Největší kus čeljabinského meteoritu o hmotnosti 142 gramů na výstavě v Ruzyni

Největší kus čeljabinského meteoritu o hmotnosti 142 gramů na výstavě v Ruzyni | foto: Matouš Lázňovský, Technet.cz

Kus meteoritu, který na Sibiři rozbíjel okna, je k vidění v Praze

  • 0
V Praze je vystaven kousek meteoritu, který v únoru dopadl na ruskou Sibiř. Pro sběratele je to předmět za stovky tisíc, ale vědcům je zcela lhostejný.

Když v únoru zazářil na sibiřské obloze ohromný meteorit, mohli jsme ho obdivovat jen na záběrech kamer v kabinách ruských řidičů. Od středy 14. května se na kousek z něj můžete podívat i v Praze. Pravda, není na něj až tak zajímavý pohled jako při příletu, ale o to je to bezpečnější.

Čejlabinský meteorit

Všechny kousky čeljabinského meteoritu ve vitríně na výstavě v Ruzyni
Potvrzení pravosti meteoritu v ruzyňské sbírce z moskevského Muzea dějin...
Fragmenty kovového meteoritu Sikhote-Alin

Úlomky meteoritu jsou v soukromých rukou, ale budou přístupná veřejnosti (a to na neurčito). Meteorit je totiž umístěn na stálé výstavě, kterou provozuje firma MGM Minerals v pražské Ruzyni (stránky výstavy zde). Vstup je zdarma, ale jde o prodejní výstavu, a tak vás návštěva může snadno něco stát. Mimochodem, nejdražší kousek v expozici je tunová křišťálová koule za 7,7 milionu korun.

Úlomky meteoritu na prodej nebudou. Je jich celkem 20 a největší má hmotnost 142 gramů a průměr zhruba 5 centimetrů (je to nepravidelný valoun). Nemůže se tak poměřovat s největším nalezeným kusem čeljabinského meteoritu, který váží zhruba 1,8 kilogramu a rozhodně není malý.

Na snímku je největší kus z pražské výstavy (142 g), který je stejně jako jiné...
Všechny kousky čeljabinského meteoritu ve vitríně na výstavě v Ruzyni

V dopadovém poli by měly ležet další kusy o hmotnosti nad kilogram. Jediný ještě větší, možná vážící až 100 kilogramů, leží podle odhadu astronomů pod hladinou jezera Čerbakul. To bylo v době nárazu překryto ledem, do nějž objekt vytvořil několikametrový otvor. Ovšem zatím se ho v několikametrové vrstvě bahna na dně jezera nepodařilo najít.

Slovníček zemských nehod

Planetka je malé těleso s průměrem nad 100 metrů obíhající kolem Slunce (nebo jiné hvězdy, ale u těch žádnou neznáme).

Meteoroid je těleso obíhající kolem Slunce s průměrem menším než 100 metrů. Ale velikostní hranice mezi planetkou a meteoroidem není zcela jasná.

Meteor je světelná stopa, která vzniká, když meteoroid letí atmosférou.

Bolid je jasný meteor, jasnější než jakýkoliv běžně se vyskytující přirozený objekt na obloze s výjimkou Měsíce a Slunce.

Meteorit je zbytek tělesa, který přežije průlet až na povrch planety.

S létem se bude nepochybně znovu zvažovat o jeho vyzvednutí, přičemž technických možností je více, od vyzvednutí na lanech po zmražení tělesa i sedimentů okolo a následné společné vyzvednutí. Jeho vývoz bude téměř nepochybně zakázán a těleso skončí v některém z ruských expozic.

I s rodokmenem

V Praze vystavené kousky meteoritu dorazily z Ruska oficiálně přes jedno z tamních muzeí a jsou doprovázeny certifikátem pravosti s uvedeným místem původu.

Cenu, za kterou byly pořízeny, nechtěla společnost MGM sdělit. Obecně se ovšem tyto úlomky meteoritů tohoto typu s ověřeným původem a od spolehlivého kupce prodávají zhruba od 20 až po 100 dolarů za gram (400 - 2000 korun). Cena meteoritu v Ruzyni by se tak mohla pohybovat někde od zhruba 60 do 200 tisíc korun. Pro ilustraci: na serveru eBay je v tuto chvíli v nabídce zhruba 187 gramů vážící úlomek za zhruba 180 tisíc korun. Není sice přímo z Ruska, ale je od dobře hodnoceného prodávajícího, a tak dost možná půjde o pravý kousek, i když při prodejích na internetu je nebezpečn podvodu veliké.

Potvrzení pravosti meteoritu v ruzyňské sbírce z moskevského Muzea dějin vesmíru.

Kdyby byl letošní meteorit jiným typem tělesa než nejběžnějším chondritem (třeba kovovým, měsíčním, nebo marsovským), vypadala by asi situace jinak. Sehnat v tomto případě kus pro soukromé sbírky by bylo navíc podstatně obtížnější: "Na místo by se okamžitě sjely týmy z muzeí celého světa a sběr by probíhal intenzivněji," odhaduje geolog Radek Hanus, který byl konzultantem společnosti MGM při pořizování jejího nového přírůstku.

Astronomové se nestarají

Z hlediska českých vědců není přítomnost malého úlomku meteoritu v Praze příliš zajímavá. Z jejich hlediska je těleso z dosavadních nálezů už dobře popsané, a ty tak mají v podstatě jen sběratelskou hodnotu. Navíc meteority typu toho čeljabinského (přesně chondrit LL5) jsou na Zemi poměrně běžné a najdeme je jak ve většině muzejních sbírek, tak v majetku řady soukromých majitelů.

Fragmenty kovového meteoritu Sikhote-Alin

Největší kus kovového meteoritu Sikhote-Alin v ruzyňské expozici, tvořený z více než 90 procent železem. Exponát váží necelých 15 kilogramů, i když na délku má jen kolem 20 centimetrů.

Pokud náhodou do Ruzyně budete mít cestu, na výstavě najdete i vzácnější meteoritický úlomek. Je to přes 10 kilogramů vážící kus meteoritu Sikhote-Alin, který na Zemi dopadl v roce 1947 v sibiřském pohoří stejného jména. To je téměř čistý železný meteorit s více jak 90tiprocentním podílem čistého železa. I proto je v uzavřené vitríně, protože na běžném vzduchu by rychle (během několika dní) dokonale zrezivěl.