Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Před šedesáti lety byl u Litomyšle objeven český „mořský drak“

Nejzajímavější fosilní pozůstatek mořských plazů mosasaurů na našem území byl náhodně objeven v obci Dolní Újezd poblíž Litomyšle. Pochází zřejmě z doby, kdy jednu skupinu těchto vrcholových dravců nahrazovala druhá.

Lebka mosasaura v muzeu v Maastrichtu | foto: Wilson44691 CC-BY-NDCreative Commons

Na našem území kdysi žili draci, nebyli to ale okřídlení plazi chrlící z tlamy oheň, nýbrž velcí mořští plazi s ploutvovitým zakončením končetin. Bylo jich dokonce několik typů. O plesiosaurech a pliosaurech už jsme psali, samostatný článek si ale rozhodně zaslouží i dosud nejvýznamnější objev úlomku dalšího „mořského draka“ z našeho území, tedy mosasauroida.

Mosasauridi obecně žili v době posledního rozkvětu dinosaurů, patří však mezi tzv. šupinaté plazy (řád šupinatí, latinsky Squamata), takže úplně blízkými příbuznými dinosaurů nejsou. Byli velmi dobře přizpůsobeni životu ve vodě a v tehdejších mořích spolu se žraloky stáli na vrcholu potravní pyramidy.

Nejlepším pozůstatkem jejich existence u nás je krásně zachovaný fragment dolní čelisti dosud neznámého mosasaurida z obce Dolní Újezd u Litomyšle. Byl objeven před šedesáti let, v roce 1960. K oficiálnímu oznámení tohoto prvního potvrzeného objevu pozůstatku mosasaura došlo v roce 1965.

Došlo k němu náhodně při výkopových pracích u domu v Dolním Újezdu u Litomyšle panem Hurychem, tehdejším patnáctiletým žákem tamní základní školy. Jde o mimořádně dobře zachovalou část spodní čelisti s osmi kuželovitými a ostře zahrocenými zuby. I přes kvalitu nálezu nelze s jistotou určit, kterému rodu mosasaurida patřila.

Fragment čelisti českého tethysaurinního mosasaurida, tedy dravého mořského plaza, příbuzného současným hadům a varanům, v bývalé expozici Národního Muzea v Praze. Zástupce skupiny od Dolního Újezda obýval oblasti dnešních Čech v období pozdně křídového turonu, asi před 92 až 90 miliony let. Jednalo se pravděpodobně o vývojově primitivní formu menšího mosasaurida.

Jak uvedl již paleontolog Vlastislav Zázvorka v roce 1965, lze bezpečně říci jen to, že patří jakémusi menšímu druhu mosasauroida. V periodiku Časopis Národního Muzea (řada přírodovědná, číslo 134) uvádí doktor Zázvorka následující (zkráceno autorem): „Nález je ze svrchnokřídových mořských sedimentů, nejspíše středoturonského stáří. Na hornině jsou otisky křídových mlžů, především druhu Lima canalifera GOLDF. Nález je mimořádně krásně zachován. Exemplář nalezl a Národnímu muzeu v Praze postoupil F. Hurych, tehdy žák ZDŠ v Dolním Újezdě. Fosilie nemá přesné naleziště, protože byla objevena při rozštípnutí kamene při bourání zdiva staré stavby v poli u Dolního Újezda, s místním označením Přibyňoves. Poněvadž šlo o zdivo staré stavby, nutno předpokládat, že stavební materiál byl z nejbližšího okolí. Celá oblast je budována křídovým útvarem. Exemplář, který byl zapsán do knihy přírůstku paleontologického … oddělení pod č. 1063/60, je v křemitém vápenci, v rázu vyvinutém ve středním turonu“… Některé znaky nálezu ukazují na příslušnost k čeledi Mosasauridae WILL. Jsou to především pravidelně vyvinuté zuby…“

V době, kdy citovaný text vznikl, už byli mosasauři vědě známí celá dvě století, nejednalo se tedy ani zdaleka o jeden z prvních objevů v rámci této skupiny. Mosasauridi jsou dnes ovšem samozřejmě chápáni mnohem lépe a detailněji než před šesti desetiletími, ať už se to týká paleoekologie, rozšíření, fyziologie a dalších aspektů. Víme například, že byli blízce příbuzní současným hadům a varanům, že mohli být částečně teplokrevní, měli pravděpodobně rozeklané jazyky a často byli černě zbarvení.

Rekonstrukce podoby mosasaurida druhu Platecarpus tympaniticus, která již zahrnuje moderní poznatky o podobě jejich „pohonného ústrojí“, tedy ocasu. Ve vodě se podle všeho tito plazi „nevlnili“, ale měli pevně držené tělo, které poháněl vpřed především silný, bočně zploštělý ocas.

A co konkrétního jsme dosud zjistili o „českém“ zástupci této skupiny z Dolního Újezdu? Fragment maxily, tedy horní čelisti křídového mořského plaza, byl objeven pravděpodobně v usazeninách jizerského souvrství ve vápencích s vysokým obsahem křemíku, pocházejících z doby před zhruba 92 až 90 miliony let (tzv. období středního až pozdního turonu). Jednalo se tedy pravděpodobně o poměrně archaickou formu mosasaurida.

Čelist je rozdělena na dvě odpovídající části a byl z ní vyjmut i jeden zub pro účely dalšího výzkumu. Fragment čelisti je celkově dlouhý 18,15 centimetru a vysoký 3,5 centimetru. Celková délka tohoto jedince tedy dosahovala jen několika málo metrů, přesnější odhad bohužel v rámci dochovaného fosilního materiálu není možný.

Pro účely podrobnějšího studia byla ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým v Praze zkamenělina prozkoumána počítačovým tomografem. Tvar, uložení a profil zubních korunek českého mosasauroida odpovídá situaci u mosasauridů z podčeledi Tethysaurinae, na její existenci se vědci formálně dohodli roku 2012. Konkrétně je pak český zástupce zřejmě blízce příbuzný druhům Pannoniasaurus inexpectatus z území Maďarska, Russellosaurus coheni ze Spojených států a Tethysaurus nopcsai z Maroka.

Podle dnešních poznatků už patrně nepřesná rekonstrukce podoby mosasaura. Ve skutečnosti se zřejmě zvířata při pohybu ve vodě nevlnila, ale poháněl je především silný ocas s ploutví podobnou, jako mají například žraloci.

Současná přítomnost tohoto mosasaurida a zároveň i jeho předchůdců v roli vrcholných predátorů, pliosauridů, kteří již v této době vymírali, je mimochodem jedním z nejzajímavějších přínosů české paleontologie k problematice druhohorních mořských plazů. Nálezy z našeho území totiž velmi dobře dokumentují vývoj raných mosasauridů, a tedy i to, jak pravděpodobně postupně nahrazovali pliosauridy.

Stejně jako v případě objevů českých „dlouhokrkých“ i „krátkokrkých“ plesiosaurů, i v případě mosasaurida od Dolního Újezdu si budeme muset počkat na případné další objevy, abychom se o něm dozvěděli více.

Text vznikl pro DinosaurusBlog Vladímíra Sochy a před vydáním byl redakčně upraven. Originál naleznete zde.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 135 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 8 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Snadno s fotkami už i ve Windows. Aplikace Fotografie vyrostla na novou úroveň

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Premium Aplikace Fotografie, která je pevnou součástí Windows, slouží nejen k prohlížení obrázků. Stejně...

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 135 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...