Žižkovský vysílač

Žižkovský vysílač | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Budoucnost pozemního TV vysílání v Česku jde do testu

  • 37
České radiokomunikace ve spolupráci s Českou televizí spouštějí další test formátu DVB-T2. Tentokrát využijí kódování obrazu s označením HEVC, což je nejpravděpodobnější kandidát na spouštění reálného provozu ke konci tohoto desetiletí.

České radiokomunikace (ČRa) už nějakou dobu testují druhou generaci pozemního televizního vysílání DVB-T2. Až nyní se ale bude testovat kodek HEVC na standardním SD a vysokém HD rozlišení. Již dříve firma s tímto kódováním testovala 4K/UltraHD rozlišení.

HEVC

HEVC (případně H.265) je standard videoformátu schválený Mezinárodní telekomunikační unií (ITU) v lednu 2013. Formát snižuje datový tok při zachování porovnatelné obrazové kvality v porovnání s předchůdcem H.264. Předpokládá se jeho nasazení do UHDV/UHDTV, kde se počítá s rozlišením až 8K (7 680 × 4 320). Za vývojem HEVC stojí společnosti ISO/IEC Moving Picture Experts Group (MPEG) a ITU-T Video Coding Experts Group (VCEG). Kodek podporuje Ultra HD rozlišení na nejnovějších televizních přijímačích, tabletech a mobilních telefonech.

„České Radiokomunikace provádějí testy ze Žižkovského vysílače na kanálu č. 50 prostřednictvím standardu DVB-T2, který v budoucnu nahradí stávající DVB-T vysílání a nového kodeku HEVC (High Efficiency Video Coding). Ten je nástupcem kodeků MPEG-2 a MPEG-4. DVB-T2 s kodekem HEVC se podle předních výrobců televizních přijímačů a set-top-boxů postupně stane standardní součástí nově uváděných modelů na českém trhu,“ vysvětluje Petra Miterová z tiskové zastoupení ČRa.

Testování bylo zahájeno v úterý přesně v poledne a potrvá až do 28. února 2016.  Kdo bude chtít novinku vyzkoušet, bude muset mít patřičně vybavený televizor, případně set-top box, který kompresní formát HVEC a DVB-T2 podporuje.

Zatím není třeba se bát nějakého hromadného přezbrojování vaší domácí televizní výbavy. Komerční spuštění vysílání v DVB-T2 se očekává později v tomto desetiletí. Záležet bude na Českém telekomunikačním úřadu a evropské koordinaci radiového spektra. Radiokomunikace slibují, že plný přechod ze současného DVB-T na DVB-T2 bude pro diváky probíhat postupně, aby je nezatížil investicí do nových zařízení. Souběžné vysílání v obou standardech bude trvat až do okamžiku, kdy většina diváků bude vybavena přijímači DVB-T2 cestou přirozeného cyklu obnovy přijímačů.