Pozornosti aktuálního ročníku Týden vědy a techniky neuniklo ani onemocnění covid-19. Přesněji řečeno, festival ukazuje, jakým způsobem česká věda s virem bojuje. Hned na úvod předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová připomněla téma dostupnosti odborných poznatků veřejnosti, což rozvinula v přednášce „Koronaslova v síti novinářským otázek“.
Mnoho pondělních témat se týkalo koronavirové nákazy, vědci například vysvětlili, zda byl vir vytvořen v laboratoři, jakým způsobem se vzorky covidu testují a odkud vlastně pochází viry obecně. Vedle toho se nezapomnělo ani na další témata jako robotika, život mravenců, česká historie, laser a další. Přednášky a další program můžete zhlédnout i zpětně na tomto odkazu.
V úterý se přidají další témata. Festival ukáže taje matematiky a fyziky, ale VSE872a0b_TVAT.jpg viry a přírodou se znovu šetřit nebude. Zaujme prohlídka high-tech laboratoře, chemické laboratoře a nukleární magnetické rezonance. Zajímavá je i beseda o vědě a lidech s moderátorem Danielem Stachem, rozebírat bude smysl popularizace vědy a zážitky ze setkání se světovými i českými vědci.
Nedílnou součástí festivalu je promítání dokumentů. Příznivce astronomie zaujme Perkův dalekohled, dokument studentů, který připomíná i Luboše Perka, jenž se do dějin vědy zapsal přínosem k definici kosmického prostoru a jako jeden z prvních upozornil na problematiku kosmického smetí. Zaujme i dokument Tiché hrozby věnující se změnám klimatu, magnetickým bouřím, extrémnímu suchu i povodním.
Letošní festival přináší i další novinku, a to „živé“ diskuse s vědci po skončení přednášky. Probíhají formou odpovídání na dotazy, které zvídaví diváci pošlou po zhlédnutí.
Minulý rok se Týden vědy a techniky AV ČR dočkal 619 přednášek, exkurzí, workshopů i výstav a okolo 47 000 návštěvníků, čímž si bezkonkurenčně drží titul největšího vědeckého festivalu v Čechách. Letošek bude dozajista jiný i tím, že proběhne zcela ve virtuálním pohodlí.
Jubilejní dvacátý ročník festivalu, který běží až do neděle, oslaví 130. výročí založení předchůdkyně dnešní Akademie věd ČR, připomene také největší vědecké úspěchy jejích pracovníků.