Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obyvatelé Fukušimy nemají v těle radioaktivní látky z havárie

Obyvatelé okolí fukušimské elektrárny nejsou ohroženi příjmem zvýšeného množství radioaktivních látek z prostředí a z potravy. Ukazují to výsledky měření u desítek tisíc lidí.

Návštěvníci městečka Yonomori ležícího jen zhruba 7 kilometrů od fukušimské elektrárny před zátarasy, které vyznačují zakázanou zónu. | foto: Profimedia.cz

Obyvatelům okolí fukušimské elektrárny se do těla dostalo do těla velmi malé, případně žádné množství radioaktivních látek navíc oproti běžným hodnotám. Tvrdí to studie, kterou zveřejnil profesor Rjúgo Hajano (angl. transkripce  Ryugo Hayano). Se svým týmem z Tokijské univerzity studoval vnitřní kontaminaci obyvatel prefektury Fukušima a sousední prefektury Ibaraki (studie je dostupná odsud).

Ukázalo se, že drtivá většina z desítek tisíc měřených lidí neměla vůbec žádné měřitelné množství hledaných umělých radionuklidů (naše těla vždy obsahují trochu přirozeně radioaktivních prvků z okolí, tak nějakou v těle daní lidé měli). Z 10 186 osob ze zasažených oblastí (měřených od října 2011 do února 2012) mělo 88 procent kontaminaci cesiem 137 a 134 z nich na neměřitelných hodnotách.

Milisieverty a my

Působení radioaktivního záření jsme vystaveni celý život, z drtivé části z přirozených zdrojů. Za hranici prokazatelně poškozující zdraví (hlavně nárůstem počtu nádorových onemocnění) se považuje cca 100 milisievertů (mSv) za rok. Pro většinu lidí smrtelná dávka při jednom intenzivním ozáření (odolnost se individuálně dosti liší) je zhruba stokrát vyšší: cca kolem 10 Sv (tedy 10 000 mSv).

Průměrná dávka z přirozených zdrojů na osobu za rok v ČR činí zhruba 3,4 milisievertů (mSv) za rok. V íránském Ramsaru, což je místo s patrně nejvyšší přirozenou radioaktivitou na světě, činí přibližně 10 mSv/rok. Ale jsou odtamtud zaznamenány i případy lidí, kteří za rok dostali kolem 260 mSv/rok.

Vyšetření na rentgenu (čili CT) vystaví pacienta dávce v rozmezí 1 až 30 mSv podle typu vyšetření a přístroje. Vyšší dávka je pro podrobnější celotělové vyšetření. U starších přístrojů jsou obecně dávky vyšší než u novějších.

U celkem 21 997 osob měřených v době od března 2012 do listopadu téhož roku byla kontaminace pod měřitelnou úrovní u 99 procent měřených. Pouze u jednoho procenta (212 lidí) se objevily stopy vnitřní kontaminace, ale opět hluboko pod zdravotními limity.

Větší hodnoty, i když i ty vedou k dávce jen 1 milisievert (velikost této dávky přibližuje vedlejší box), se našly u čtyř seniorů, kteří intenzivně jedli houby z vlastní kontaminované zahrádky.

Měření probíhala na celotělovém počítači, což jsou zařízení, jejichž hlavní součástí je velmi citlivý detektor záření gama, více v boxu vpravo.

Výsledky měření odpovídají předchozím výsledkům měření vnějšího ozáření a jeho zdravotních dopadů i odhadům Světové zdravotnické organizace, podle kterých se Fukušima naštěstí ukázala být podstatně menší katastrofou než Černobyl.

Hlavním rozdílem byl ve Fukušimě nižší únik radioaktivity, včasná evakuace většiny obyvatel a otevřená informovanost. Dále pak velmi pečlivá kontrola trhu s potravinami a vyřazení kontaminovaných produktů z potravního řetězce.

Co přesně se měřilo?

Ve studii se měřila přítomnost radioizotopů cesia 137 a 134. Proč právě jich? Vznikají prakticky jen v reaktorech a v současné době tvoří největší část zamoření z havárie (postupně se budou rozpadat a převáží vliv jiných radionuklidů, jejich aktivita je mnohem menší) a také se dobře šíří životním prostředím.

Dají se také snadno identifikovat, protože vyzařují gama záření, které snadno prochází lidským tělem, a dá se tak dobře změřit.

Pokud není "vidět" cesium, je to známka, že i další radionuklidy pocházející z havárie jsou v těle přítomny v zanedbatelném množství.

Je to dáno hlavně lepšími ekonomickými možnostmi Japonska, lepšími možnostmi dodávek potravin z jiných nezasažených oblastí a úrovní vybavení dozimetrickými přístroji.

Vyrobeno ve Fukušimě

Studie také dává odpověď na otázku, jak se daří zabránit proniknutí radioaktivních látek do potravního řetězce. Bez těchto informací by se těžko mohl do okolí elektrárny vracet normální život, jak mají úřady v plánu.

V nedávném článku o Fukušimě jsme psali o zpřístupňování téměř všech evakuovaných samosprávných celků. Z jedenácti takových se dosud otevřelo devět. Jako poslední to byly v březnu města Namie, Tomioka a vesnice Kacurao. Během jarních měsíců by se měla otevřít zbývající dvě města, Futaba a Kawamata. Zároveň se hledají cesty, jak v méně kontaminovaných a otevíraných oblastech obnovit bezpečnou produkci potravin.

Je třeba zdůraznit, že i v otevřených samosprávných celcích zůstávají silně kontaminované oblasti, které vyžadují intenzivní dekontaminaci a budou uzavřeny ještě řadu let. Podrobněji bylo rozdělení oblastí podle stupně postižení pospáno zde.

Minulý týden tak v městě Hirono začal výsev rýže na polovině z 210 hektarů městských rýžových polí. Toto město do původní zakázané zóny zasahuje jen velmi malým kouskem na severu. Zbytek tak byl v zóně s pohotovostí, odkud se musely evakuovat školy, zdravotní zařízení a další zázemí. Starosta tak nakonec rozhodl o úplné evakuaci obyvatel. Ti se začali vracet začátkem minulého roku, v březnu minulého roku se zde otevřely úřady samosprávy a farmáři začali s prvními testy produkce rýže.

Stejné testy probíhaly i ve vesnici Kawauči. Díky testovací produkci rýže se ukázalo, že tak lze získat rýži nezávadnou, jejíž radioaktivita je pod přísnými zdravotními limity. To je důvod, proč se letos produkce rýže ve městě Hirono rozjela naplno.

Vladimír Wagner

Pracuje na oddělení jaderné spektroskopie v Ústavu jaderné fyziky AV ČR v Řeži u Prahy. Zabývá se výzkumem horké a husté jaderné hmoty pomocí srážek relativistických těžkých iontů a možnosti transmutace jaderného odpadu intenzivními toky neutronů.

Obnovení pěstování rýže by mělo urychlit návrat obyvatel, protože hlavním problémem jsou pracovní místa a obnova infrastruktury. Zatím se z 5 200 obyvatel Hirona vrátilo pouze něco přes 10 procent. I proto se v průmyslové zóně sousedního města Naraha vybudují výzkumné ústavy a podniky pro vývoj a produkci robotů a dalších zařízení, která jsou potřeba pro dekontaminaci a likvidaci havarovaných bloků.

Stejně tak se pomalu rozjíždí rybolov v zasažených oblastech vzdálenějších od zničené elektrárny.

V případě produkce potravin v zasažených oblastech, i když částečně dekontaminovaných, je potřeba velice pečlivě sledovat, zda nedošlo k jejich kontaminaci. Je otázka, jak budou k potravinám vyprodukovaným v zasažených oblastech přistupovat spotřebitelé. Jejich původ nemusí mít jen negativní dopad. Pozitivně může působit právě to, že jsou povinně velice pečlivě sledovány.

Autor:
  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...