Obraz, zvuk i ovládání bez drátů: Asus WAVI propojí i váš počítač s TV

aktualizováno 
TEST - Asus WAVI kombinuje technologie bezdrátového HDMI a bezdrátového USB. Propojí počítač s televizorem nebo třeba Blu-ray přehrávač s projektorem. Bez drátů přenese FullHD obraz a prostorový DTS-HD zvuk.

Set pro bezdrátový přenos Asus WAVI | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Máte v pracovně výkonný, ale přeci jenom hlučný počítač a chcete si z něho v obýváku pouštět filmy? Přesně pro takovou situaci je Asus WAVI jako stvořený - z obýváku bude možné počítač ovládat myší a klávesnicí a televizor bude sloužit i jako druhý monitor. 

WAVI (akronym z Wireless Audio Video Interaction) je set bezdrátového vysílače a přijímače, který zapojíte mezi váš zobrazovač (televizor, projektor) a zdroj obrazu a zvuku (počítač, Blu-ray přehrávač).

Po zapnutí se obě zařízení automaticky najdou, spárují a během několika sekund začnou fungovat. Pro uživatele je to snazší, než instalovat a schovávat běžný HDMI kabel.

Přenáší obraz, zvuk, ale i povely a data

Pokud jako zdroj zvolíte počítač, k WAVI ho připojíte nejen HDMI, ale i USB kabelem. Do přijímače pak můžete připojit USB myš a klávesnici, nebo třeba USB paměť. Díky technologii Wireless USB se přihlásí do systému připojeného počítače.

Asus WAVI - zadky

Ke zdroji obrazu a zvuku připojíte "vysílač" (na obrázku dole), má pouze HDMI rozhraní a USB port. K zobrazovači připojíte "přijímač" (na obrázku nahoře), má dva USB porty a LAN vstup pro aktualizaci firmwaru.

Trochu nás zklamala přenosová rychlost. Na vzdálenost zhruba čtyř metrů nám data "letěla" rychlostí 9,6 Mbit/s ve směru od přijímače k vysílači (přenos z USB paměti) a 14,4 Mbit/s ve směru opačném (zápis na USB paměť). To je rychlost dostatečná pro většinu běžných periferií, při přenosu velkých souborů by ale zdržovala.

Přenos obrazu a zvuku je komplikován několika omezeními. Navzdory specifikaci uváděné výrobcem se nám nepodařilo přenášet prokládané video, tedy především 1080i. Bez potíží jsou progresivní signály, tedy hlavně 1080p, případně 720p. Nepříjemné jsou delší výpadky obrazu během přepínání rozlišení.

Asus WAVI - vnitřnosti

Vnitřnosti Asus WAVI: nalevo vysílač, napravo přijímač. U vysílače si povšimněte zcela samostatné karty bezdrátového USB. Obě zařízení se při delším provozu významně zahřívají, chladiče vidíme ale jen u přijímače.

Přenos 1080p obrazu byl ale naprosto bezproblémový. Pro účel přenosu je sice komprimován, ale na 46" televizoru byl FullHD obraz velmi dobrý. Stopy komprese nebyly příliš patrné z běžné pozorovací vzdálenosti ani u akčnějších scén.

U prvních testovacích kusů přitom recenzenti zmiňovali potíže s kvalitou obrazu. Problém zřejmě vyřešila aktualizace firmware.

Potěšil nás přenos zvuku. WAVI si poradilo i s DTS-HD a po zapojení HDMI kabelu do referenčního receiveru Pioneer SC-LX 71 jsme si tak mohli vychutnat i kvalitní prostorový zvuk. Žádné potíže nečiní ani šifrovaný HDCP přenos u chráněných Blu-ray disků.

Asus WAVI

"Krabičky" jsou trochu větší, než by člověk očekával u bezdrátových adaptérů. Rozměry činí 240 × 170 × 29 mm.

Přenos v pásmu 5 GHz se nepopere s většinou domácích wi-fi sítí

Přenos HDMI signálů probíhá pomocí technologie WHDI. Za tou stojí konzorcium firem Amimon, Hitachi, Motorola, Samsung, Sharp, Sony a LG. Ve specifikaci umožňuje nekomprimovaný přenos 1080p obrazu, včetně 3D stereoskopického signálu. Přenáší i ovládací povely v rámci CEC (Consumer Electronic Control). Pokud dálkovým ovladačem televizoru ovládáte i připojený Blu-ray přehrávač, komunikace povelů proběhne i bezdrátově.

Vysílá v pásmu 5 GHz, takže nebude kolidovat s většinou současných domácích wi-fi sítí, které "jedou" na frekvenci 2,4 GHz.

Závěr: solidní, ale s nedostatky

WAVI lze koupit za 4 990 Kč včetně DPH. Jako náhrada kabelu je to samozřejmě částka vysoká. Ovšem jako vyřešení problému "jak to propojit, když tam kabel prostě nedotáhnu" zase tak dramaticky vysoká není.

Zařízení funguje dobře, instalace i obsluha je velmi jednoduchá a přenášený obraz i zvuk velmi kvalitní. Omezující je především nefungující přenos prokládaných videosignálů a 24p videa ve filmovém režimu.

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

Zadržení Slobodana Miloševiče

Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Rusové se ptají, kdo bude vyrábět tanky. Stát žaluje výrobce T-14 Armata

Tank T-14 Armata na přehlídce v Moskvě. (9. května 2015)

Ruské ministerstvo obrany požaduje u moskevského soudu po firmě Uralvagonzavod (UVZ) navrácení v přepočtu 88 milionů...

Další z rubriky

Tento týden přibyly čtyři vysílače DVB-T2. Jižní Čechy však stále chybí

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci února 2018

České radiokomunikace spustili další dva vysílače přechodové sítě DVB-T2. Nové vysílání také nyní mohou chytat zájemci...

Placenou satelitní TV čeká největší propad. Poroste IPTV a pozemní TV

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Nejnovější odhady vývoje platforem pro sledování televizního vysílání v zemích západní Evropy ukazují mírný posun....

Většinu domácností čeká nový formát a možná i placená část pozemní TV

Nenechte se zaskočit přechodem na nové televizní pozemní vysílání.

Letos v listopadu se podle současných plánů odmlčí první televizní vysílače, které šíří pozemní televizní signál ve...

Najdete na iDNES.cz