Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

Britská varianta koronaviru v únoru v ČR převládla, naznačuje analýza

  14:39
Stalo se přesně to, co epidemiologové odhadovali. V Česku během minulých dvou měsíců převládla linie nového koronaviru B.1.1.7. známá jako britská varianta, která je víc „fit“ než většina starších variant.

Převoz patnácti pacientů s covidem-19 z Náchoda do jihomoravských nemocnic (9. 2. 2021) | foto: archiv Královéhradeckého kraje

O britské mutaci čili Brigitě čili linii B.1.1.7. nebo variantě 20I/501Y.V1  jste už slyšeli mnohokrát. Označení je opravdu nepřesné – nevíme, kdy a kde přesně varianta vznikla, v Británii byla jen poprvé zaznamenána. Čistě proto, že země má, na rozdíl třeba od Česka, opravdu masivní program sledování mutací viru.

Variantu už v tuto chvíli můžeme klidně označit jako naši domácí. V Česku totiž na celém území České republiky převládla, říkají analýzy provedené společností Diana Biotechnologies.

Jak to vědí?

Česká firma to tvrdí na základě rozboru výsledků PCR testů z řady regionů. Diana Biotechnologies tyto testy vyrábí a pokrývá poměrně velkou část (kolem dvaceti procent) české poptávky.

PCR testy fungují tak, že v daném vzorku velmi pečlivě hledají určitý, autory předem pečlivě vybraný kousek genetické informace. Bývá to jen malinký úlomek hledaného viru či bakterie (podrobněji v našem starším článku). Testy Diana Biotechnologies se shodou okolností zaměřují částečně na malý úsek viru, který má u britské varianty jinou podobu (zmutoval). Dané místo leží na hrotu (spike) viru. (Konkrétně na 570. pozici, kde jedna aminokyselina nahradila jinou, tzv. substituce A570D, více ve zprávě SZÚ.)

V praxi se to projeví tak, že test nedokáže najít daný úsek tak dobře – při hledání tohoto konkrétního místa je méně citlivý. To ale vlastně příliš nevadí, protože test je pro jistotu zaměřený ještě na další místo na viru, které se v britské variantě nezměnilo. Ve výsledku tedy přítomnost RNA viru odhalí tak či tak.

Pokud se ovšem jedná o britskou mutaci, výsledek je takový podivný. Je zároveň silný a slabý; jedno místo na RNA najde test dobře, druhé špatně. Tento nesoulad je tedy dobrá indicie, že pacient v sobě nese britskou variantu.

Metoda není žádný český originální výmysl, podobně se varianta hledala i v jiných zemích. Není to metoda stoprocentně spolehlivá. Test odhalí všechny varianty se stejnou změnou (tedy substitucí A570D), ne cíleně pouze britskou. V tuto chvíli ovšem nevíme o tom, že by se v Česku vyskytovala varianta, která by stejnou změnu obsahovala. (Tzv. česká varianta B.1.258, která v našich zřejmě převládala během podzimu a začátku zimy 2020, tuto změnu neobsahuje.)

Očekávatelný nárůst

Firma takto od začátku roku analyzovala výsledky desítek tisíc testů a dospěla k závěru, že britská varianta se u nás poměrně rychle šíří. A to nejen v těch nejhůře postižených krajích. Na přelomu roku vykazovaly znaky přítomnosti varianty jednotky procent testů. K 10. únoru celkový podíl britské mutace v analyzovaných testech přesáhl 60 procent. Varianta tak zřejmě dominuje ve všech krajích, odhaduje firma.

Průměrné procento přibližného výskytu britské varianty v jednotlivých krajích...

Průměrné procento přibližného výskytu britské varianty v jednotlivých krajích ve dnech 9.-10.2 2021. Do analýzy bylo zahrnuto přes 10 tisíc testů ze spolupracujících laboratoří (zejména velká města). (Kredit: Diana Biotechnologies)

Představitelé firmy v komentáři k výsledkům uvádějí, že zvýšený výskyt této varianty viru může navýšit množství případů. „Z extrapolace našich dat lze nejpozději na přelomu února a března očekávat, že oproti stavu z minulého týdne dojde ke zdvojnásobení nových případů i při zachování současných opatření. Případné rozvolnění opatření pak může situaci ještě zhoršit,“ řekl šéf firmy Václav Navrátil.

Modře celkový počet nových případů covidu-19 za den, červeně počet případů...

Modře celkový počet nových případů covid-19 za den, červeně počet případů „britské varianty“, zeleně ostatní varianty. Z dat je zřejmé, že zatímco počet infekcí původním virem od počátku ledna klesá, počet infekcí novou variantou rychle (přesněji řečeno exponenciálně) roste.

Jde samozřejmě o extrapolaci, tedy jednoduše řečeno odhad. Nevíme zcela přesně, proč a o kolik je B.1.1.7 přenosnější než jiné varianty. Nedávné zajímavé výsledky naznačují, že by to nejspíše mohlo být proto, že lidé nakažení touto variantou jsou infekční déle a virus tedy možná déle roznášejí. Nemusí to být jediný rozdíl mezi B.1.1.7. a původní variantou viru, ale rozhodně se to jeví jako slibná hypotéza.

Nezastavitelná ovšem linie B.1.1.7. není. Pomáhají proti ní stejná opatření – a také stejné vakcíny – jako proti jiným variantám. Například v Portugalsku či Velké Británii se podařilo šíření viru zastavit a počet případů rychle srazit, byť tato novější varianta převládala.

Autor:

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

Poslední bojový letoun armády USA byl něco mezi sporťákem a stíhačkou

Firma Grumman je známá především námořními letouny. Mezi typy, které jsou neprávem na okraji zájmu, patří nenápadný...

Vrtulníček Ingenuity se poprvé proletěl nad Marsem

Inženýři NASA upravili časování u spouštění jednotlivých příkazů malého marsovského vrtulníčku a nic už tak nebránilo ...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sraženiny po vakcínách: jak vznikají, jak jsou časté a jak se projevují

Začíná být jasné, že některé vakcíny proti covidu-19 mají nečekané vážné vedlejší účinky, které klinické studie...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Americká univerzita hledá někoho, kdo by oživil mrtvé a zachránil svět

Hledáte příhodné zaměstnání, ale pořád nemůžete natrefit na zajímavou nabídku? Rádi byste zaujali takový post, který je...

Toliku, zavři počítač, začala válka. Netradiční fyzikální rozhovor

O tom, jak se spouští pokusný urychlovač uprostřed válečného konfliktu, či o tom, jaká by mohla být budoucnost...

STO OBJEVŮ: Římská okna, ničivý déšť i český křišťál. Sklo stvořila příroda

Seriál Každý den se v něm kocháme, každý den se jím kocháme. Sklo stvořila příroda, v průběhu staletí jej také čeští skláři...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...