Poradíme vám, kde a za kolik sledovat televizi ve vysokém rozlišení

aktualizováno 
Satelitní, kabelové nebo IPTV vysílání konečně nabízí i HD programy v Česku. Pomocí běžné antény však HD vysílání nenaladíte. Když totiž pomineme často přerušované testování v multiplexu 4, provozovaném O2, DVB-T nic takového nenabízí.
SERIÁL: Vysoké rozlišení

SERIÁL: Vysoké rozlišení - Vysoké rozlišení, HD, High Definition, Televize, TV, Digitalizace, HDTV | foto: iDNES.cz

Do budoucna se počítá i s multiplexem pro HD, ale to je zatím běh na dlouhou trať. Takže pokud nechcete být odkázáni jen na Blu-Ray disky nebo stahování z internetu, nezbývá než si vybrat satelit, kabelovou televizi nebo IPTV. Na všech těchto platformách přibývají HD kanály velmi svižným tempem.

Satelit – král HD

Pokud to s HD myslíte vážně a nejste omezeni jen na češtinu, je satelit jednoznačnou volbou. Satelitní přijímač s podporou HD koupíte už dnes relativně levně a programů jsou na výběr desítky. Jen na v našich zeměpisných šířkách nejpopulárnějších družicích z rodiny Astra najdete přes 150 kanálů ve vysokém rozlišení. Navíc další rychle přibývají, protože vysílání přes satelit je levnější a má více volné kapacity než ostatní platformy.

Část z této nabídky je samozřejmě kódovaná a patří do některých zahraničních balíků jako Sky, Canal+ atp. Nicméně na Astře 19,2E lze sledovat například německý kanál Anixe HD a také ve francouzštině a němčině vysílaný Arte HD, zaměřený na umělecké a nezávislé filmy. Mimo ně jsou zde ještě dva reklamní či testovací kanály Astra HDTV promo a Simul promo. Již začátkem příštího roku by se měly k HD formátu vrátit i televize ProSieben a Sat.1, které ho před časem opustily. Už dnes by měly jít sledovat kanály Erste HD a také ZDF HD. Právě ten udělá určitě radost i sportovním fanouškům, protože by měl přinášet přímé přenosy z mistrovství světa v lehké atletice.

Set-top box Optex 8890 HD

Pro českého diváka je asi zajímavější nabídka Astry 23,5E, kde je především v současnosti nejrychleji rostoucí český paket Skylink. Ten nabízí celkem 7 kanálů ve vysokém rozlišení. V základní nabídce je to vysílání televize Nova a také zkušební vysílání ČT1.

Kromě toho si můžete přikoupit balíček HD Plus, s nímž získáte sportovní kanály Nova Sport HD, Eurosport HD, filmový Filmbox HD, naučné Discovery HD a History Channel HD a také nizozemskou hudební televizi Brava HDTV. Balíček HD Plus stojí 350 Kč měsíčně nebo 3 850 Kč na rok. Zajímavá je možnost "ochutnávky" HD vysílání za 7 Kč. Stačí poslat SMS a 10 dní si můžete užívat úžasného obrazu.

Na kabelu – koaxiálním i internetovém

Další možností, jak pohodlně získat HD programy, je kabelová televize. I v tomto případě ale bude nutné přejít na digitální příjem (DVB-C), to znamená, že k televizi dostanete od svého poskytovatele speciální set top box. Dejte si ale pozor, například UPC má dva druhy set top boxů, takže si musíte objednat ten s podporou HD, případně si požádat o jeho výměnu. Podobná situace je i u dalších poskytovatelů kabelové televize. Na trhu je i několik televizí, které mají DVB-C přijímač vestavěný, ne vždy podporuje HD.

V základní digitální nabídce UPC (Standard) za 599 Kč měsíčně získáte zkušební vysílání ČT1 v HD, Nova HD, TV Barrandov HD, naučný National Geographic Channel HD, opět sportovní dvojku Eurosport HD a Nova Sport HD a také dokumentární a zábavní kanál Voom HD. Filmoví fanoušci si pak mohou pořídit ještě HBO HD jako bonus v balíčku HBO za 200 Kč měsíčně a také Filmbox HD s balíčkem Filmbox za 100 Kč měsíčně. Vše pak obsahuje nabídka Supreme za 1 099 Kč měsíčně. HD kanály nabízejí i někteří menší poskytovatelé kabelové televize, jejich nabídka je ale často podobná UPC.

Full HD

Jedním z progresivních poskytovatelů HD kanálů je i moravská firma MATTES AD (Rio Media), která nabízí své služby pod značkou 802.cz. Právě ona má zřejmě nejkompletnější nabídku HD kanálů v Česku. 802.cz kombinuje několik technologií pro vysílání, včetně IPTV. Základní volbou je balíček HD, který nabízí 10 (!) kanálů v HD. Nabídka je podobná jako u předchozích poskytovatelů, tedy Discovery Channel HD, History Channel HD, National Geographic HD, Eurosport HD a Voom HD. Kromě toho si můžete ještě vychutnat hudební MyZEN HD (Melody Zen HD), C Music HD a Luxe TV HD a pak poměrně populární kanál Fashion TV HD a BeBe TV HD. Za tento balík zaplatíte 350 Kč měsíčně.

Pochopitelně i v nabídce tohoto poskytovatele lze za příplatek získat prémiové kanály HBO HD (balíček HBO za 200 Kč měsíčně) a Filmbox HD za stejnou cenu. Na 40 korun měsíčně pak vyjde balíček Extra Sport s Nova Sport HD. I v tomto případě jsou součástí základní nabídky programy Nova HD, TV Barrandov HD, Prima Cool HD a také zkušební HD vysílání ČT.

K testovacímu vysílání v HD se po měsících váhání odhodlala i největší IPTV platforma u nás – O2 TV. Před několika týdny došlo ke zrušení omezení příjmu testovacího HD vysílání pro uživatele služby Multi (dva set top boxy). V nabídce lze tak nyní najít zkušební vyslání ČT1 a programy Nova HD a Nova Sport HD umístěné na pozicích 160 až 162.

Autor:
 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Druhá přechodová síť pro nové televizní vysílání DVB-T2 nabízí Novu

Aktuální (leden 2018) pokrytí signálem DVB-T2 v přechodovém multiplexu 13...

Společnost Digital Broadcasting spustila v lednu dva nové vysílače přechodové sítě DVB-T2. Lidé si v ní naladí...

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz