací, včetně univerzit MIT, Princetonu a Harvardu.

Larry Page, spoluzakladatel a současný šéf firmy Google, trpí vzácnou atrofií hlasivek, jeho hlas tak zní unaveně a nevýrazně. Ví tedy své o tom, jak zdraví ovlivňuje každý aspekt lidského života.

Zatím není známo mnoho podrobností. Firma Calico má být relativně malá, finance nejsou veřejné. Sídlit by měla poblíž San Franciska, pravděpodobně blízko kalifornského Mountain View, kde je i hlavní sídlo Googlu. Ostatně slovo Calico má být zkratka "California Life Company", tedy "kalifornská společnost pro život". Ačkoli, jak uvádí Levinson, "můžete o tom také přemýšlet jako o kočce Calico  která má oněch pověstných devět životů."

Uspěje Google v miliardové konkurenci?

Už dávno neplatí, že by Google byl "pouze" internetový vyhledávač. Zobrazování reklam sice tvoří drtivou většinu jeho příjmů, jeho ambiciózní projekty ovšem sahají od mobilů přes mapy a rozšířenou realitu až po samořiditelná auta. Možná na všech těchto projektech nevydělává a ještě dlouhou dobu nebude, ale rozhodně má pověst firmy, která se dokáže s přístupem "uděláme to znovu, úplně jinak, ve velkém a desetkrát lepe" dostat na nová bojiště.

Jenže farmaceutický průmysl je přeci jen "jiná liga". Objem financí, které je potřeba vynaložit na vývoj jediného léku a jeho prosazení na trh, jde do stovek milionů dolarů, pochopitelně bez záruky na úspěch. I kdyby Google nasypal do projektu polovinu své disponibilní hotovosti (a to by samozřejmě Pageovi neprošlo ), je to pořád jen drobná suma ve srovnání s rozpočtem velkých farmakologických firem.

Inovace v medicíně

Nejen Google představuje nové postupy ve zdravotnictví.

  • 23andMe nabízí analýzu DNA pro jednotlivce a následné rady šité na míru podle vašich genů.
  • PatientsLikeMe sdružuje tisíce lidí s různými chorobami a umožňuje jim sdílet zkušenosti s léky i léčebnými postupy.
  • Stand Up to Cancer financuje malé týmy a podporuje silnou mezitýmovou spolupráci na jednotlivých lécích a dokonce i pacientech.

Kromě statistiky, ve které se Google právem cítí silný, je pro i elementární úspěch na poli medicíny zapotřebí nesmírně rozsáhlých zkušeností z oblasti chemie, biologie, neurologie i podrobná znalost příslušných regulací a norem. Vyvíjet léky zkrátka není jako vyvíjet aplikace, betaverze tu mají přísná pravidla.

Google, respektive nová firma Calico, samozřejmě nechce hrát podle současných pravidel a hodlá využít inovativních postupů. Zřejmě by to mohla být analýza velkých dat, počítačová simulace možných léčiv a využití analýzy DNA pro navrhování individualizované léčby. To jsou rozhodně nadějné postupy, jak ukazují již dnes jejich úspěšní průkopníci. Bez dalších partnerů ovšem Calico může hrát spíše roli akademického think tanku s komerčními prvky. Podobal by se tím Univerzitě singularity, do které mimochodem Page také investoval.

Calico i Univerzita singularity mají společný dlouhodobý záměr. Budou se aktivně připravovat na dobu, kdy počítače analyzují, prodlužují, nebo dokonce řídí a uchovávají náš život (více o singularitě v našem předchozím článku). Těžko si lze představit ambicióznější cíl. Google se však nikdy netajil tím, že ho malé cíle příliš nezajímají.

Larry Page zároveň ve svém oznámení na Google+ uklidnil akcionáře Googlu: "Nebuďte překvapeni, pokud budeme investovat do takovýchto podivných a spekulativních podniků. Ale pamatujte si prosím, že tyto investice jsou nesrovnatelně menší než jádro našeho businessu." Jinými slovy, Google zůstává vyhledávačem. A to mu vydělá na podobné výlety do budoucnosti.