Tým, který vedl Neelam Singh, student inženýrství texaské Riceovy univerzity, použil tekutou verzi stejných komponentů, které jsou v běžných lithium-iontových bateriích (zkráceně Li-ion baterie). Tu pak nastříkal v několika vrstvách na sklo, plech z nerezové oceli, glazované keramické dlaždice i oblý povrch pivního půllitru.
"V zásadě bychom tímto způsobem mohli změnit jakýkoli předmět či povrch na baterii," řekl Singh. Li-ion baterie, které v současnosti patří mezi nejpoužívanější ve spotřebitelské elektronice, jsou v porovnání s dalšími dobíjecími bateriemi lehčí, výkonnější a bezpečnější.
a) Glazované keramické dlaždičky před a po natírání. b) Podíl hmotnosti v typické nátěrové baterii c) Mikroskopický průřez nátěry. d) Cykly nabíjení. e) Kapacita v závislosti na cyklech. f) Většina vyrobených baterií odpovídá předpokládané kapacitě, což ukazuje na dobrou kontrolu nad výrobním procesem.
Pro svůj prototyp vytvořil vědecký tým tekutou verzi, kterou je možné rozprašovat a která je složena z pěti komponentů, jež lze vrstvit - dva sběrače proudu, katodu, anodu a polymerový separátor. "Nejdřív jsme přeměnili všechny složky baterie na nátěry. A pak je můžeme využít, abychom doslova natřeli baterii na jakýkoli povrch a nepotřebujeme k tomu nic jiného než rozprašovač," dodal Singh.
Při jednom z experimentů tým nastříkal baterie na devět koupelnových dlaždiček, které vědci vzájemně propojili. K jedné z nich byla připojená solární buňka, která se nabíjela z bílého laboratorního světla. Jakmile byly nabity a propojeny, poskytovaly "dlaždice dostatek energie, aby rozsvítily 40 červených diod LED na více než šest hodin", uvedl tým ve zprávě, kterou zveřejnil v časopise Nature Scientific Reports.
Singhalův tým už požádal o patentování svého vynálezu, který hodlá nadále vylepšovat.