Nejen fanoušci vědy by měli tento týden zvážit cestu do Olomouce. Hlavní město Hané už po padesáté zažije festival vědeckého filmu Academia Film Olomouc známý pod zkratkou AFO, a to od úterý 14. až do neděle 19. dubna. Program (celý najdete zde) je natolik bohatý, že ho nejde jednoduše shrnout. Do soutěžních kategorií letošního ročníku festivalu se přihlásilo neuvěřitelných 530 snímků, přičemž v mezinárodní soutěži bude o hlavní cenu soupeřit 19 filmů a v české pak rovných 16 snímků, stejně jako v soutěži krátkých filmů.
Program je rozdělený do několika tématických sekcí. Hlavní z nich nese název „Zánik a počátek“ a pokrývá tak různorodá témata jako vznik vesmíru, zrození moderního člověka i zářivý vzestup a strmý pád celých kultur. V rámci tohoto bloku na festival zavítá egyptolog Miroslav Bárta nebo experimentální archeolog Pavel Pavel známý svou prací na Velikonočním ostrově. Přednášku bude mít asi nejznámější host festivalu vůbec, známý evoluční biolog a popularizátor Richard Dawkins.
Kombinací vědy a zábavy bude velká sekce Věda v popkultuře. Je určena pro všechny fanoušky zábavných žánrů, které svérázným způsobem nakládají s vědou. Dostane se na rozbor Star Treku, Interstellaru, Jurského parku i filmů podle komiksů.
Zbylá témata už jsou podstatně vážnější. Dostane se na diskusi o roli žen ve vědě (sekce Žena a věda), využití vědy pro mocenské a vojenské účely k 70. výročí konce světové války (sekce Věda a válka), či téma dětské výživy a budoucnosti jídla („(Ne)zdravá výživa“). V českých poměrech bude zajímavá debata o rasismu, především tom protiromském, v sekci Absurdita rasismu. A neobvyklé informace divák může získat i v sekci Sex jako povolání, ve které britská doktorka kriminologie Sarah Kingstonová bude hovořit o tom, jak a proč si ženy platí za sexuální služby.
V rámci festivalu olomoucká univerzita zahájí provoz vlastního progresivního muzea vědy Pevnost poznání, která poskytne podium pro debatu dvou známých tváří vědy – biologa Richarda Dawkinse a fyzika Lawrence M. Krausse.
Organizátoři váhají vybrat z programu to nejlepší. Mezi favority filmové soutěže letošního ročníku podle nich patří např. vítězný snímek prestižního filmového festivalu Life Sciences 2014 Mikrozrození nebo americký dokument Cowspiracy: Klíč k udržitelnosti, jehož oscarový režisér Darren Aronofsky označuje za „jeden z nejpalčivějších dokumentů současnosti“. Mezi zlaté filmové hřeby festivalu navíc bude patřit i zahajovací snímek s názvem Pidiobři 3D neboli technologicky přelomový počin, který detailně líčí osudy několika malých hlodavců. Speciálně pro festival jej nadaboval herec Jiří Lábus, jenž také nahrál zdravici pro festivalové diváky.
Ceny festivalu budou předány v sobotu 18. dubna od 19:00 v kině Metropol a slavnostním večerem opět provede herec a moderátor Tomáš Hanák. O festival jen velký divácký zájem, dosud se akreditovalo přes 3 000 návštěvníků. Na AFO 2015 se už nemůžete akreditovat on-line, ale osobně přímo na místě. A to po celou dobu festivalu od 14. do 19. dubna vždy od 9.30 do 21.30 na Akreditacích (v Carolině, přízemí UC UP Konvikt, Univerzitní 3, Olomouc).