Sobota 26. září 2020, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 26. září 2020 Andrea

Zazvonil telefon a někdo se ptal, co sledujete. Tak začínaly peoplemetry

  12:21
Měřit sledovanost televize pomocí peoplemetrů se u nás začalo na den přesně před dvaadvaceti lety. Tradice měření sledovanosti je však mnohem starší. Vysledovat ji můžeme až do roku 1949. Tehdy na to šli úplně jinak.

Peoplemetr, který zaznamenává sledovanost v ČR. | foto: ATO/ Nielsen Admosphere

Před sedmdesáti lety bylo televizní vysílání na prahu rozmachu. Od roku 1935, kdy začalo v Berlíně vysílání plně elektronické televize, již uběhlo více než deset let a ve vyspělých státech se po 2. světové válce začalo šířit televizní vysílání. První pravidelné televizní vysílání zahájila 2. listopadu 1936 britská stanice BBC.

Například ve Spojených státech v roce 1948 vysílaly již čtyři televizní kanály (NBC, CBS, ABC a DuMont). Počet televizních přijímačů se pohyboval nad hranicí jednoho milionu a v té době se objevila i první televize šířená po kabelu. A to si vyžádalo i měření sledovanosti, aby mohly komerční televizní stanice bojovat o příjem z reklamy. 

Ta vůbec první na světě byla podle serveru Medium odvysílána na televizi NBC 1. července 1941 před baseballovým zápasem mezi Brooklyn Dodgers a Philadelphia Phillies. Trvala deset sekund a byla na hodinky Bulova. 

Sledovanost televizí

Podle serveru firmy Nielsen Admosphere má zjišťování sledovanosti televize své kořeny v měření poslechovosti rádia. To je spojeno se jménem Clauda E. Hoopera a jeho tzv. „Hooperratings“. Co a kdy posluchač v rádiu poslouchal, se zpočátku zjišťovalo prostřednictvím telefonátů do domácností. Vše probíhalo po půlhodinách od sedmnácté hodiny. Z těchto dat se následně vypočítávala poslechovost a později také sledovanost. V USA se jméno Hooper stalo synonymem měření, v roce 1949 vznikla dokonce divadelní satira na tehdejší rádiové vysílání s titulem „How‘s Your Hooper?“.

Ještě před tím televize zjišťovala sledovanost pořadů korespondenční metodou. „V té době se v tisku ještě nepublikovaly programy televizních stanic, a tak domácnostem, které o to požádaly, zasílalo NBC týdenní programová schémata. Současně si NBC nechalo zpět z těchto domácností zasílat informace, které z pořadů každý člen domácnosti zhlédnul. To dalo základ k výpočtu dnešních ratingů televizní sledovanosti,“ tvrdí Tomáš Bičík ze společnosti Medisaresearch.

Koncem 40. let začal C. E. Hooper měřit vedle rozhlasu také sledovanost televize. V této oblasti byl jeho konkurentem Arthur Charles Nielsen, který v roce 1949 poprvé do TV výzkumu zapojil 1 100 domácností. Ty dostaly do svých obýváků měřicí zařízení, které zachytilo aktivitu diváků při sledování obrazovky. Uvedený vzorek domácností byl už ve své době dostatečně reprezentativní. V únoru 1950 odkoupil A. C. Nielsen firmu C. E. Hooper Inc. a spojil ji se svou společností ACNielsen, která se již od roku 1923 věnovala výzkumu trhu.

Na automat, který dokáže sám shromažďovat data o sledovanosti, se muselo čekat až do roku 1984, kdy firma Audits of Great Britain své peoplemetry dala do domácností v Itálii a  Velké Británii.

Měření v Česku

U nás začalo zkušební televizní vysílání v roce 1953 omezené na tři dny v týdnu. Každý den se pak vysílalo od roku 1957.

Také v tehdejším Československu se zjišťování sledovanosti provádělo zpočátku telefonáty do domácností. Pravidelné měření sledovanosti televize má u nás tradici od roku 1972. Tehdy Česká televize zavedla Interní panelový výzkum spokojenosti diváků, kterému říká „deníček“. Tento výzkum je nyní založen na hodnocení 1 000 respondentů, kteří tvoří panel hodnotitelů. Ti vyjadřují svým hodnocením spokojenost s pořadem na škále od 1 do 10, kdy 10 je nejlepší hodnocení a 1 nejhorší.

Příchod nových televizních stanic si však vyžádal nový přístup. A tak se
2. června před 22 lety dostal do Česka projekt měření sledovanosti televize pomocí peoplemetrů. Ten vznikl pod patronátem Asociace televizních organizací (ATO) v roce 1997.

První peoplemetrové měření v Česku prováděla společnost Taylor Nelson AGB Media Facts. Výzkum, jehož výsledkem byla minutová data, probíhal v období 1997 až 2002 na vzorku 660 domácností. 

Jak se měnily výsledky sledovanosti, vyjádřené pomocí koláčových grafů, můžete vidět na následujících snímcích:

Koláč sledovanosti v roce 1997

Koláč sledovanosti v roce 1997

Koláč sledovanosti v roce 2014

Koláč sledovanosti v roce 2014.

Koláč sledovanosti v roce 2019

Koláč sledovanosti v roce 2019


Nyní je peoplemetr krabička s elektronikou zajišťující sběr a přenos dat. Jeho součástí je i displej a dálkový ovladač. Peoplemetry měří v domácnostech sledovanost veškerých stanic přijímaných přes anténu, satelit, kabel, IPTV, internet a dalšími kanály.

Zaznamenává se přesný čas začátku a konce aktivity, a to i užívání teletextu, videa nebo DVD přehrávače, případně jiné techniky připojené k televizi. Část domácností, které jsou vybrány jako reprezentativní sociologický vzorek, mají také software instalovaný v počítačích. Ten sleduje internetové vysílání konzumované mimo televizi.

Během 22 let se tak musela modifikovat nejen metodika, ale i samotné peoplemetry. To proto, že se návyky diváků s příchodem nových technologií změnily. Nyní se používají modely TV metr Nielsen Admosphere a novější SimEar Nielsen Admosphere. 

„První peoplemetry tuzemské výroby jsou již dva roky součástí sbírek Národního technického muzea, patří tak do našeho kulturního dědictví. I tento fakt svědčí o tom, jak dalece jsme ve zdokonalování měření pokročili,“ doplnila jednatelka ATO Vlasta Roškotová. 

Měřený vzorek v současnosti čítá 1 870 domácností. Probíhá měření nejen  živé, ale i odložené sledovanosti TV vysílání v televizorech i na počítačích v domácnosti.

Autor:
  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

KOMENTÁŘ: Za kostku cukru se necháme sledovat, ale z eRoušky se panikaří

Aplikaci eRouška si zatím nainstalovalo přes 400 000 lidí. Je pro mne nepochopitelné, proč to číslo není o nulu delší....

Exponenciální růst mate i experty. Vyzkoušejte si, čím je tak nebezpečný

S nárůstem infekcí covid-19 se v Česku znovu mluví o exponenciálním růstu. A řada lidí – včetně expertů – toto spojení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zjistěte, jak se vyznáte v tancích, a vyhrajte unikátní encyklopedii

Soutěž Ať vás tyto válečné stroje zajímaly již od malička, nebo jste se k tankům dostali až později, asi víte, že jejich...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Podívejte se, kdy se u vás znovu rozběhne přechod na nové TV vysílání

Nové digitální pozemní televizní vysílání bude v definitivní podobě na celém území Česka až na konci října. Může za to...

V noci na středu skončí vysílání České televize v DVB-T na jihu Čech

Česká televize dokončí přechod na novou normu televizního vysílání šířeného pozemní cestou na většině území jižních...

Končí pozemní Barrandov, Nova a Prima na západě Čech v DVB-T

Po vynucené několikaměsíční přestávce pokračuje přechod na nový televizní formát pozemního vysílání podle hlavního...

Ve čtvrtek utichne v Čechách i na Moravě řada vysílačů současné televize

V noci ze čtvrtka na pátek skončí vysílání současného DVB-T signálu na mnoha místech v Česku. Na DVB-T2 budou přecházet...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...