Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

„Geneticky modifikovaná“ rakovina si krade DNA ze zdravých buněk

  15:42
Mezinárodní vědecký tým s českou účastí ukázal nečekanou dovednost rakovinových buněk. Když je jejich systém pro výrobu energie poškozený, dokáží si neznámo jak „ukrást“ náhradní ze zdravé tkáně. Je to první podobné pozorování vůbec.

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu | foto: NIH

Z hodin biologie si pamatujeme, že mitochondrie jsou „buněčné elektrárny“, tedy hlavní zdroj energie našich buněk. Možná také to, že jak to tak bývá, když se motor rozbije, je z toho vážný problém. U lidí poškození mitochondrií vede k závažným, neléčitelným onemocněním.

Někteří badatelé se proto logicky ptají, proč nepoužít stejného prostředku i k něčemu dobrému. Proč třeba nezacílit na mitochondrie buněk, které v těle působí jen potíže – třeba rakovinových. V nich mitochondrie pracují trochu jinak než ve zdravých (takže se na ně přece jen trochu „cílit“ dá, aniž bychom zasáhli ty zdravé) a také na vyšší výkon, aby stačily potřebám překotně se množících nádorů, které jsou stále hladové po energii (takže jsou na její nedostatek citlivé).

V rámci výzkumu rakoviny jde o poměrně malé a úzké pole, ale v lednu se na něm objevil jeden zajímavý a překvapivý výsledek, pod který se podepsali i Češi. Konkrétně z týmu profesora Jiřího Neužila, který působí napůl z Biotechnologického ústavu v Praze a australské Griffith University.

V časopise Cell Metabolisme (placený přístup) s kolegy popisuje nezvyklé pozorování: všimli si, že rakovinové buňky dokáží v případě úplného výpadku vlastních „elektráren“ sáhnout do zdravých buněk v okolí a z nich získat nové. Protože mitochondrie obsahují vlastní DNA, rakovina tak podstoupí jakousi genetickou úpravu či léčbu, která opraví jinak neopravitelnou chybu v genech.

Škatule, škatule

Jak to vědci zjistili? Vytvořili rakovinové buňky s vážně poškozenými mitochondriemi, kterými pak nakazili myši, aby zjistili, zda dokáží takové buňky tvořit nádory. Upravené nádorové buňky s poškozenými mitochondriemi se na začátku chovaly podle předpokladů a v těle zvířat se nevytvářely nádory. Rakovina byla evidentně hodně oslabená. Ale situace se po čase změnila a rakovina začala postupně „prospívat“. Logicky se nabízí otázky, jak je to možné.

Mitochondrie po česku

Na výzkumu se podíleli i vědci z Biotechnologického ústavu české Akademie věd, z laboratoře vedené profesorem Jiří Neužilem. Vědec, který napůl pracuje v Austrálii (Griffith University ve státě Queensland). On i jeho skupina se na zkoumání role mitochondrií v rakovinách soustřeďují dlouhodobě. Například skupině molekul, které nazývá „mitokany“(odvozeno od „mitochondria and cancer“) a které vyvolávají působením na mitochondrie rakovinových buněk jejich řízenou „sebevraždu“, apoptózu – což je jeden z hlavních přirozených obranných mechanismů proti zhoubnému bujení buněk. Tyto (a také další látky) jsou nyní ve fázi přípravy klinických testů, které by měly potvrdit nejprve jejich neškodnost, a pak jejich účinnost pro lidské pacienty. Na přípravě zkoušek se podílí i český investor, kterého nechtěl Neužil jmenovat.

Když vědci na Novém Zélandu, kde se pokusy prováděly, nově rostoucí nádory analyzovali, zjistili, že obsahují zdravé mitochondrie. A protože tato buněčná tělíska mají vlastní DNA, snadno zjistili, že nejde o původní mitochondrie, ale tělíska, která nesou stejnou DNA jako mitochondrie ve zdravé myší tkání. Nějakým způsobem tedy došlo k tomu, že poškozené rakovinové buňky si od zdravých myších buněk pořídily fungující náhrady a rázem ožily.

Něco takového - tedy přenos genetického materiálu z jedné dospělé buňky do druhé - v tkáni živých zvířat nikdo zatím nepozoroval (ve zkumavce, tedy in vitro, už ano). Ne, že by v přírodě byla taková výměna zcela neobvyklá - bakterie si podobně vyměňují geny (tzv. horizontálním přenosem) zcela běžně. U zvířat či rostlin jsme ale nikdy nic takového přímo neviděli.

Na druhou stranu, pohled do DNA „vyšších“ živočichů napovídá, že k přenosům celých úseků v minulosti došlo, a dnes realizované genetické modifikace (GMO plodiny atp.) jsou zatím jen slabým odvarem evoluce. Ale pozorování takového jevu (byť jen mezi mitochondriemi) má velký význam, protože otevírá novou etapu zkoumání těchto pro biology zajímavých jevů.

Kde, kdo, jak?

Další výzkum může začít třeba tím, že vědci přesně popíší, jak k přenosu DNA dochází. Zatím odborníci buňky přímo při činu nechytili a jen spekulují (např. přechází celé mitochondrie nebo jen DNA?). V případě mitochondriální DNA může být proces o to jednoduší, že tato tělíska nejsou původem lidská. Dávno v minulosti byla bakteriemi, které do svého „těla“ zapojil nějaký náš pradávný, ještě jednobuněčný předek. Od té doby v nás a s námi žijí v hezkém příkladu biologické spolupráce – bakterie pro buňky účinně vyrábějí energii, ty jim poskytují relativně bezpečné útočiště s možnosti předávat DNA dalším generacím.

Mitochondrie tedy mají svou vlastní DNA, která je mnohem kratší a výrazně odlišná od DNA v jádrech našich buněk, například je kruhová jako u bakterií. Jak už jsme zmiňovali, bakterie si DNA vyměňují zcela běžně, takže i mitochondrie mohou mít velmi pravděpodobně v rukávu pár triků, které zbytek lidských buněk neumí.

Další velkou otázkou je, jak často k takovému ději dochází, a jak je v růstu rakovin důležitý. Je pravděpodobné, že u běžných, zdravých buněk bude „přeshraniční“ výměna mitochondrií velmi vzácná nebo prakticky nemožná. Ovšem u rakovinových buněk, jejichž stěny jsou mnoha způsoby „děravé“ a mají celou řadu defektů, to může být zcela jinak.

Pokud by skutečně nádory často spoléhaly na doplňování poškozených mitochondrií zvenčí, možná by se dala tato výměna přerušit a tím růst nemoci zpomalit či zastavit. Nebo se naopak může ukázat, že nádory kradou mitochondrie velmi účinně a i proto jsou rakoviny tak odolné. Případně se také může stát, že u lidí se mitochondriální „škatula, škatula, hejbejte se“ vůbec nepodaří pozorovat (zatím se samozřejmě pracovalo jen na myších).

Jednoduše řečeno, na spekulace o léčbách a možných přínosech objevu je příliš brzy. Zatím jde „jen“ o pozorování velmi zajímavého jevu, který nám z velké části zůstává utajen. Co z něj bude dále, je v tuhle chvíli skryté v neznámu – a přesně tohle je důvod, proč většině vědců přijde jejich práce tak zajímavá.

Autor:
  • Nejčtenější

Musk a odborníci žádají pozastavení vývoje umělé inteligence, bojí se rizik

Víc než tisíc odborníků na umělou inteligenci a další osobnosti z technologické oblasti včetně Elona Muska žádají v...

Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?

V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

Noční obloha ukáže hned pětici planet seřazených do oblouku

V úterý večer se má podle astronomů objevit na obloze jeden ze zajímavých úkazů letošního roku. Planety Merkur, Venuše,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ušetřili jsme balík. Šest tipů, jak šikovně využít starý telefon

Průměrně lidé mění chytrý telefon zhruba po necelých čtyřech letech provozu. Mnohé přístroje pak roky leží v šuplíku,...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Expert: V modulárních reaktorech předběhly Čína s Ruskem západní výrobce

Vysíláme Česko by mohlo mít do jedenácti let první malý modulární jaderný reaktor, ryze český pak do dvanácti let. Jeho první...

Jak se měnily odhady stáří Země od Písma svatého po radiometrické datování

Dějiny odhadů stáří naší planety jsou velmi zajímavým příběhem. Pohlížíme-li na tuto historii jako na kuriózní přehled...

Jméno tohoto elegantního sauropoda si asi nezapamatujete

Jmenuje se Opisthocoelicaudia skarzynskii a k tomuto těžko vyslovitelnému a ještě hůře zapamatovatelnému názvu se tento...

Molekuly náhody a vůně dívek. Máme mezi sebou i chemický kontakt, říká vědec

Premium Čím se do historie zapsali dva zapálení badatelé, kterým v chemickém kotlíku místo kvalitního benzinu „uzrály“ tuhé...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...