Fotografie, kterou pod mikroskopem pořídil a pětkrát zvětšil litevský fotograf...

Fotografie, kterou pod mikroskopem pořídil a pětkrát zvětšil litevský fotograf Eugenijus Kavaliauskas. Jeho snímek dostal ocenění v kategorii „Obrazy výjimečnosti“. (22. října 2022) | foto: Nikon Small World Photomicrography Competition 2022

Jako příšera z hororu. Fotografická soutěž ocenila detailní snímek mravence

  • 35
Litevský fotograf Eugenijus Kavaliauskas získal ocenění v soutěži Nikon Small World Photomicrography Competition za detailní snímek hlavy mravence. Mravenec, pětkrát zvětšený pod mikroskopem, vypadá děsivě. Podle autora snímku je to však o zvyku, a naopak se jedná o jeden z krásných a neznámých zázraků.

„To není jeden z Tolkienových skřetů přímo ze Středozemě – to jen mravenci takhle vypadají, když se k nim přiblížíte,“ napsal list Insider, který výsledky soutěže zveřejnil. Kavaliauskasův snímek mravence byl jedním z 57 vybraných v kategorii „Obrazy výjimečnosti“.

Pro list Insider autor neobvyklého snímku uvedl, že fotografování mu usnadňuje to, že bydlí poblíž lesa. „Je ale samozřejmě nudné fotit mravence jen tak, jak banálně pobíhají po zemi. A tak jsem je dal pod mikroskop a pořídil snímky,“ vysvětlil.

Vědci vyfotili svět pod mikroskopem očima umělce, podívejte se

„Vždy hledám detaily, stíny a neviditelná zákoutí. Hlavním cílem fotografa je být objevitelem,“ řekl Kavaliauskas. V odpovědi na otázky, jak mravenec vypadal pod mikroskopem, však Kavaliauskas řekl, že v přírodě nejsou „žádné hrůzy.“

„Když jsem poprvé začal s mikrofotografií, také jsem si myslel, že všichni brouci vypadají trochu jako monstra,“ uvedl. „Ale teď jsem si na to zvykl a jsem překvapený, že pod našima nohama je tolik zajímavých, krásných a neznámých zázraků,“ dodal oceněný fotograf.

KVÍZ: Poznáte, co je pod mikroskopem?

Soutěž Nikon Small World Photomicrography Competition oslavuje umění mikroskopické fotografie, která lidem umožňuje vidět detaily, které lidské oko nezachytí.

I když byl Kavaliauskasův snímek pozoruhodný, nezískal hlavní cenu soutěže. Hlavní poctu a finanční odměnu 3 000 dolarů získali Grigorii Timin a Michel Milinkovitch z katedry genetiky a evoluce na univerzitě v Ženevě. Dvojice zachytila ​​přední tlapu madagaskarského obřího denního gekona v brilantních fluorescenčních detailech.