Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak přišli dinosauři ke svému pojmenování a proč to trvalo tak dlouho

Když byl v únoru roku 1824 formálně popsán první druhohorní „neptačí“ dinosaurus, jímž se stal jurský teropod megalosaurus, jméno „dinosauři“ ještě neexistovalo. Nezměnilo se to ani s pozdějším popisem dalších druhů.

V době stanovení jména Dinosauria byla představa o těchto druhohorních plazech velmi nepřesná. Takto si iguanodona (vlevo) a megalosaura (vpravo), tedy dva ze tří rodů dinosaurů, pro něž bylo jméno původně stanoveno, představoval francouzský výtvarník Édouard Riou ještě v roce 1863. | foto: Édouard Riou; Wikipedia (volné dílo)

Až roku 1842 bylo skutečně oficiálně ustanoveno vědecké jméno Dinosauria, a to britským přírodovědcem Richardem Owenem. Historie této události je velice zajímavá a navíc od ní letos uplynulo rovných 180 let.

Fosilie dinosaurů byly na mnoha místech světa známé lidem již v dávných předvědeckých dobách, jejich rozeznání vědou se nicméně datuje až do prvních tří desetiletí 19. století, kdy objevy zkamenělin na území Velké Británie a později i v kontinentální Evropě prokázaly existenci do té doby zcela neznámých plazích vládců naší pravěké planety. V této době ještě nebyly známé kompletně dochované kostry dinosaurů a ohledně jejich vzezření, ekologie, anatomie nebo fyziologie panovala značná nejistota.

Owen si povšiml podobností ve stavbě končetin a křížových obratlů tří prvních popsaných dinosaurů, dravého megalosaura a dvou býložravců, iguanodona a hyleosaura. Ačkoliv byli tito živočichové vzhledově i z hlediska ekologie značně odlišní, Owen správně poznal, že se jedná o zástupce jediné vývojové skupiny druhohorních plazů. Kromě společného znaku v podobě velkých rozměrů, které však o vzájemné příbuznosti mnoho nevypovídají, jej upoutala stavba pánevního pletence, který byl charakteristický srostlými křížovými obratli a vytvářel pevnou pánev, dobře uzpůsobenou pro obratlovce žijící aktivně na souši.

Stavba kostry končetin zkušenému anatomovi Owenovi prozrazovala, že to byli efektivně se pohybující tvorové, s nohama podsunutýma pod tělem, dobře podpírajícíma jejich značnou tělesnou hmotnost. Jinými slovy, již v této době britský badatel pochopil, že dinosauři měli stavbu těla podobnější dnešním velkým savcům než recentním plazům (kteří mají nohy často vybočené do stran).

Owen dokonce spekuloval o tom, že dinosauři mohli mít dokonale vyvinuté čtyřkomorové srdce a vyspělý oběhový systém, podobný tomu, který nacházíme u teplokrevných obratlovců. Tyto pravdivé, ale v první polovině 19. století ještě zcela šokující hypotézy pak na dalších 130 let zapadly a vrátili se k nim až badatelé v průběhu tzv. Dinosauří renesance.

Owen také chápal, že trojice plazů, které pojmenoval jako dinosaury, představovala pravděpodobně jen malou část kdysi rozsáhlé megafauny, obývající Zemi a vládnoucí jejím souším, na kterou byli ostatně výborně anatomicky adaptováni. Představoval si, že dinosauři byli tvorové podobní dnešním „tlustokožcům“, kteří se dokázali rychle pohybovat a dominovali díky svým silným končetinám, kvalitnímu chrupu a důmyslné fyziologii tehdejšímu „světu vejcorodých a studenokrevných nižších forem“.

Dinosauři měli vyvrátit evoluci

Owen však neměl pravdu ve všem – domníval se například, že všichni dinosauři byli čtvernožci, a to včetně ve skutečnosti bipedního megalosaura. Zajímavý je také aspekt, který podrobně popsal americký paleontolog Stephen J. Gould ve své eseji, česky publikované například v knize Lživé kameny z Marrákeše (Mladá fronta, 2011, str. 178–194). Podle ní Owen dinosaury využil jako silný argument proti evolucionistickému pojetí vývoje života na Zemi, jehož byl velkým odpůrcem.

V této době ještě nebyla publikována zásadní práce Charlese Darwina O původu druhů, k tomu došlo až v roce 1859, přesto však již o celá desetiletí dříve sváděl evolucionismus (či myšlenka tzv. transmutace) s kreacionistickým pojetím vleklou a vyhrocenou válku. Owen využil dinosaury jako argument proti transmutaci, když světu představil dinosaury jako vyspělejší formy plazů, než jsou ty recentní.

Transmutacionismus totiž postuloval vývoj k neustálému zlepšování či alespoň přímý vývoj vedoucí od jedné formy k další. Pokud však dinosauři byli anatomicky vyspělejšími plazy, než jsou dnešní krokodýli a ještěři, pak mohli být sotva jejich přímými předky. Zato individuální „akty stvoření“ v každém geologickém období zvlášť by s tímto faktem v rozporu nebyly.

Strašliví ještěři

Owen pak ve jméně dinosaurů (přeloženo z řečtiny doslova „hroziví či strašliví plazi/ještěři“) zdůraznil jejich „strašlivou velkolepost“, nikoliv strašlivost v negativním smyslu. Dinosauři byli v jeho představě obrovští a majestátní, proto budí vjem jakési děsivé bázně. Jméno Dinosauria tedy bylo označením úspěšných pravěkých vládců pevnin naší planety, nikoliv taxonomickým odsudkem jakýchsi strašlivých a pitoreskních karikatur, jak toto jméno mnozí autoři v minulosti chybně interpretovali.

V tomto směru se tedy Owen určitě nemýlil, i když o skutečném významu, rozmanitosti a vývojové historii dinosaurů nemohl mít ještě sebemenší tušení. Ve své účelové interpretaci dinosaurů se však samozřejmě mýlil, tito veleúspěšní archosauři nebyli předky dnešních plazů, nýbrž dnešních ptáků, jak ještě za Owenova života koncem 60. let 19. století správně tvrdil a dokládal přírodovědec Thomas Henry Huxley. Jeho prozíravý názor pak rovněž na celé další století zapadl.

Zde nám však jde o jinou kontroverzi, která souvisí s letopočtem spojeným s pojmenováním dinosaurů. Často totiž bývá uváděno, že termín Dinosauria vznikl v roce 1841, zatímco jinde je zmíněn rok 1842. Jak už bylo v textu uvedeno, správně je pouze onen pozdější termín, což doložil již v 90. letech minulého století britský historik vědy Hugh Torrens.

Richard Owen byl podle jeho zjištění pověřen vypracováním podrobné zprávy o britských zkamenělinách pravěkých plazů, přičemž první díl této své zprávy publikoval v roce 1839. Druhý, pro dinosaury zásadní díl, pak ústně prezentoval v létě roku 1841 na 11. výročním zasedání asociace ve městě Plymouth. Oficiálně však termín Dinosauria publikoval až v dubnu roku 1842. Ve své „Zprávě o britských fosilních plazech, část II.“ uvádí na straně 103, že: „Kombinace těchto znaků…, jež se všechny ukazují u tvorů, kteří, jak se předpokládá, svou velikostí dalece překonávali největší ze současných plazů, bude považováno za dostatečný základ pro ustanovení samostatného kmene či pod-řádu ještěrovitých plazů, pro který bych navrhoval jméno Dinosauria.“

Dříve se přitom mnozí historikové vědy domnívali, že Owen použil jméno Dinosauria již během své přednášky z července roku 1841, takže odborný název této úspěšné skupiny obratlovců podle nich vznikl již v tomto roce. V roce 1991 byly dokonce na několika místech ve Velké Británii pořádány oslavy „150. výročí vzniku jména dinosaurus“. Badatel Hugh Torrens však pečlivým rozborem dobových dokumentů doložil, že v řeči z roku 1841 Owen zatím dinosaury zahrnul pouze všeobecně do společné skupiny jakýchsi „obřích ještěrovitých plazů“ a nebyl ještě rozhodnutý, zda pro ně má skutečně zvolit vlastní, zcela samostatnou skupinu.

Jako jediný vědec své doby však byl dostatečně erudovaný, aby rozpoznal příbuznost tří značně odlišných druhohorních plazů a nakonec je označil společným jménem. K tomu však v roce 1841 nedošlo. Žádné z londýnských novin o dinosaurech až do dubna roku 1842 nereferují, přitom v této době přinášejí extrémně podrobné informace z různých odvětví vědy. Podle Torrense je pravděpodobné, že Owen jméno Dinosauria vymyslel až krátce před přípravou své zprávy pro tisk, oficiálním datem „vzniku“ dinosaurů je tedy nepochybně až duben 1842.

Nejasnosti v tomto směru nicméně přineslo chybné datování prvního menšího nákladu zprávy, která je ještě označena předchozím rokem 1841. Dodnes není jisté, zda šlo o omyl, spojený s datem zasedání společnosti v dřívějším roce nebo zda se nemohlo jednat o záměrné antidatování kvůli možným sporům o prvenství v pojmenování této skupiny. Případně se pak mohlo jednat i o pouhý omyl, to je však nejméně pravděpodobná varianta. Každopádně i dnes se stále setkáváme s tvrzením, že název Dinosauria vznikl roku 1841, ačkoliv podle platných pravidel biologické nomenklatury by se mělo jednat až o rok následující.

Dinosauři jsou tu tedy s námi s tímto jménem již celých 18 desetiletí. Kdyby jen Owen tušil, že jeho „velkolepě strašliví plazi“ vůbec nevyhynuli a v počtu více než 10 tisíc druhů přežívají většinou v podobě malých opeřených forem, které jinak označujeme jako ptáky.

Článek vznikl pro Dinosaurusblog Vladimíra Sochy a byl redakčně upraven. Původní verzi včetně bohatého odkazového rejstříku najdete zde.

Autor:
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 1 příspěvek

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 2 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...