„Asi máme trosky letadla, v němž před 86 lety zmizela legendární americká letkyně Amelia Earhartová,“ oznámila tento týden Mezinárodní skupina pro záchranu historických letadel.
Autor objevu, pilot a bývalý zpravodajský důstojník amerického letectva Tony Romeo, utratil v průběhu pátrání podle informací zpravodajského webu Business Insider kolem jedenácti milionů dolarů.
Romeo se v prosinci vrátil ze stodenní cesty, na kterou se vydal se šestnáctičlenným týmem výzkumníků a „bezpilotní“ ponorkou Hugin od norského výrobce Kongsberg. Průzkum začal v srpnu u ostrova Kiribati a během pátrání pokryl 5 200 čtverečních mil (13 468 čtverečních kilometrů) mořského dna.
Sonarový snímek objektu, který připomíná vrak letadla, vznikl zhruba 160 kilometrů od Howlandova ostrova, ale v obrovském množství dat ho nalezli až zhruba dva měsíce po pořízení, takže už se nešlo na dané místo vrátit a prozkoumat ho podrobněji.
Dorothy Cochraneová, kurátorka Národního muzea letectví a kosmonautiky Smithsonova institutu, potvrdila pro Wall Street Journal, že místo nálezu odpovídá předpokládané trase letu Earhartové, a dokonce koresponduje s oblastí, kde se předpokládá, že ke ztroskotání došlo.
Brzdit nadšení je však na místě. Nalezený objekt tvarem připomínající letadlo leží v hloubce přes pět kilometrů a bez dalšího podrobného průzkumu pomocí ponorky vybavené sonary, kamerami a dalšími senzory není možné přesně říct, co Romeo vlastně našel, natož potvrdit, že jde skutečně o trosky letadla Earhartové.
Záhadné zmizení letkyně Earhartové bude objasněno. Pomohl hliníkový plát |
„Jakmile bude tento krok dokončen, zapojí se do průzkumu spousta lidí ze Smithsonova institutu, rodina a také investoři, protože to bude drahá operace. A pak budeme přemýšlet: ‚Jak to letadlo vyzvedneme? Jak ho zachráníme?“ uvedl Romeo pro Business Insider. A dodal: „Tak daleko ještě nejsme. Ale myslím si, že Američané chtějí, aby letadlo bylo ve Smithsonově muzeu, kam patří. Ne na dně oceánu.“
Nejde o první „nález“ trosek stroje Lockheed Electra. Takto jsme třeba v červnu 2013 informovali o jiném sonarovém snímku, který měl zachycovat trup zříceného letounu.
Smrt slavné pilotky je záhadou už 76 let. Teď asi objevili její letoun |
Jak se ukázalo, byl to jen další z řady „planých poplachů“ těch, kteří do pátrání po troskách legendárního letadla vložili spoustu energie i financí.
První žena, která přeletěla Atlantik
Legendární americká letkyně Amelia Earhartová se narodila 24. července 1897. Létat se naučila v roce 1921 a brzy začala pokořovat jeden ženský rekord za druhým. V roce 1932 vstoupila do dějin letectví jako první žena, která samostatně přeletěla Atlantický oceán.
9. března 2018 |
Vrcholem její kariéry měl být let kolem světa, který plánovala od roku 1935. První pokus na jaře roku 1937 skončil neúspěchem a lehkou nehodou. Druhý pokus zahájila Earhartová v květnu téhož roku, po opravě svého Lockheedu Electra, na svou dobu velmi moderního stroje, který byl vybaven speciálně pro dlouhé lety.
S navigátorem Fredem Noonanem odstartovali z Kalifornie a zamířili na jihovýchod. V červenci 1937 za sebou měli 35 tisíc kilometrů a zbývalo jim posledních 11 tisíc na přelet Tichého oceánu.
Na poslední etapu své cesty odstartovali 2. července z Nové Guineje. Před sebou měli mezipřistání na Howlandově ostrově, kde měli doplnit palivo a zamířit na Havaj a do Kalifornie. Na Howlandův ostrov však nikdy nedoletěli.