Noví diváci digitální televize neuvidí TV Nova

  9:54aktualizováno  9:54
Včera se rozrostlo digitální vysílání v České republice o další region. Původně měli zájemci o digitální vysílání získat pět televizních stanic, budou však mít jen čtyři.
Místo pěti digitálních TV stanic zatím běží na Ústecku jen čtyři

Místo pěti digitálních TV stanic zatím běží na Ústecku jen čtyři | foto: Profimedia.cz

Nova oproti svému původnímu záměru nezačala digitálně vysílat na Ústecku z vysílače Buková hora. ČTK to sdělila Marie Skrčená z tiskového oddělení Novy. Nova se podle svého vyjádření nedohodla s provozovatelem vysílače, společností Radiokomunikace (ČRa), na finančních podmínkách vysílání. Diváci na Ústecku mohou Novu i nadále sledovat přes tradiční analogové vysílání. ČRa rozhodnutí Novy akceptuje, řekl dnes ČTK jejich mediální zástupce.

ČRa tak dnes začaly digitálně šířit jen čtyři programy České televize, které může přijímat další zhruba milion obyvatel ČR. Celkem má tak nyní k digitálnímu zemskému vysílání přístup zhruba polovina obyvatel ČR.

Nova neakceptovala cenové podmínky ČRa, které jí byly prezentovány pouhé čtyři dny před zahájením vysílání, uvedla Skrčená. Podmínky se přitom podle Novy zcela zásadně odlišovaly od standardních cenových podmínek, na základě kterých dosud Nova své analogové i digitální vysílání provozuje.

"Proto se rozhodla společnost Radiokomunikace k danému termínu vysílání TV Nova z vysílače Buková hora nezahájit," uvedla Skrčená. Ještě ve čtvrtek přitom Nova rozeslala tiskovou zprávu, v níž naopak oznamovala, že digitální vysílání Novy z Bukové hory v neděli začne.

"Návrh společnosti ČRa nás zaskočil, protože se zcela odlišuje od podmínek, na které jsme při své dlouholeté spolupráci s ČRa byli zvyklí. Jsme připraveni jednat konstruktivně, ale rozhodně nebudeme dělat svá ekonomická rozhodnutí pod tlakem," uvedl generální ředitel Novy Petr Dvořák.

Mediální zástupce ČRa Pavel Kočiš dnes ČTK řekl, že ČRa jsou připraveny zabezpečit šíření programů všech svých partnerů, tedy i Novy. "Začlenění jednotlivých poskytovatelů obsahu v programové nabídce sítě ČRa v konkrétní lokalitě závisí pouze na výsledku obchodního jednání s konkrétními subjekty. Rozhodnutí TV Nova nepodílet se na digitálním vysílání v severočeském kraji ČRa respektuje," uvedl.

Podle Novy byla navíc investice do výměny vysílače Buková hora hrazena z finančních prostředků státu prostřednictvím takzvaného radiokomunikačního účtu. Podle názoru a kalkulací Novy se tímto společnost ČRa snaží neoprávněně nárokovat platby v několikanásobné výši oproti původním podmínkám, uvedla televize. Vzhledem k nedostatečnému časovému prostoru pro další jednání Nova navrhla situaci prozatím řešit formou úhrady zálohovou platbou, což Radiokomunikace podle televize odmítly.

Podle Kočiše zákon jasně stanovuje, že na platby z radiokomunikačního účtu má nárok ten operátor vysílací sítě, který je nucen vynaložit peníze v důsledku změn využívání rádiových kmitočtů. ČRa v rámci své sítě budou na základě mezinárodní konference ve Wiesbadenu nuceny opustit některé kmitočty. "Budou tak muset z vyšší moci vypnout zařízení, na která předtím měly povolení. Z radiokomunikačního účtu budou nahrazeny vzniklé škody. Z tohoto účtu má nárok čerpat každý operátor, který se dostane do takovéto situace," dodal.

Nova je podle Skrčené připravena i nadále jednat o smluvních podmínkách, aby se její program v digitální kvalitě dostal k divákům na Ústecku v co nejkratší době. "Pokud by ale k dohodě nedošlo, bude TV Nova nucena obrátit se na telekomunikačního regulátora (ČTÚ), aby celou kalkulaci předloženou společností Radiokomunikace a její ekonomickou oprávněnost prověřil," uvedla.

Ústecko se stalo po Praze, Brně, Ostravě, Domažlicích a jejich okolí pátou oblastí, v němž lidé mohou přijímat digitální zemské vysílání, které v následujících měsících a letech nahradí současné letité tradiční analogové. Lidem to přinese až tři desítky volně přístupných programů, mnohdy v lepší kvalitě, oproti současným čtyřem celoplošným vysílaným analogově.

ČTÚ navrhuje vypnout poslední analogový vysílač do října 2010, Evropská komise doporučuje členům EU, aby tak učinili nejpozději do roku 2012.

Poznámka redakce: Vše patrně souvisí s tím, že 100kW výkon vysílače minimálně desetinásobně přesahuje současné digitální vysílače v Praze, Ostravě, Brně a Domažlicích. Větší výkon musí totiž někdo zaplatit.

Autor:
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...

Skylink znovu zdražuje servisní poplatek i nejlevnější balíček

Logo Skylink

Satelitní platforma Skylink přistoupila po roce ke zdražení tzv. servisního poplatku, který platí uživatelé základní...

Druhá přechodová síť pro nové televizní vysílání DVB-T2 nabízí Novu

Aktuální (leden 2018) pokrytí signálem DVB-T2 v přechodovém multiplexu 13...

Společnost Digital Broadcasting spustila v lednu dva nové vysílače přechodové sítě DVB-T2. Lidé si v ní naladí...

Najdete na iDNES.cz