Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. prosince 2021 Jitka

Digitální televize již opustila kolébku. Bude letošek v této oblasti revoluční?

Experimentální digitální vysílání DVB-T bylo sice zahájeno již v roce 2000. Jaké zajímavé události přinesl v této oblasti loňský rok a co můžeme očekávat letos?

Lednu dominovaly tahanice o zákon o elektronických komunikacích

První lednovou událostí roku 2005 týkající se digitálního vysílání, bylo pozastavené zkušebního vysílání v Multiplexu C od 5. ledna. Ten provozuje Český Telecom. Leden však bude především ve znamení nového zákona o elektronických komunikací. Nejprve byla 10. ledna vyjmuta ze Zákona o elektronických komunikacích vyňata část věnovaná digitalizaci. Proto Ministerstvo informatiky vypracovalo novelu mediálního zákona, kterou vláda schválila 26. ledna  (více zde).

O den později 27. ledna vrátil senát do sněmovny nový zákon o elektronické komunikaci. Senátorům se nelíbilo zvýhodňování veřejnoprávních médií na úkor soukromých. Více si o kroku senátorů můžete přečíst zde.

Mediální komise parlamentu se svém zasedání 28. ledna usnesla, že si nepřeje, aby Rada pro rozhlasové a televizní vysílání začala s udělováním dlouhodobých regulérních licencí na digitální vysílání (více zde).

V únoru RRTV vyhlásila veřejná slyšení

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se však opřela o jiný právní výklad a 11. února vyhlásila na druhou polovinu května a začátek června veřejné slyšení zájemců o digitální licence pro multiplexy B a C (viz zde). Na konci února přehlasovala Poslanecká sněmovna Senát a veřejnoprávní média definitivně získala vlastní multiplex A. Podle vyjádření tehdejšího ministra informatiky Vladimíra Mlynáře by však měly mít i soukromé televize prostor pro digitalizaci (více zde).

Související odkazy

Víte jak vysílá digitální televize? Nakoukněte do jejího zákulisí

Nabídka digitálních kanálů se od ledna zvětší

Co musí Ježíšek vědět o digitální televizi

Jak funguje digitální TV vysílání. Nahlédněte s námi do zákulisí

Čtvrtý kanál ČT zahájí vysílání den před olympiádou

V Praze se testuje další formát digitální televize

Dnes začíná digitální rozhlasové vysílání DAB

Digitální televize umí víc, než si myslíte

Již příští rok přijdou nové televizní stanice

Pomalé zavádění digitální televize odskáčou lidé v pohraničí. Zhorší se jim příjem

Test digitálního vysílání: lidé byli většinou překvapeni kvalitou obrazu

Nová éra: Digitální televize začala vysílat naostro

Nova pohnala Radu před soud

V březnu se stala pouze jedna významná událost, když televize Nova podala žalobu na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. Soukromá televize se tak rozhodla bráni proti rozhodnutí Rady nerozšířit její kmitočty. Více informací naleznete zde.

V květnu zahájila vysílání ČT24 a odstartovalo licenční řizení

Na začátku května spustila Česká televize vysílání nového zpravodajského kanálu ČT24 (viz zde). V polovině měsíce odstartovala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání Rada licenční řízení pro multiplex B a uchazeči zahájili osvětovou kampaň (více zde).

ČT24 začala vysílat v DVB-T. Naši čtenáři testují digitální televizi

Jedinou červnovou událostí bylo spuštění vysílání ČT24 v multiplexu A (viz zde). V polovině června jsme vyhlásili velký čtenářský test digitálního vysílání, který se rozběhl od konce června (více zde).

Schválení mediálního zákona bylo opět odloženo

Červenec přinesl opět zklamání. Poslanecká sněmovna vrátila novelu mediálního zákona, a tedy i pravidla digitalizace, k novému projednání výborům. Následně 15. července ukončila vysílání TV Praha, která byla součástí multiplexu CDG (více zde). 

ČT dostala v srpnu povolení k řádnému vysílání

V srpnu vzbudilo velkou pozornost rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), který vyhradil programům České televize kmitočty sítě A v rámci pozemního digitálního vysílání. Česká televize dostala od ČTÚ šestiměsíční lhůtu na spuštění řádného vysílání v DVB-T (více zde).

V září rozhodla ČT o zahájení vysílání

Nejvýznamnějšími událostmi září bylo rozhodnutí Rady ČT o zahájení řádného vysílání v říjnu a zařazení televizní stanice TOP TV do zkušebního vysílání multiplexu CDG.

Naše recenze

Vyplatí se DVD i digitální televize v jediném přístroji?

Aktualizováno (4.10.2005): Set-top box vám může nabídnout víc než jen sledování televize

Pořiďte si digitální televizi do svého počítače

Nahrajte si digitální televizi na USB klíčenku

Malý a levný set-top box, který nadchne nejen nenáročné uživatele

I levné set-top boxy vám zaručí kvalitní příjem digitální televize

Říjen se zapsal zlatým písmem do televizní historie

Událostí číslo jedna nejen října ale celého roku se stalo zahájení řádného pozemního digitálního vysílání v pravé poledne 21. října 2005. Podrobnosti si můžete přečíst v článku Nová éra: Digitální televize začala vysílat naostro.

I na letošním Invexu probíhala tak jako každý rok panelová diskuze o digitálním vysílání. Na ní jsme se například dozvěděli, že pomalé rozšiřování digitálního pozemního TV vysílání (DVB-T) patrně omezí příjem klasického analogového vysílání v pohraničí (více zde). Další zajímavé informace naznačovaly, že by mohlo začít udělování licencí ještě před koncem roku 2005 (více zde). Te se však bohužel zatím nestalo.

Testuje se digitální televize do mobilních zařízení. ČT bude mít další kanál

Na začátku listopadu bylo v Praze a Středních čechách spuštěno testování formátu digitálního vysílání pro mobilní zařízení DMB (více zde). V polovině měsíce dostala také televize Prima licenci pro řádné televizní vysílání, která se týká celého multiplexu B, který se stane druhým multiplexem s řádným vysíláním. 

Poslední událost se týká České televize, která na konci listopadu oznámila, že její sportovní kanál zahájí vysílání 9. února den před zahájením ZOH v Turíně (více zde). 

V multiplexu B přibudou další programy

Prosincovou událostí se stalo prodloužení licence společnosti Czech Digital Group pro experimentální vysílání (více zde). Brněnští diváci dostali 22.12. od Radikomunikací předčasný vánoční dárek v podobě testovacího digitálního vysílání (více zde).

Digitální televizi čeká letos přelomový rok

V lednu by měla Poslanecká sněmovna měla schválit ve třetím čtení novelu zákona o rozhlasové a televizním vysílání, která určí pravidla pro udělování licencí pro digitální programy a přechod současných analogových programů na technologii DVB-T. Zákon musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Podle nejoptimističtějších odhadů by mohl zákon vstoupit v platnost nejdříve na konci února nebo začátku března.

Na osudu tohoto zákona závisí i udělení digitálních licencí, které Rada pro rozhlasové a televizní vysílání neustále odkládá, protože někteří její členové odmítají bez nového zákona hlasovat. Podle předsedy RRTV Petra Pospíchala není v současnosti možné říct, kdy a kolik licencí bude uděleno. Vše závisí na rozhodnutí rady. Minimálně však bude sedm nových televizních stanic.

Do licenčního řízení, které rada vypsala v listopadu 2004, se přihlásilo 33 zájemců s 42 projekty. Po vyřazení neúplných žádostí se nyní o programové pozice v multiplexu B uchází 20 společností s 23 projekty a o pozice v multiplexu C celkem 19 společností s 25 projekty. Některé firmy žádají pro stejné projekty o pozice v obou multiplexech a některé předložily více projektů. Seznam žadatelů naleznete na stránkách RRTV. Na jaké televizní kanály se můžeme těšit si můžete přečíst v článku Digitálně chce vysílat přes 20 českých TV programů. Který byste vybrali? Na zahájení vysílání mají vítězové licenčního řízení 360 dní. První programy se tak objeví pravděpodobně až na konci roku, ale spíše až v roce příštím.

V únoru bude spuštěno řádné digitální pozemní TV vysílání Multiplexu A v Brně a Ostravě. V Brně přitom funguje zkušební vysílání již od 22. prosince. Sportovní fanoušci se také mohou těšit v únoru na spuštění nového sportovního kanálu ČT. V Multiplexu B spustí letos řádné vysílání TV Prima.

Událostí s celoevropským dopadem bude v polovině roku v Ženevě mezinárodní konference ITU. Na ní budou rozdělovány definitivní kmitočty pro digitální vysílání. Ty nahradí současné provizorní kmitočty a umožní jednak celoplošné pokrytí, ale také vybudování dalších tří sítí. To znamená, že bychom se do budoucna mohli dočkat až 24 televizních programů.

Pro televizi Óčka je letos prioritou získat licenci na řádné digitální vysílání, přičemž do té doby bude pokračovat ve zkušebním provozu a podle ředitele multimediální divize společnosti Mafra Stanislava Holce se chce letos soustředit na experimentování s kódováním MPEG4 ve spolupráci s Českým Telecomem, který provozuje Multiplex C, a dále rozvíjet doplňkové interaktivní služby.

Autor:
  • Nejčtenější

Silná sluneční bouře může uvrhnout do tmy celé kontinenty, varuje vědkyně

Koronavirová pandemie nám ukázala, že nejsme na podobnou krizi připraveni. Podle amerických vědců bychom na tom byli...

Startujeme německý tankový motor z války, desetiletí pohřbený v bahně

Takhle zní zrekonstruovaný motor Maybach HL 120 TRM z německého útočného děla StuG. Strávil celá desetiletí pohřben v...

Maličké hi-fi do maličkých bytů. Vyzkoušeli jsme česko-britskou kombinaci

Moderní, elegantní a velmi dobře hrající. Vyzkoušeli jsme maličký streamer se zesilovačem Arcam Solo Uno a regálové...

Ušetřit, nebo připlatit? Co znamená devět tisíc korun při výběru notebooku

Premium Jeden je za 12 990 Kč, druhý za 21 990 Kč. Obě jsou to novinky s Windows 11, Full HD displejem, SSD úložištěm a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět největších nesmyslů tradovaných o druhu Tyrannosaurus rex

Dravý dinosaurus druhu Tyrannosaurus rex vyhynul před nepředstavitelně dávnou dobou 66 milionů let. I když toho o něm...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Ve čtvrtek utichne v Čechách i na Moravě řada vysílačů současné televize

V noci ze čtvrtka na pátek skončí vysílání současného DVB-T signálu na mnoha místech v Česku. Na DVB-T2 budou přecházet...

Konec přechodu na DVB-T2. Další formát přijde nejdříve za deset let

Poslední velký vysílač odcházejícího televizního standardu DVB-T se odmlčí ve středu 28. 10. 2020. Den po státním...

ČTÚ varuje před nekvalitními anténami. Řešil přes 600 stížností na DVB-T2

Na Český telekomunikační úřad přišlo během letošního prvního pololetí 602 stížností na špatný signál pozemního...

Česká televize končí v současném pozemním vysílání. Za měsíc i ostatní

Přechod na nový standard pozemního televizního vysílání se pomalu blíží ke konci. V noci na čtvrtek se odmlčí poslední...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...