Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

Existoval vůbec čtyřnohý dravec, který se objevil ve filmu 65?

Ve snímku 65, který právě promítají i česká kina, můžeme vidět také podivného čtyřnohého dravce, který měl být zřejmě neobvyklou a bizarní formou teropoda, evolucí přeměněného do podoby kvadrupedního predátora. Mohl však existovat teropod pohybující se po všech čtyřech končetinách?
Kvadrupední dinosaurus z filmu 65

Kvadrupední dinosaurus z filmu 65 | foto:  Sony Pictures Entertainment

Ve skutečnosti zmíněný dinosaurus zpodobněný ve filmu (nebo tak velký terestrický krokodylomorf) nejspíš neexistoval, představa po čtyřech se pohybujících teropodů ale není zase až tak nesmyslná, jak by se mohlo zdát. Samozřejmé je, že například tyranosauridi nebo abelisauridi s jejich obvykle redukovanými předními končetinami určitě jinak než po zadních nekráčeli.

Kdy opravdu vyhynuli neptačí dinosauři a proč neplatí údaj 65 milionů let

To samé se týká i drtivé většiny ostatních teropodních dinosaurů, nevyjímaje ptáky, u nichž se přední končetiny samozřejmě přeměnily v křídla. Jedinou čestnou výjimkou by snad mohl být anatomicky extrémně neobvyklý teropod Spinosaurus aegyptiacus , který na počátku období pozdní křídy obýval území dnešního afrického severu. Spinosauři měli natolik dlouhé přední končetiny, že se svojí délkou prakticky vyrovnaly těm zadním, které byly naopak relativně krátké.

Po dvou nebo po čtyřech?

Paleontologové se stále přou, zda skutečně musel „obojživelný“ spinosaurus chodit na souši po všech čtyřech nebo zda mohl i při své podivné anatomii kráčet pouze po zadních. Ačkoliv je dnes tento obří teropod s hřbetní plachtou jedinou známou potenciální výjimkou z pravidla teropodí bipedie, nebylo tomu tak vždy. Dalším „podezřelým“ teropodním dinosaurem byl dříve také o 70 milionů let starší čínský zástupce čeledi Metriacanthosauridae, vývojové skupiny relativně primitivních alosauroidů, obývajících území dnešní Evropy a zejména Asie v období střední jury až rané křídy (asi před 174 až 125 miliony let).

Současná představa o vzezření alosauroidního teropoda druhu Xuanhanosaurus qilixiaensis, žijícího v době před asi 165 miliony let na území současné Číny. Tento menší až středně velký teropod kráčel pouze po zadních, ačkoliv jeho přední končetiny byly na poměry dravých dinosaurů relativně silné a dlouhé.

Zmíněné systematické zařazení není zcela jisté a obecně přijímané – je totiž také možné, že se jednalo o nejprimitivnějšího známého zástupce kladu Allosauroidea mimo čeleď Methriacanthosauridae, jak naznačuje jiný výzkum z roku 2019, to už ale pro nás není podstatné. Tento menší teropod, pojmenovaný Xuanhanosaurus qilixiaensis, byl formálně popsán roku 1984 čínským paleontologem Tung Č’-mingem ze sedimentů souvrství (spodní) Ša-si-miao.

Typový exemplář, dnes označený IVPP V.6729, žil tedy v období střední jury, asi před 167,7 až 161,2 milionu let. Rodové jméno dinosaura odkazuje k místu objevu, tedy k oblasti Süan-chan, druhové zase k městu Čchi-li-sia v provincii Šen-si. Xuanhanosaurus byl menší dravý dinosaurus, dosahující délky asi 4,5 až 6 metrů[ a odhadované hmotnosti kolem 250 kilogramů. Zhruba stejně velký byl také ve stejných ekosystémech žijící aveteropod Gasosaurus constructus a o trochu větší tetanura Kaijiangosaurus lini, která ale může být ve skutečnosti jen dospělcem teropoda známého jako gasosaurus.

Když Tung xuanhanosaura poprvé zkoumal, povšiml si velmi silných a mohutných předních končetin, dlouhých přes 65 centimetrů. Tento méně obvyklý anatomický znak v podobě enormně dlouhých a silných „paží“ paleontologa upoutal, a když si ještě navíc povšiml, že je u nich zachován čtvrtý metakarpál (záprstní kůstka), byla malá senzace na světě. Podle Tunga se totiž mělo jednat o jediného známého teropodního dinosaura, kráčejícího aktivně po všech čtyřech. V dalších letech a desetiletích se pak objevilo množství výtvarných zpodobnění, zobrazující xuanhanosaura jako čtyřnohého dravce podobného například některým suchozemským formám krokodýlovitých plazů.

Xuanhanosaurus patřil do velikostní kategorie teropodů, schopných lovit menší až středně velkou kořist – od drobných savců, plazů a obojživelníků až po býložravé dinosaury přibližně do velikosti mohutného koně. Největší zástupci tohoto druhu mohli dosáhnout délky kolem 5 metrů a hmotnosti několika stovek kilogramů.

Jak se ovšem dalo očekávat, brzy se objevily pochybnosti o Tungově původní hypotéze a většina paleontologů tuto verzi neakceptovala. Až v roce 2019 však byla publikována již zmiňovaná práce, ve které je představa kvadrupedního xuanhanosaura odmítnuta s tím, že ve skutečnosti čínský paleontolog interpretoval anatomii kostí přední končetiny chybně, a navíc pronace (otočení „dlaňové“ části přední končetiny „palcem k tělu“) u ní nebyla možná.

Dravý dinosaurus by tedy nebyl schopen otočit distální částí své přední končetiny tak, aby na ni mohl efektivně našlapovat a kráčet tak po čtyřech. Autoři odborné studie naopak navrhli, že relativně dlouhé a silné přední končetiny mohl xuanhanosaurus efektivně využívat při lovu, například zachytáváním nebo přidržováním kořisti menších rozměrů. Mýtus o kvadrupedním teropodovi se tak nejspíš definitivně rozpadl a zůstaly po něm pouze zastaralé a překonané výtvarné rekonstrukce. Samotný xuanhanosaurus byl ale i tak velmi zajímavým dravým dinosaurem, žijícím v období geologických stupňů (věků) bath až kelloway, představoval tedy současníka například západoevropského megalosaura.

Současná představa o podobě megalosaurů, kteří v juře žili v dnešní jižní Anglii. Barva opeření i jeho samotná existence jsou spekulativní, kůže tohoto dinosaura se nám bohužel nezachovala (na rozdíl od některých jiných druhů).

Typový exemplář představuje nekompletní postkraniální kostru, konkrétně se jedná jen o čtyři hrudní obratle, dva krční obratle a kostru přední končetiny s lopatkovým pletencem. Kost pažní měří na délku 26,5 cm, kost loketní 24 cm a kost vřetenní 20,2 cm, což neodpovídá jinak obvykle více redukovaným částem skeletu předních končetin u většiny příbuzných teropodů. Čínský teropod z období střední jury měl zkrátka velmi silné a dlouhé přední „pracky“. Je ale jisté, že ani tento dravý dinosaurus po všech čtyřech nechodil.

Článek vznikl pro Dinosaurusblog Vladimíra Sochy a byl redakčně upraven. Původní verzi, včetně bohatého odkazového rejstříku, najdete zde.

Autor:
  • Nejčtenější

I v Čechách existují anomálie, co se nedají snadno vysvětlit, popisuje ufolog

Premium Jednou z nejhezčích věcí na ufologii je, že se člověk pořád vzdělává, říká ufolog skeptik Vladimír Šiška. „Jednou...

Sonda přivezla vzorky z planetky, která by v budoucnu mohla narazit do Země

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír v neděli provedla jedinečný manévr. Ve výšce 102...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šance na přežití se blíží nule. Sedm nejtragičtějších leteckých havárií

Letecká technika způsobila v dopravě ještě větší revoluci než železnice o století dříve. Letadla jí sice nemohla...

KVÍZ: Zbraně na obranu republiky. Vyhrajte knihu o největším českém esu

Znáte nejen letadla a tanky, ale i další zbraně československé armády, kterými na podzim 1938 mohla bránit ohroženou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Usnadní práci všem. Balík nástrojů od Microsoftu vám provětrá počítače s Windows

Premium Balík aplikací PowerToys se skládá ze škály užitečných nástrojů a funkcí. Lze je využít k usnadnění a optimalizaci...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

OSUDOVÁ MÍSTA: Naložené nákladní vagony smetly motoráček. Zahynulo 19 lidí

Apokalypsa, která v roce 1995 nastala na trati ze Žďárce u Skutče do Poličky, se navždy zapsala na seznam...

VIDEO: Pád letadla Tomáše Bati. Co se odehrálo na palubě?

Zakladatel obuvnického impéria a zlínský rodák Tomáš Baťa a jeho pilot Jindřich Brouček zahynuli při leteckém neštěstí...

Ani výbuch všech „atomovek“ se nevyrovná síle dopadu druhohorní planetky

Před 66 miliony let, na konci křídy, skončila jedna geologická éra a také jedna skupina obratlovců. Dinosauři, až na...

K učení není mozek zapotřebí. Stačí shluky neuronů, ukazují lidem medúzy

Medúzy čtyřhranek, mořských tvorů ze třídy spadající pod žahavce, mění své chování na základě předchozích zkušeností,...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...