Vyplatí se DVD i digitální televize v jediném přístroji?

aktualizováno 
Plánujete sledovat digitální televizi a zdá se vám, že už se další přístroj k vašemu televizoru nevejde? Kombinovaný DVD přehrávač s DVB-T set-top boxem zabere mnohem méně místa. Ten, jehož test vám dnes přinášíme, navíc podporuje formát DivX. Jak si vedl?
Sigmatek DVBX-120 PRO

Sigmatek DVBX-120 PRO | foto: autor

Problematice digitální televize a digitalizace se věnujeme na našem serveru poměrně často a vzhledem ke spuštění řádného vysílaní budeme ještě intenzivněji. Články s touto tématikou naleznete v samostatné sekci Digitální televize.

V uplynulých pěti letech fungovalo digitální vysílání pouze v experimentální podobě a důvodem proč na něj přejít bylo pro běžného diváka především vyřešení problémů s nekvalitním signálem. Dnes je však situace jiná. Licenční řízení na nové televizní stanice je v plném proudu a do konce roku by mělo být uděleny licence na několik celoplošných a regionálních stanic, které by měly začít vysílat do konce příštího roku. Více si můžete přečíst v článku Již příští rok přijdou nové televizní stanice.

V současné době si můžete kromě čtyř celoplošných stanic ČT1, ČT2, Nova a Prima naladit digitáně ještě ČT24, hudební stanici Óčko nebo TopTV a několik rozhlasových stanic. Digitální televize je nyní k dispozici pouze v Praze a okolí, ale již začátkem příštího roku přibude Brno a Ostrava. Rychlost zvětšování dalšího pokrytí bude záležet na provozovatelích multiplexů. Jak to vypadá s kvalitou a dosahem signálu právě u vás, si můžete přečíst ve velkém čtenářské testu, jehož výsledky naleznete zde.

K tomu, abyste i vy mohli přijímat digitální televizi potřebujete kromě dostupného signálu i speciální přijímač. Ten ve výjimečných případech může být již zabudovaný do televizoru nebo mít podobu karty do počítače případně USB modulu. Pokud nechcete sledovat digitální vysílání na monitoru počítače nebo investovat do speciálního drahého televizoru, je pro vás řešením speciální krabička set-top box, který umístíte mezi anténu a samotný televizor. Ten digitální signál z antény převede na analogový se kterým si již váš starý televizor poradí.

Nelíbí se vám, že se okolí televizoru hemží stále více nejrůznějšími přístroji? Kdysi bylo výkřikem techniky obyčejné video. Dnes se kromě videorekordéru setkáváme v domácnostech i s DVD přehrávači nebo rekordéry a mnohdy i satelitními receivery. Když k nim chceme přidat ještě set-top box, rázem vyvstane známá otázka: Kam s ním?

Zde se otevírá prostor pro různá comba, která v sobě spojují několik přístrojů. Může se jednat například o videorekordér a DVD přehrávač. Takové jsme recenzovali zde. Dnes jsme pro vás otestovali kombinaci DVD přehrávače s DVB-T přijímačem.

 

Zářící zásuvka pro disk ve tmě ruší

Sigmatek DVBX-120 PRO sází na minimální výšku, což si ovšem kompenzuje hloubkou přístroje. Vypadá tak jako velká stříbrná placka. Po zapnutí vás přímo praští do očí modře podsvícený šuplík na disky.

Jednalo by se bezesporu o zajímavý rys, kdyby ovšem jeho světlo nebylo tolik intenzivní. V potemnělém pokoji je to značně rušivý prvek. Kromě toho modré světlo neladí s oranžovými znaky na displeji v levé části přístroje. Další naše výtka směřuje přímo k displeji. Jeho znaky jsou příliš titěrné a pokud nemáte oči jako ostříž, tak je ze svého křesla nepřečtete.

Na samotném přístroji jsou pouze tři tlačítka, Standby, Open a velké tlačítko, jehož levý okraj funguje jako Play a pravý jako Stop. Všechny ostatní ovládací prvky naleznete na dálkovém ovladači. Nejdůležitější tlačítka jsou barevně odlišena, takže se snáze hledají. Ovladač se dobře drží v ruce. Tlačítka jsou vyrobena z měkké gumy, jsou dostatečně vystouplé a jejich stisk nečiní žádné problémy. K dobrému úchopu ovladače přispívá i výstupek na jeho spodní straně.  Ergonomii kazí umístění číselných tlačítek do spodní poloviny ovladače, takže při jejich tisknutí musíte nepřirozeně ohýbat palec.

 

Menu přístroje je velice přehledné s velkými hlavními ikonami. Pohyb v menu je intuitivní, což trochu vyvažuje fakt, že mezi jazyky chybí čeština a to přesto, že přístroj je jinak lokalizovaný do češtiny. Zajímavostí je šest barevných schémat, takže si můžete přizpůsobit podle svých představ.

 

Pro připojení nabízí Sigmatek kromě anténního vstupu a výstupu, RGB (Scart), komponentní video, S-Video a video. Audio výstupy reprezentuje především analogový výstup prostorového zvuku 5.1 (přístroj obsahuje dekodéry Dolby Digital a Dolby Pro Logic II), dále je zde stereo výstup a digitální optický výstup.

 

Šíře podporovaných formátů příjemně překvapí

DVD přehrávač si bez problémů poradí s DVD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW, HDCD, VCD, SVCD, DivX Pro, XviD, MP3, WMA, Ogg Vorbis, OGM, JPEG. Zvláště nás potěšila bezproblémová podpora českých titulků u filmů v DivXu a Xvidu. Poněkud nás zamrzelo, že si přístroj neporadil s titulky ve formátu *.txt. S rozšířenějšími formáty *.sub a *.srt nebyly žádné problémy. Titulky jsou bílé a jsou umístěny na spodním okraji obrazu. Jejich barva, velikost, font i umístění jsou pevně dány. U přehrávání hudby bychom vytkli absenci podpory ID3 tagů.

Set-top box nabízí kvalitní signál bez kostiček

Televizní část obsahuje paměť až na 200 televizních stanic, které se automaticky pojmenují v okamžku, kdy je tuner nalezne. Stanice si můžete samozřejmě libovolně řadit, mazat nebo ukládat do seznamu oblíbených. Přístroj jsme testovali stejně jako všechny dosud recenzované set-top boxy v malém městě zhruba 35 kilometrů od Prahy.

Na klasickou venkovní anténu jsme bez problémy naladili jak multiplex Českých radiokomunikací, tak i multiplex, který provozuje společnost CDG. Ze všech testovaných přístrojů měl Sigmatek nejkvalitnější obraz a ani v jediném případě jsme u něj nezaznamenali kostičkovaní. Podle ukazatelů přístroje byla síla signálu na 95% a jeho kvalita na 92%. Což je skvělý výsledek. Na druhou stranu na malou prutovou anténu, která je součástí balení, jsme digitální vysílání vůbec nenaladili.

 

Z funkcí set-top boxu můžeme zmínit podporu EPG, neboli elektronický programový průvodce, díky němuž ušetříte za tištěné programy. Nejen že vám ukáže, jaký právě sledujete pořad, ale obsahuje i program na několik dní dopředu. Drobnou výtku máme k fungování teletextu. Po stisknutí tlačítka TXT se nespustí rovnou teletext, ale dostanete se do nabídky, kde si můžete nestavit jednotlivé parametry teletextu. Další šikovnou funkcí je možnost časování přístroje pro jeho zapnutí a vypnutí v požadovaném čase. Pro ukrácení dlouhé chvíle si můžete zahrát notoricky známou hru Tetris.

 

Proč ho koupit?
kvalitní obraz i zvuk, široká podpora formátů, české titulky u DivXu a Xvidu
Proč ho nekoupit?
Větší hloubka přístroje, rušivé podsvícení DVD šuplíku, absence podpory ID3 tagů
Kdy?
již v prodej
Za kolik?
4510 Kč

Koupit či nekoupit

Sigmatek DVBX-120 PRO je velice kvalitní přístroj za příznivou cenu. Za 4510 Kč získáte jak DVD přehrávač s velkým množstvím podporovaných formátů a prostorovým zvukem, tak i citlivý přijímač pozemní digitální televize. Pokud právě uvažujete o koupi nového DVD přehrávače a chcete zároveň přejít na digitální televizi, je pro vás tento přístroj dobrá volba.

Stručná charakteristika

 • Podporované diskové formáty: DVD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW, HDCD, VCD, SVCD, DivX Pro, XviD, MP3, WMA, Ogg Vorbis, OGM, JPEG
 • Dekodéry prostorového zvuku: Dolby Digital, Dolby Pro Logic II
 • Paměť na televizní kanály: 200
 • Obsah balení: přístroj, dálkový ovladač, AAA baterie, AV kabel, externí anténa, manuál
 • Vstupy: anténa
 • Výstupy: anténa, RGB (SCART), komponentní video, S-Video, video, 5.1, stereo, optický
 • Rozměry: 430 x 38 x 320 mm
 • Hmotnost: 2,6 kg
 • Cena: 4 510 Kč
 • Autor:
   
  Témata: DVB-T, Set-top box

  Nejčtenější

  Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

  Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

  Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

  Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

  Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

  Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

  Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

  Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

  Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

  Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

  3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

  Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

  Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

  Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

  V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

  Další z rubriky

  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

  Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

  Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

  Česká televize odloží start vysílání v DVB-T2 až na příští rok

  Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci listopadu 2017.

  Vstup České televize do nové generace pozemního televizního vysílání přijde později, než se původně očekávalo.

  Akční letáky
  Akční letáky

  Všechny akční letáky na jednom místě!

  Najdete na iDNES.cz