Podívejte se, kdy dorazí digitální televize až k vám

  10:26aktualizováno  10:26
České radiokomunikace představily mapy plánovaného pokrytí v jednotlivých krocích digitalizace. Máme pro vás pokrytí digitálního vysílání.

Kdy si budete moci přepnout na digitál?

České radiokomunikace v současnosti šíří signál Multiplexu A z pěti vysílačů v České republice. Jejich provoz bude pokračovat do září 2008, kdy se z MPX a stane Multiplex 2. V něm bude vysílat TV Nova a další komerční stanice. "Momentálně probíhají jednání na zaplnění multiplexu od září 2008, kdy Česká televize dostane vlastní multiplex," řekl Martin Roztočil, ředitel úseku vysílacích služeb Českých radiokomunikací.

Pokrytí sítě 2 v září 2008, 45 % (Praha a Ostrava budou mít zvýšený výkon)

Od září dojde také k navýšení vysílacího výkonu v Praze a Ostravě, čímž dojde k nárůstu pokrytí až na 45% populace. Do konce roku 2008 dojde ke spuštění digitálního vysílání ze dvou dalších vysílačů u Plzně a Chomutova, takže se pokrytí zvýší na 51%.

Během roku 2009 dojde k postupnému zapínání dalších primárních vysílačů Votice, Cheb, Jáchymov, České Budějovice a Sušice, čímž se pokrytí zvýší až na 71% populace. V zapínání bude pokračovat i v dalších letech, takže pokrytí na konci roku 2010 bude 89% a v listopadu 2011 až 99,6%. "Tato čísla jsou teoretické simulace, ale na konci by minimální pokrytí 95 % mělo být," komentuje čísla Kamil Levinský, ředitel úseku pro transformaci společnosti. "Podle technického plánu přechodu máme mít alespoň 85% pokrytí, což s 95% určitě splníme," dodává Levinský.

Kamil Levinský stručně hovořil také o Multiplexu 1, tedy tzv. multiplexu veřejné služby, ve kterém bude vysílat Česká televize a Český rozhlas. S vědomím toho, že výsledek výběrového řízení zatím není znám, pouze oznámil, že České radikomunikace mohou pro vysílání dalšího multiplexu využít stávající infrastruktury, takže oba budou mít stejné pokrytí.

A co ostaní

Multiplex 3 je provozován společností Czech Digital Group, která momentálně vysílá v Praze a Brně. Pokrytí je znázorněno na těchto stránkách. V Brně přibližně kopíruje pokrytí MXP 2, pražský vysílač zatím pokrývá celou Prahu a malou část Středočeského kraje. "Plán rozvoje v tuto chvíli určuje vládní nařízení o technickém plánu přechodu na digitální vysílání," řekl Technetu Jiří Rajdus z Czech Digital Group. Přesto již s předstihem plánují spuštění digitálního vysílání v Ostravě a Plzni. Souvisí to s přáním televize Prima vysílat digitálně fotbalový šampionát Euro.

Jaká bude programová skladba MPX 3 zatím není jasné. "Bude záviset na ekonomických možnostech jednotlivých kanálů, na všech vysílačích tedy nebude stejná nabídka programů," dodává Rajdus.

Multiplex 4 provozuje Telefónica O2 a zatím také vysílá v Praze a Brně. Pokrytí se nám v době uzávěrky nepodařilo získat.

 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Druhá přechodová síť pro nové televizní vysílání DVB-T2 nabízí Novu

Aktuální (leden 2018) pokrytí signálem DVB-T2 v přechodovém multiplexu 13...

Společnost Digital Broadcasting spustila v lednu dva nové vysílače přechodové sítě DVB-T2. Lidé si v ní naladí...

Pozor na lákavé výprodeje televizorů, ty bez DVB-T2 HEVC se nevyplatí

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Český telekomunikační úřad vydal výzvu k obezřetnosti při nákupu nového televizoru. Ve vánočních akcích a povánočních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz