Pořiďte si digitální televizi do svého počítače

aktualizováno 
Přemýšlíte o přechodu na digitální televizi a chtěli byste sledovat vysílání nejen v televizi, ale také na monitoru počítače? Hauppauge DEC-2000T vám to umožní a po připojení k počítači navíc funguje i jako rekordér.
Hauppauge DEC-200T

Hauppauge DEC-200T | foto: autor

Problematice digitální televize a digitalizace se věnujeme na našem serveru poměrně často. Články s touto tématikou naleznete v samostatné sekci Digitální televize.

Ačkoli v současné době zatím funguje pouze zkušební provoz, již dnes se vyplatí, pokud bydlíte v dosahu signálu, přejít na digitální televizi. Odpadnou vám tak jednou pro vždy starosti s nekvalitním analogovým signálem, získáte přístup k dalším televizním stanicím (ČT24, Óčko) a navíc můžete své oblíbené pořady pohodlně nahrávat na digitální média (HDD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD-R/RW). Jak to vypadá s kvalitou a dosahem signálu právě u vás, si můžete přečíst ve velkém čtenářské testu, který naleznete zde.

Po přechodu na ostrý provoz v příštím roce se dočkáme nejen mnohem větší nabídky televizních stanic, ale také dalších doplňkových služeb. V první vlně se můžeme těšit na dvanáct programů, později by jich mělo být minimálně dvakrát tolik.

Testovali jsme již celou řadu set-top boxů dnes však přišel na řadu jiný typ přijímačů digitální televize. Digitální televizi nemusíte sledovat pouze na obrazovce počítače, ale také na monitoru svého PC či displeji svého notebooku. Otestovali jsme pro vás jeden přijímač digitální televize, který to umožňuje. Ke svému počítači jej jednoduše připojíte přes rozhraní USB.

Design

Přijímač digitální televize Hauppauge DEC-2000T vypadá jako normální malý set-top box, který připojíte k televizoru. S rozměry 20,4 x 3,7 x 14,8 cm je ještě o něco málo větší než set-top box Sencor SDB-1002T jehož recenzi si můžete přečíst zde. V případě set-top boxu bychom tyto rozměry přivítali s nadšením, ale jestliže se jedná o přístroj, který je primárně určen ve spojení s počítačem, jsme na rozpacích. V případě desktopu to není zas takový problém, ale pokud se jedná o spojení s notebookem, mohou již jeho rozměry vadit. Zvláště, když již jsou na trhu USB moduly o velikosti USB flash disku.

Přesto však má Hauppauge ve své výbavě něco, pro co přimhouříme nad jeho velikostí oči. Kromě nezbytného anténního vstupu a USB rozhraní, které však nemá obvyklý tvar a musíte použít přiložený propojovací kabel, disponuje navíc přístroj výstupy SCART, video a audio. Můžete jej tak bez problémů využívat i v kombinaci s televizorem jako obyčejný set-top box.

Design přístroje je poměrně extravagantní a kombinuje černé tělo s světle šedými prvky. Horní stranu navíc ozvláštňují různě velké oválné větrací otvory. Přesto by se mohlo na první pohled zdát, že má přístroj na přední straně malý displej, není tomu tak. Ve skutečnosti se jedná o kryt infračerveného senzoru pro dálkové ovládání, který navíc skrývá stavovou diodu.

 

Dálkový ovladač, který kombinuje tmavě šedé tělo se stříbrným vrškem, je mírně projmutý díky čemuž dobře padne do dlaně. Gumová tlačítka jsou poměrně vystouplá přesto se však příliš neviklají a dobře se tisknou. Povšimněte si, že numerická tlačítka jsou nezvykle umístěna ve spodní části ovladače a ostatní funkční tlačítka jsou nad nimi. Toto řešení není příliš praktické, protože si při běžném držení budete zakrývat tlačítka s číslicemi a při přepínání na jiný kanál budete muset přehmátnout.

Spolu s přístrojem a dálkovým ovladačem obsahuje balení CD se softwarem, USB kabel, SCART kabel, AV kabel, anténní kabel, adaptér a manuál.

Instalace

Instalace přijímače není pro průměrně technicky zdatného uživatele příliš složitá. Přijímač připojíte k počítači, nainstalujete ovladače a software z přiloženého CD. Při prvním spuštění obslužného programu budete muset nastavit jednotlivé parametry a vyhledat kanály. Bohužel v regionech naleznete pouze Austrálii, Velkou Británii a Německo. Velice šikovné je, že si můžete rovněž nastavit, zda se má televizní signál zobrazovat na monitoru počítače, zároveň monitoru a televizoru nebo pouze na obrazovce televizoru.

 

 

Pokud se rozhodnete používat přijímač pouze jako obyčejný set-top box pouze ve spojení s televizorem, je jeho instalace ještě jednodušší. Ovládání je intuitivní. Menu je přehledné a navíc obsahuje nápovědu. Bohužel přístroj není počeštěný a máte tak na výběr kromě standardní němčiny ještě angličtinu, francouzštinu, španělštinu a turečtinu.

 

Tím, že přístroj nepřipojíte k počítači se však ochuzujete o tu nejdůležitější funkci a tou je nahrávání pořadů na harddisk počítače ve formátu MPEG2. Tím se vám otevírají široké možnosti. Nahrané pořady si můžete v počítači pohodlně upravit: vystříhat reklamy a upravit začátek a konec. Následně si vše jednoduše vypálíte na DVD. Z dalších funkcí nesmíme zapomenout na Timer, který také souvisí s nahrávání a který vám umožňuje nařídit si nahrávání dopředu. Nechybí však ani teletext a Elektronický programový průvodce (EPG ). Velice praktickou funkcí je uživatelská aktualizace firmwaru.

Proč ho koupit?
kvalitní obraz i zvuk, funguje po připojení k PC i televizoru, funkce rekordéru 
Proč ho nekoupit?
není počeštěný, větší rozměry, nezvykle rozmístěná tlačítka na dálkovém ovladači
Kdy?
již v prodeji 
Za kolik?
5150 Kč

Kvalita signálu

Testovali jsme přístroj v malém městě zhruba 35 km západně od Prahy připojený na venkovní anténu namířenou na vysílač Praha-město. Hauppauge bez problémů nalezl jak multiplex Českých radiokomunikací vysílaný z vysílače Praha-město tak i multiplex CDG šířený ze Strahova. Obraz byl velice čistý bez jakéhokoli kostičkování. Neméně kvalitní byl i zvuk. Subjektivně se nám zdála kvalita signálu ještě o něco lepší než u set-top boxu Universum DVB-T 450a, jehož recenzi můžete nalézt zde.

Koupit či nekoupit

Pokud hledáte USB přijímač digitální televize, který by jste si mohli přibalit ke svému notebooku, není toto díky svým rozměrům nejvhodnější kandidát. Při použití s PC však větší rozměry nevadí. Obslužný software s nabízí všechny funkce, které u rekordéru očekáváte včetně časovače. V případě, že nemáte po ruce počítač. Můžete Hauppauge využít i jako obyčejný set-top box připojený k televizoru. Musíme ocenit, že se do přístroje vešel i výstup SCART. Kvalita obrazu i přijímače je velice dobrá a nezaznamenali jsme ani žádné kostičkování. Za Hauppauge DEC-2000T zaplatíte 5150 Kč.

Vlastnosti  
Frekvenční rozsah:

90 - 860 MHz

Vstupy:

anténní vstup (IEC 169)

Výstupy:

průchozí anténní výstup (IEC 169), USB 1.1, RGB (SCART), video, audio

Rozměry:

20,4 x 3,7 x 14,8 cm

Cena:

5150 Kč

Přístroj byl zapůjčen internetovým obchodem DVBTshop.net.

 

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Skylink znovu zdražuje servisní poplatek i nejlevnější balíček

Logo Skylink

Satelitní platforma Skylink přistoupila po roce ke zdražení tzv. servisního poplatku, který platí uživatelé základní...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz