Pokud teprve teď zjišťujete, že můžete přijít o televizní vysílání některých stanic, mohou se vám hodit informace o tom, jak vůbec set-top box, tedy přijímač digitální televize, vybrat. Zveřejnili jsme je zde.
Aktuální informace o digitálním vysílání a rady pro diváky najdete na našem serveru v této sekci. |
Jak set-top box zapojit?
Pokud si alespoň trochu věříte v technické oblasti a již jste sami zapojili například video či DVD přehrávač a umíte naladit na televizním přijímači programy, pak by zapojení a zprovoznění základní verze STB neměl činit problém.
Když si na zapojení netroufáte, zkuste oslovit prodejce, který vám set-top box prodal. Minimálně by měl vědět kontaktní údaje na firmu či osobu, která by za úplatu měla set-top box „rozchodit".
Důležitá je televize
Ještě dříve, než se vydáte koupit přijímač pro digitální pozemní TV vysílání, podívejte se, jakými konektory disponuje vaše televize. Většinou je naleznete na zadní části přijímače, ale mohou být i na boku a výjimečně i na čelním panelu.
Pokud však na celém televizoru žádný jiný než anténní konektor nenaleznete, budete se muset poohlédnout po speciálním set-top boxu, který je vybaven tzv. modulátorem a nebo se poohlédnout po novém televizoru, který už třeba bude mít přijímač digitálního pozemního TV vysílání integrovaný.
Ostatní televizory mají většinou dva druhy konektorů. Jeden z nich se jmenuje SCART a druhý Cinch (čti cinč). Modernější modely pak mají i rozhraní HDMI, které však podporuje jen minimum set-top boxů. Naopak většina STB má jeden či dva konektory SCART a případně trojici Cinch.
To také znamená, že si budete muset u prodejce zjistit, zda je součástí balení zařízení i propojovací kabel a jaké má konektory. Většinou to bude kabel, na jehož obou koncích je rozhraní SCART.
Pokud tedy máte televizor s Cinch vstupy, budete muset vydat ještě peníze za kabel, který má na jednom konci SCART a na druhém tři konektory Cinch se žlutou, bílou a červenou koncovkou. Kupte si také kratší anténní kabel, pokud nebudete chtít set-top box připojit k jiné televizní anténě, než jakou jste používali pro televizor.
Začněte návodem
Už jste si tedy vybrali ten správný set-top box a nyní vás čeká jeho zapojení a zprovoznění. Začít byste měli čtením manuálu k tomuto přístroji. Další část tohoto návodu je v maximální možné míře obecná, a proto se nemůže věnovat jednotlivým podrobnostem, které lze najít právě v manuálu.
První úkol, který vás po přečtení manuálu čeká, je správné propojení jednotlivých kabelů. Ten, který patří do elektrické zásuvky, si nelze splést. Dále je potřeba připojit anténu. Je to ten konec, který byl zapojen do televizoru, nebo můžete použít externí anténu. V prvním případě pak musíte ještě na zbylý anténní konektor na set-top boxu připojit koupený anténní kabel, jehož druhý konec zapojíte do televizoru. To abyste nepřišli o stále funkční zbytek analogového vysílání, tedy například o TV Prima.
Nyní nastává nejdůležitější fáze, propojení set-top boxu s televizorem. Nejjednodušší to je u konektoru SCART. Díky jeho profilu se nelze splést a stačí jen zasunout oba konce kabelu do příslušných zdířek (podobně jednoduché je to u HDMI).
Příliš těžké to ale nebudou mít ani diváci s televizorem vybaveným Cinch konektory. Pokud mají správný propojovací kabel, stačí se už jen řídit podle barev.
Žlutě označenou koncovku je nutné zasunout do žlutě označené zdířky a stejně tak i v případě bílé a červené barvy. Žluté v tomto případě značí zdroj videosignálu a ostatní barvy levý a pravý kanál pro zvuk. Pokud TV disponuje pouze dvěma Cinch konektory, pak má pouze mono zvuk a jeden z dvojice bílý a červený konektor zůstane nezasunutý.
Druhý výstup ze set-top boxu můžete propojit například s vaším videorekordérem, abyste si mohli digitální vysílání nahrávat.
Nyní již stačí oba přístroje – tedy TV a set-top box zapnout. Pokud jste vše správně zapojili, pak vám na televizoru stačí navolit zdroj signálu (zpravidla bývá na ovladači označen jako "e" či „ext.", což je zkratka od slova externí). Pokud si nevíte rady, podívejte se do manuálu k televizoru.
Jestliže jste byli úspěšní, objevila se vám na televizoru úvodní obrazovka set-top boxu. Nyní vezměte do ruky ovladač k STB a přes tlačítko Menu nalezněte nabídku, která vám umožní ladění stanic. Ujistěte se, že máte správně do STB zapojen kabel antény a můžete směle potvrdit začátek ladění. Po určité době vás STB upozorní, že ladění dokončil, a nabídne vám seznam nalezených stanic, které si budete posléze moci roztřídit.
Pokud STB nic nenalezl, mohlo to být tím, že jste například napojeni na společnou anténu, která digitální signál eliminuje, nebo jste prostě v oblasti, kam DVB-T nedosáhne. Může to mít samozřejmě i jiné příčiny, které může zjistit odborný pracovník.
I u jednoduchého STB můžete hned využít jednu z vymožeností digitálního vysílání. Stačí stisknout na ovladači tlačítko EPG a hned se rozběhne televizní program na všechny stanice, které jste naladili, a to včetně podrobností k jednotlivým programům.
Tuto nabídku ukončíte pomocí tlačítka EXIT.