Nové televize začnou vysílat již brzy. Jaká bude konkurence Novy a ČT?

aktualizováno 
Digitální pozemní vysílání začíná pomalu nabírat dech. Stále více diváků má možnost příjmu digitálního signálu a tento rok se patrně dočkáme dalších stanic vysílajících regulérně digitálně.

Digitální televize už jen neklepe na dveře

Od poloviny května mají diváci v Brně možnost naladit v digitálním multiplexu i vysílání TV Prima. Včerejší den měl přinést i řádné vysílání ve třetím multiplexu na 59. kanálu z vysílače Hády. Zkušebně zde má začít vysílat i zpravodajská televize Z1 a v neposlední řadě sem míří i nejsledovanější nová digitální televize Óčko, která již vysílá od roku 2002, nyní je dostupná přes kabelové a satelitní sítě, přes DVB-T a také přes internet.

Z1 by měla startovat již příští neděli jako první z nových stanic budovaných "na zelené louce"  Jedním z hlavních impulzů cesty do regionů má být vysílání fotbalového Eura 2008. Prima se tak s polu s CDG - provozovatelem řádného 3 multipexu chystá nabídnout digitální vysílání (DVB-T) do začátku mistrovství i v Plzni a Ostravě.

Spolu s Primou by  do začátku června měly na Ostravsko a do Plzně přijít také Óčko a Z1. Na Ostravsku zatím mohou diváci přes DVB-T sledovat čtyři programy ČT a Novu. Na Plzeňsku dosud digitální zemské vysílání naladit možné není, i když na některých místech Plzeňského kraje, například na Tachovsku a částečně i na Klatovsku, lze podle map Českých radiokomunikací naladit vysílání DVB-T z Domažlicka.

Pokud se tyto plány splní, pak Prima předběhne v Plzni i Českou televizi, kterou nyní zdržuje výběrové řízení na provozování veřejnoprávního multiplexu.

Letos přijde i nová plnoformátová televize

Nová česká televizní stanice TV Barrandov, která vlastní licenci pro nastupující zemské digitální TV vysílání, začne nejprve vysílat prostřednictvím internetu, teprve poté přes obrazovky. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí stanice Janis Sidovský. Start plánuje nová stanice podle svých dřívějších vyjádření na léto, přesný termín zatím televize nesdělila.

"Barrandov TV bude nejdříve vysílat na internetu a s několikaměsíčním odstupem odstartuje program na obrazovce. Internetové vysílání nabídne mimo jiné to nejlepší z webu www.ukazse.tv, který je barrandovskou databankou amatérských a studentských filmů," uvedl Sidovský.

Termín startu televize spojuje s dostavbou svého sídla označovaného jako "Palác zábavy" na pražském Barrandově, kde sídlí i televize Nova. Do Paláce zábavy majitelé investovali více než 100 milionů korun; jde o přestavbu jednoho z barrandovských studií, které využívala i Nova.

Stavba zahrnuje podle Sidovského administrativní prostory, televizní studia a newsroom. Palác zábavy má mimo jiné i několik letních teras a dvě restaurace. "Ve čtvrtek 22. května jde budova do kolaudace a následně se začne vybavovat technologiemi. Stěhování předpokládáme v průběhu července," podotkl Sidovský. Televize nyní zaměstnává necelých šest desítek lidí, po spuštění vysílání jich bude kolem stovky.

Na internetu hodlá televize nabídnout i filmy, které se zde objeví dříve než v televizním vysílání a některé z nich budou podle vyjádření pro server Digizone i ve vysokém rozlišení.

TV Barrandov je jednou ze šesti nových digitálních stanic, které původně po rok a půl dlouhém výběrovém řízení Rady pro rozhlasové a televizní vysílání získaly v dubnu 2006 licenci pro nastupující DVB-T. Neúspěšní uchazeči včetně Novy a Primy se ale posléze obrátili k soudu a následovala řada soudních sporů a odvolání. Nárok na licenci nakonec šesti původním vítězům tendru zajistila až novela mediálních zákonů, která platí od začátku letošního roku. Kromě TV Barrandov, Z1 a Óčka se to týká plnoformátové stanice Febio TV, stanice pro mladé TV Pohoda a regionální RTA.

Hlavní nápor až příští rok

Letos tedy proběhne jakási příprava před horkým "digitálním" rokem 2009. Podle serveru Digizone se právě následující rok má naplno rozběhnout státní informační kampaň, která má diváky připravit na přechod na digitální formu pozemního vysílání. Připraveno na to je 100 miliónů korun.

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Signál nového pozemního TV vysílání už pokrývá přes 97 % obyvatel

Mapa předpokládaného pokrytí signálem DVB-T2 televize v prvním čtvrtletí 2018.

Poslední spuštěné vysílače pro novou pozemní digitální televizi DVB-T2 přinesly signál části severních Čech a zlínském...

Skylink znovu zdražuje servisní poplatek i nejlevnější balíček

Logo Skylink

Satelitní platforma Skylink přistoupila po roce ke zdražení tzv. servisního poplatku, který platí uživatelé základní...

Česká televize odloží start vysílání v DVB-T2 až na příští rok

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci listopadu 2017.

Vstup České televize do nové generace pozemního televizního vysílání přijde později, než se původně očekávalo.

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz