Nenechte se zaskočit přechodem na nové televizní pozemní vysílání. | foto: Profimedia.cz

První pomoc: Co dělat, pokud vám zčernala obrazovka televize

  • 16
Ve středu těsně před půlnocí skončilo v Praze a středních Čechách vysílání České televize ve formátu DVB-T. Kdo se na tuto událost včas nepřipravil, může již od půlnoci najít místo kanálů veřejnoprávního média černou obrazovku.

Minutu před půlnocí dostali pracovníci dohledového centra Českých radiokomunikací pokyn k softwarovému vypnutí DVB-T z vysílačů Praha Žižkov a Cukrák. Konkrétně to byl multiplex 1 (soubor programů na jednom kanálu), kde byl šířen program České televize. Byla tím zahájena poslední fáze přechodu na nový formát televizního vysílání, která bude probíhat až do poloviny příštího roku. Více o přechodu v tomto článku.

Právě toto vypnutí je nejpravděpodobnějším důvodem, proč je nyní místo programů ČT vidět jen tmavá obrazovka. Co s tím? Je zde několik scénářů. 

Někomu stačí přepnout, jiný musí koupit nový přístroj

Nejméně práce budou mít ti, kdo jsou na přechod již připraveni a mají televizor, set-top box nebo USB tuner již vybaven pro příjem DVB-T2 s kodekem HEVC. Ti si prostě jen přepnou na nový multiplex, kde již Česká televize vysílá na finálních frekvencích. Tyto stanice mají za svým názvem zkratku T2, takže například ČT 24 je pak v programovím průvodci označena jako ČT 24 T2.

Oblast, které se dotklo středeční vypnutí DVB-T vysílačů Žižkov a Cukrák.

S příjmem by neměl být problém, protože pokrytí signálem je v podstatě stejné. Většina zařízení si umí naladit nové kanály sama, v opačném případě vás při problémech čeká spuštění automatického ladění.

Poněkud složitější to budou mít uživatelé, kteří nejsou na příjem nové normy připraveni nebo mají nevhodný přístroj, který sice podporuje normu DVB-T2, ale jiné kódování. Většinou se to pozná tak, že zařízení kanály naladí, ale nejde u nich obraz, ale jen zvuk.

Je možné, že si někdo nevšiml, že k nějakému přechodu na novou normu v pozemním televizním vysílání dochází a nyní kouká na černou obrazovku. Má pak na výběr pořízení nového zařízení, nebo přechod na jiný, zpravidla placený způsob příjmu po kabelu, internetu nebo přes satelit.

V případě, že si bude zájemce pořizovat nový přijímač, musí si vybrat takový, který splňuje novou normu DVB-T2 a kódování HEVC. Seznam certifikovaných přístrojů najdete zde. V orientaci vám pomohou i naše testy set-top boxů zde a zde. Jak nové zařízení správně zapojit, jsme psali tady.

I přes překonání těchto překážek může nastat ještě problém s příjmem přístrojů napojených na společnou anténu. U některých společných antén bylo totiž potřeba upravit kanálovou vložku (výměnou nebo přeladěním), aby mohla být nová frekvence naladěna. Ptát se, zda k tomu došlo, by měl divák u správce budovy, který by měl případně sjednat nápravu.

Úspěšný přechod na novou normu znamená v případě České televize i příjem jejích stanic ve vysokém rozlišení.