Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  13:33aktualizováno  17:40
Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách. Chemikálie produkující sulfan vrací polovině testovaných buněk životadárné funkce, které se stárnutím buňka ztrácí.

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA. | foto: Montáž: Pavel Kasík, Technet.cz

Vědci z Exeterské univerzity ve Velké Británii tvrdí, že se jim podařilo zvrátit proces stárnutí v uměle vytvořených lidských buňkách. Asociace s nesmrtelností ovšem ředí tím, že částečně vyřešili pouze jeden z problémů a je třeba dalšího výzkumu před ukvapenými závěry.

Teorií stárnutí je mnoho, mezi nejprůkaznější patří oxidační poškození „buněčnými plícemi“ - mitochondriemi. Ty při buněčném dýchání produkují volné radikály, které způsobují mutace DNA. Přemíra radikálů vysvětluje i kratší život malých hlodavců, kteří dýchají rychle a mají intenzivní metabolismus.

Multitasking jako rys mládí buňky

Podle výzkumníků publikované studie je třeba hledat klíč stárnutí právě v DNA. Proč? Zejména díky ní naše tělo funguje tak, jak má. Jakmile je v buňce její část aktivována, přepíše se v procesu zvaném transkripce na molekulární zprávu (RNA). Tato zpráva obsahuje veškeré informace k výrobě požadovaného „produktu“ (aminokyseliny a následně bílkovin). Naše geny nejsou úzce zaměřené: až 95 procent jich dokáže vytvářet více než jednu RNA.

„Nesmrtelné zvíře.“ Rypoši se vzpírají statistickým zákonům stárnutí

Molekulární genetička Lorna Harriesová a její kolega, profesor experimentální terapeutiky Matt Whiteman, se zaměřili na regulátory genových produktů, které při procesu přepisu DNA hrají důležitou roli. Do mitochondrií starých buněk vložili chemikálie, které produkují malé množství sulfanu (zastarale sirovodík). Nejjednodušší sloučenina vodíku a síry se v našem těle nachází běžně, ovšem ve větší koncentraci je toxická.

Její přítomnost ovšem podle autorů studie dokáže napravit chyby v regulátorech fenových produktů, čímž buňka znovu získává schopnost naplno pracovat a přestává být pro organismus přítěží. Tímto způsobem se zdárně vyléčila až polovina testovaných buněk.

Google vám prodlouží život. Spojí se kvůli tomu s Applem

Výzkumný pracovník Zdeněk Hodný z Ústavu molekulární genetiky AVČR je ovšem ohledně závěrů autorů mírně skeptický. „Byl bych opatrný hodnotit tento efekt jako zvrácení stárnutí buněk. Buňky po ošetření sulfanem sice neumíraly, ale poškození DNA se nezměnilo a sekrece prozánětlivých cytokinů se rovněž nezměnila. Právě sekrece těchto látek je faktor, o kterém se uvažuje, že přispívá ke stárnutí organismu,“ hodnotí studii.

Fungováním sulfanu v buňkách je ovšem překvapen. „O účincích sulfanu na buněčný sestřihový aparát příliš nevíme. Dá se předpokládat, že působí prostřednictvím sulfonylace, což je jedna z postranslačních modifikací proteinů, která může měnit jeho funkci.“ 

Jeden prášek proti stárnutí, prosím

Harriesová hodnotí své výsledky jako úspěšnější než v loňské studii. Již v té se zaměřila na tyto regulátory sestřihu, které obnovovala analogy resveratrolu, látky přirozeně se vyskytující v čokoládě nebo červeném víně.

„Dříve jsme si mysleli, že choroby spojené se stářím jako rakovina, demence či cukrovka mají své jedinečné příčiny. Ve skutečnosti můžeme jejich původ dosledovat k jedné společné, na kterou se zaměřujeme,“ zdůvodňuje Harriesová pokračující výzkum faktorů.

Podle Zdeňka Holého jde o jedno z nejdůležitějších poselství studie. „Leonard Hayflick v roce 1961 předpověděl, že buněčná senescence přispívá ke stárnutí organismu. Nyní, po dlouhých padesáti letech, se tato hypotéza daří experimentálně potvrdit. Odstranění senescentních buněk z tkání by mohlo vyřešit řadu různorodých nemocí (hypoteticky jedním lékem).“ Dalo by se tedy dojít v budoucnu do lékárny pro podobný prášek proti stárnutí na této bázi, jak naznačuje Harriesová?

„Nemyslím si, že budeme používat sulfan pro léčbu stárnutí, ale uvedený článek přispívá k pochopení procesů, které mohou ke stárnutí buněk (konkrétně buněčné senescenci) vést. V podstatě se dá říci, že téměř každý stres určitého rozsahu může vyvolat u dělících se buněk tuto reakci - zástavu buněčného cyklu. Zde se ukazuje, že i narušení sestřihu mRNA může navodit buněčnou senescenci,“ uzavírá Hodný.

Podle něj tedy pro prášek proti stárnutí v budoucnu do lékárny budeme moct dojít, ale nikoli pro lék na bázi sulfanu.

Aktualizace: Do článku jsme doplnili citace českého doktora.

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Jarní aktualizace Windows 10 je ke stažení. Microsoft se moc nepředvedl

Světlý motiv v jarní verzi Windows 10  2019

Microsoft uvolnil ke stažení velkou jarní aktualizaci Windows 10. Nečekejte však žádné velké změny. Většina se odehrála...

Další z rubriky

Velký omyl českého rodáka odstartoval snahy o ovládnutí energie Slunce

Ronald Richter pracující na projektu Huemul. Snímek z argentinského zdroje není...

Příběh fyzika Ronalda Richtera, rodáka z dnešního Sokolova, dokazuje, že ve vědě slepé uličky opravdu mohou vést na...

Seismický úspěch. Sonda InSight zachytila první marsotřesení

Sonda InSight v konfiguraci, jak bude pracovat na povrchu Marsu. Všimněte si...

Seizmograf na sondě InSight zaznamenal první otřesy, které podle vědců pocházejí z nitra Marsu. O takzvaném...

Brontosaurovi potvrdili jméno až v roce 2015. Práskal ocasem jako bičem

Stádo brontosaurů na pochodu. Tito obří sauropodi se zřejmě sdružovali do...

Brontosaurus, tedy v doslovném překladu „hřmotný ještěr“, patří k nejznámějším a nejpopulárnějším dinosaurům vůbec....

Najdete na iDNES.cz