Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

Ve čtvrtek utichne v Čechách i na Moravě řada vysílačů současné televize

  16:51
V noci ze čtvrtka na pátek skončí vysílání současného DVB-T signálu na mnoha místech v Česku. Na DVB-T2 budou přecházet v různých částech země různé kanály.

Nejvyšší hora Jeseníků Praděd s vysílačem na vrcholu | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Vůbec poprvé konec DVB-T vysílání z pozemních vysílačů dorazí k obyvatelům Moravskoslezského kraje. Je to jeden z posledních regionů, kde ještě přechod nezačal. Konkrétně již v pátek 28. srpna naladí vysílání České televize pouze v DVB-T2 diváci, kteří přijímají signál z vysílače Frýdek-Místek - Lysá hora, Ostrava - Hladnov a řady další vysílačů a dokrývačů.

Jsou to Ostrava - Hošťálkovice, Třinec - Lidická, Vrbno pod Pradědem - nám sv. Vojtěcha, Jablunkov - Bezručova, Mosty u Jablunkova - Zápověď a Hradec nad Moravicí - Na Tylovách. Ve všech těchto případech již běží finální DVB-T2 vysílání České televize, až na Zápověď, kde bude spuštěno vysílání v pátek na kanále 33.

„Diváci, kteří dosud přechod na nový standard televizního vysílání neřešili a přijímají TV stanice České televize s varovným piktogramem, budou potřebovat pro zajištění bezplatného příjmu televizor nebo set top box, který umí přijmout DVB-T2 vysílání,“ informují v prohlášení České radiokomunikace (ČRa), které přechod zajišťují.

ČRa také upozorňují, že na přechod musí být pro příjem kanálu 26, na kterém vysílá DVB-T2 síť České televize na severní Moravě, připraveny společné televizní antény na domech, které příjemcům pozemního TV vysílání upraví odborná servisní firma.

Boříme mýty o DVB-T2. Speciální anténu nepotřebujete, vysvětlují experti

Zlínský a Olomoucký kraj

Moravskoslezský kraj ale není jediný, kde bude končit současné vysílání.

Ve Zlínském kraji se v tomto termínu bude vypínat signál DVB-T z vysílače Jablůnka - Pálenisko, Valašské Meziříčí - Radhošť, Velké Karlovice - Na Kyčerce, Vsetín - Bečevná a Valašská Bystřice - Búřov. I zde již běží finální vysílání nového formátu.

Diváci v Olomouckém kraji pak budou muset přejít na nový standard televizního pozemního vysílání, pokud přijímají Českou televizi v DVB-T z vysílačů Jeseník - Praděd, Jeseník - Zlatý Chlum, Hanušovice - škola, Horní Lipová - u nádraží, Hlubočky - Gagarinova, Kopřivná, Zlaté Hory - Biskupská kupa a Žulová - Hlavní.

Neutrácejte za novou televizi. Stačí takto připojit DVB-T2 za pár korun

Pardubický, Královéhradecký kraj a Vysočina

V Pardubickém kraji se bude vypínat současný signál ČT šířený z vysílačů Pardubice - Krásné, Svitavy - Kamenná Horka, Ústí nad Orlicí - Kubincův kopec, Žamberk - Na Rozálce a Letohrad - nad ZD. Vedle toho se bude přelaďovat 29. srpna vysílání z Kubincova kopce na finální DVB-T2 kanál 39.

Až 31. srpna (o dva dny později oproti původnímu plánu) pak bude ukončeno DVB-T vysílání multiplexu 4 (soubor programů na jedné frekvenci) z vysílačů Pardubice - Slatiňany a Svitavy - Hřebečov. Ten nahrazuje DVB-T2 multiplex 24, který bude šířit stejné programy, tedy Nova Action, Nova Gold, Nova 2, Prima Comedy Central, Joj Family, TV Relax, TV Rebel, Rebel 2 Slušnej kanál, a TV1.

Ve středu 26. srpna pak byly v Pardubickém kraji zapnuty finální frekvence DVB-T2 vysílání multiplexu 4. Konkrétně to jsou lokality Žamberk - Na Rozálce a Letohrad - nad ZD.

Na Vysočině se pak ze čtvrtka na pátek přepnou diváci sledující signál ČT z vysílače Jihlava - Javořice a dále Brtnice - Rokštejnská ulice, Havlíčkův Brod - Údolní ulice, Okrouhlice - Vadín a Velké Meziříčí - Fajtův vrch.

Ani Královéhradecký kraj nezůstal tento týden ušetřen. Od této středy již diváci naladí programy Prima Love, Prima Zoom, Prima Max, Prima Krimi, Óčko, Óčko Star, Šlágr TV, Kino Barrandov, Barrandov Krimi a Seznam TV šířené vysílačem Trutnov - Černá hora jen v DVB-T2 multiplexu 23.

10. října 2019

Přechod na DVB-T2 pokračuje podle nově schváleného harmonogramu. Celý proces přechodu na DVB-T2 bude dokončen 29. října 2020. Posledním vysílačem, kde proběhne přepnutí, bude vysílač Valašské Klobouky – Ploštiny.

Poté bude současné televizní pásmo 700 MHz uvolněno pro nové mobilní sítě 5G. Kmitočty pro pozemní televizní vysílání v DVB-T2 jsou státem garantovány nejméně do roku 2030.

Co je třeba dělat při přechodu na DVB-T2

  • Kdo ještě přijímá pozemní signál v DVB-T formátu, tak by měl mít nejpozději v den jeho vypnutí již připravené zařízení, které je schopné přijímat signál ve standardu DVB-T2. Také může využít jinou platformu, kterou příjem pozemní televize nahradí. Situaci komplikuje skutečnost, že se nevypínají všechny multiplexy najednou, ale postupně v různých termínech. Ty je třeba si hlídat, najdete je v přiložené tabulce.

Přehled termínů přechodu na nový formát pozemního televizního digitálního vysílání DVB-T2 se změnami od července 2020.

  • Pokud již divák přijímá DVB-T2 signál, tak by se měl prakticky ihned po vypnutí již zmíněné přechodové sítě DVB-T2 naladit na vysílání na konečných frekvencích, které by měly vydržet vysílat zhruba deset let. Může se stát, že některé přechodové sítě budou vysílat ještě nějakou chvíli po termínu vypnutí současného vysílání. Uživatel tak bude donucen přejít na novou frekvenci o něco později, jako se stalo u vysílačů sítě Praha – Žižkov a Cukrák, kde bylo vysílání přechodových sítí prodlouženo až do 30. ledna, přestože k vypnutí DVB-T došlo již na začátku ledna.

Kmitočty multiplexů digitální televize

  • V obou předchozích případech je také třeba myslet na to, zda uživatel nevyužívá společnou anténu, kde může vzniknout potřeba výměny či doplnění tzv. kanálových vložek. Případně to chce správně nasměrovat anténu, aby se zamezilo rušení z jiného vysílače.

13. listopadu 2019

Oprava: Upravili časy vysílání na správný termín

Autor:

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

  • Nejčtenější

Šakal se ukázal Čechům, je adeptem na budoucí útočné vozidlo armády

Britská společnost Supacat na probíhajícím veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET představuje lehké útočné...

VIDEO: Takto nyní vypadají boje u Bachmutu. Místo města bahno zákopů

Exkluzivně Ukrajinské dobrovolnické oddíly Batalionu šejka Mansúra, které bojovaly od léta o kontrolu nad městem Bachmutem se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kissingerovi je sto let. Sblížil USA s Čínou a ukončil válku ve Vietnamu

Americký politik, diplomat a politolog Henry Kissinger, který 27. května slaví sté narozeniny, je veteránem diplomacie...

Soukromá mise dorazila na ISS. Cestující dali za letenku 1,2 miliardy

Z Mysu Canaveral na Floridě odstartovala v neděli čtyřčlenná posádka soukromé mise Axiom Mission 2. Dva Američané a dva...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Avia B.534 byla zastaralá už v době Mnichova, ale bojovala ještě v roce 1944

Standardní stíhačkou československého předválečného letectva byla Avia B.534. Tento týden uběhlo 90 let od vzletu...

Můj idol je Krejčí, říká Japonec z Barcelony. Spartě fandí už 20 let. Proč?

Premium Doma mu visí dres Krejčího, Hložka či Zahustela. Sype ze sebe jména a data ze sparťanské historie, až se nestačíte...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Udělal jsem obrovskou chybu. Jsem kluk, který se nechal předělat na holku

Premium Narodil se do rodiny horníka a matky v domácnosti. Matka navíc patřila k Svědkům Jehovovým. Od útlého věku byl...

ČTÚ varuje před nekvalitními anténami. Řešil přes 600 stížností na DVB-T2

Na Český telekomunikační úřad přišlo během letošního prvního pololetí 602 stížností na špatný signál pozemního...

Česká televize končí v současném pozemním vysílání. Za měsíc i ostatní

Přechod na nový standard pozemního televizního vysílání se pomalu blíží ke konci. V noci na čtvrtek se odmlčí poslední...

Nova, Prima a Barrandov v DVB-T skončí na Liberecku, ale nejen tam

Přechod na nový standard digitálního pozemního televizního vysílání pokračuje. Na Liberecku, Klatovsku a Sušicku v...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...