Většinu domácností čeká nový formát a možná i placená část pozemní TV

aktualizováno 
Letos v listopadu se podle současných plánů odmlčí první televizní vysílače, které šíří pozemní televizní signál ve formátu DVB-T. Ten nyní využívá asi 60 procent domácností. V novém DVB-T2 najdou programy ve vyšším rozlišení a patrně i první placené.

Nenechte se zaskočit přechodem na nové televizní pozemní vysílání. | foto: Profimedia.cz

Technický plán přechodu je dokument, který mimo jiné stanovuje i to, kdy se mají vypínat vysílače šířící současný standard digitálního vysílání ve formátu DVB-T. Pokud vše půjde podle tohoto „jízdního řádu“, pak se první programy v DVB-T odmlčí zhruba za sedm měsíců, konkrétně 27. listopadu. Budou to vysílače v Praze na Žižkově a Cukrák v okrese Praha–západ, které přestanou šířit signál programů České televize.

Celkový harmonogram přechodu na DVB-T2

Celkový harmonogram přechodu na DVB-T2.

Právě Česká televize je lídrem přechodu na nový formát digitálního vysílání. Jako první spustila a dokončila přechodovou síť a také jako první bude vysílat jen v novém DVB-T2 formátu. Má to jednoduché, současná přechodová síť MUX 11 šířená z 26 vysílačů se totiž rovnou překlopí do standardního multiplexu (vysílací kanál obsahující digitální programy) MUX21 až na čtyři výjimky, kde bude třeba přeladit (České Budějovice, Chomutov, Vimperk, Ústí nad Labem).

U komerčních stanic, které jeden multiplex sdílejí, bude přelaďování ve výrazně vyšší míře. Řada pozic ovšem zůstane, jen na ní budou jiné kanály, jak na středeční tiskové konferenci uvedl Marcel Procházka, který má strategii přechodu na nový formát v Českých radiokomunikacích na starosti.

Jak se budou měnit kmitočty na jednotlivých vysílačích při přechodu na DVB-T2.

Jak se budou měnit kmitočty na jednotlivých vysílačích při přechodu na DVB-T2.

Tabulka změn kmitočtů na jednotlivých vysílačích při přechodu na DVB-T2

Tabulka změn kmitočtů na jednotlivých vysílačích při přechodu na DVB-T2

Přechod pro téměř dvě třetiny uživatelů

Vývoj využívání jednotlivých platforem příjmu televizního vysílání

Vývoj využívání jednotlivých platforem příjmu televizního vysílání

Přechod na nový formát se týká asi 60 procent domácností, které podle průzkumu firmy Nielsen Admosphere využívají pozemní televizní vysílání, byť to nemusí být výhradně jen tento způsob šíření televizního signálu. Tito diváci tak budou muset přejít na nový formát nebo jiný způsob příjmu.

Je zajímavé, že se podle měsíční zprávy této firmy z prosince 2018 již několik let v podstatě nemění průměrný čas, který lidé tráví sledováním televize. Je to o něco více než tři hodiny a dvacet minut denně.

Podle březnového průzkumu na vzorku zhruba dvou tisíc respondentů již asi 83 procent uživatelů ví o přechodu na nový formát, necelých 19 procent již nyní sleduje DVB-T2 a dalších šest procent již je na příjem v novém formátu připraveno.

Česká televize se chystá před vypnutím vysílat na DVB-T kanálech informační proužek, jako to bylo u přechodu z analogového na digitální vysílání. U komerčních stanic to zatím není jisté.

Ty začnou s vypínáním v lednu. Konkrétně osmého ledna 2020 bude kompletně vypnuté staré vysílání z vysílače Praha Žižkov. Pak bude vypínání DVB-T a zapínání finálních sítí DVB-T2 pokračovat až do červa příštího roku.

Termíny přechodu na DVB-T2 na jednotlivých vysílačích

Termíny přechodu na DVB-T2 na jednotlivých vysílačích

Poslední vysílač má být podle plánu převeden na nový formát mezi 29. a 30. červnem. Má to být vysílač Ploštiny – Valašské Klobouky.

Připravuje se placené vysílání

Středeční informaci o tom, že i řada komerčních televizí přejde na vyšší rozlišení o velikosti 1440 × 1080 pixelů, poněkud pokazilo prohlášení skupiny Prima, že chystá vysílání jen v rozlišení 1280 × 720 bodů. I tak je to však o něco lepší než současné rozlišení 940 × 540 zobrazovacích bodů.

Přehled stanic veřejnoprávního mulitplexu s rozlišením v DVB-T2

Přehled stanic veřejnoprávního mulitplexu s rozlišením v DVB-T2

Přehled stanic mulitplexu 22 s rozlišením v DVB-T2

Přehled stanic mulitplexu 22 s rozlišením v DVB-T2 s ještě starou informací o rozlišení kanálů Prima

Přehled stanic mulitplexu 23 s rozlišením v DVB-T2

Přehled stanic mulitplexu 23 s rozlišením v DVB-T2

Zároveň potvrdila předchozí obavy z toho, že do pozemního vysílání přijde placený kanál. Právě nižší rozlišení má vytvořit prostor, jak pro příchod nových stanic, jako je CNN Prima News, tak po vzoru rakouských (Simpli TV) či německých (Freenet TV) kanálů přinést placený kanál, který bude patrně ve vysokém rozlišení.

Přechod na DVB-T2

Vše o přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání si můžete přečíst v článku Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2. Termíny ukončování stávajícího vysílání jsme přinesli v článku Letos začíná velké vypínání televize. V DVB-T se nejdřív odmlčí Praha. A otestovali jsme i několik set-top boxů, které slouží pro příjem DVB-T2 u starších televizí.

Autor:
 

Nejčtenější

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

Další z rubriky

Staré TV vysílání končí v červnu 2020. Nové bude s vyšším rozlišením zdarma

Označení přístrojů splňujících normu DVB-T2

Již za sedm měsíců vypne operátor první vysílače odcházejícího DVB-T standardu. Po polovině příštího roku se pak odmlčí...

Pozor na lákavé výprodeje televizorů, ty bez DVB-T2 HEVC se nevyplatí

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Český telekomunikační úřad vydal výzvu k obezřetnosti při nákupu nového televizoru. Ve vánočních akcích a povánočních...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Najdete na iDNES.cz