Piktogram, který upozorňuje diváky na blížící se přeladění na DVB-T2 (4. listopadu 2019) | foto: Česká televize

Současné vysílání ČT skončí na dalším území. V Praze zmizí komerční stanice

  • 25
Konec současného pozemního televizního vysílání DVB-T pocítí diváci v části severních, východních i jižních Čech. V Praze a okolí bude již ke konci tohoto týdne vysílání většiny komerčních stanic naladitelné přes anténu už jen v novém formátu DVB-T2 a kódování HEVC.

Od čtvrtka 9. ledna budou mít diváci v Praze a jejím okolí jen jeden způsob, jak přijímat televizní pozemní vysílání přes anténu. Poslední minutu ve středu totiž technici vypnou vysílání DVB-T multiplexu, který obsahuje komerční stanice TV Prima, TV Nova, TV Barrandov, Óčko, Televize Seznam, Šlágr TV a další. Po vysílání České televize tak budou i hlavní komerční stanice dostupné přes anténu jen ve formátu DVB-T2.

Přehled termínů přechodu na nový formát pozemního televizního digitálního vysílání DVB-T2.

Souběžně s finálními poběží i přechodové DVB-T2 sítě Praha Žižkov a Cukrák, které už nyní vysílají všechny nejsledovanější komerční televizní stanice. Ty budou oproti původním plánům (v přiložené tabulce) fungovat déle, až do 30. ledna 2020.

Pražané již mají s přechodem na nový formát zkušenosti, když bylo 27. listopadu ukončeno DVB-T vysílání všech programů České televize z vysílačů Žižkov a Cukrák. Tím byl zahájen přechod na nové televizní pozemní vysílání, které by nám mělo vydržet minimálně deset let.

Vypínání míří do regionů

V lednu České radiokomunikace, které vysílače provozují, vypnou i první vysílače v severních, východních i jižních Čechách. Bude to dokonce ještě od den dříve než v případě pražského vysílání. 

Minutu před půlnocí v úterý 7. ledna skončí vysílání České televize z vysílačů Votice – Mezivrata, které pokrývají část středních a jižních Čech, a Trutnov – Černá hora. Ten je zodpovědný za pokrytí části severních, východních a středních Čech.

Ve všech případech, kdy dojde k vypnutí DVB-T vysílačů, diváci o pozemní vysílání nepřijdou. Souběžně totiž běží i vysílání v novém  DVB-T2 formátu. V některých případech však bude třeba přeladit zařízení, v němž DVB-T2 signál divák přijímá. Po vypnutí současného formátu již budou postižené stanice k dispozici na finálních frekvencích v DVB-T2.

Přehled vysílacích kanálů digitální televize

 „Většina diváků by již měla mít vhodné DVB-T2 televize nebo set-top boxy. Podle dotazů, které jsme zaznamenali na naší zákaznické lince, řešili lidé i přelaďování programů České televize. Nyní je tedy čeká pouze naladění programů komerčních televizních stanic, které by jejich přístroje měly zvládnout automaticky – pouze po aktivaci funkce automatické ladění,“ říká manažerka marketingu a komunikace CRA Anna Tůmová.

Lednová fáze přechodu na novou televizní normu tím ale nekončí. Následovat bude vypnutí DVB-T vysílání komerčních televizí z vysílače Cukrák ve středních Čechách, to se stane 15. ledna minutu před půlnocí. Od 16. ledna 2020 pak budou z Cukráku vysílat finální DVB-T2 sítě.

Kmitočty multiplexů digitální televize

Další vypínání je naplánováno na 22., respektive 31. ledna. Kdy se postupně odmlčí komerční stanice v DVB-T u vysílače Votice – Mezivrata. Den před tím  se v současném formátu přestane vysílat z vysílačů Ústí nad Labem Buková hora a Chomutov - Jedlák. V tomto případě to bude konec programů České televize.   

Přechod z DVB-T na DVB-T2 bude postupně pokračovat do konce června 2020.