Digitálně chce vysílat přes 20 českých TV programů. Který byste vybrali?

aktualizováno 
Nudí vás současné televizní programy? Časem budete moci sledovat třeba jen hudební kanál, seriály nebo kutilskou televizi. Komfort, který si zatím mohou dopřávat jen majitelé kabelových přípojek, by měla přinést digitální televize.
Nejprve se má vzduchem šířit dvanáct programů, později minimálně dvakrát tolik. Zatím jedinou, nicméně zásadní otázkou je kdy.

Na odpovědi se nemohou shodnout politici a poslanci, kterým na stolech leží ve druhém čtení novela takzvaného vysílacího zákona.

Nicméně Evropská komise doporučila vypnout současný způsob vysílání do roku 2012.

Podle Zdeňka Duspivy, který pomáhá vládě s novelou zákona, je lepší lidi přesvědčit o přechodu na digitální vysílání pestrostí nabídky než nařídit konec starého vysílání. To je teď jeden z hlavních sporů politiků. Pro příjem digitálního vysílání je dnes nutné zařízení, které stojí okolo tří tisíc korun. Při větší konkurenci televizí by navíc lidé mohli přijímače dostat domů za symbolický pronájem, jako to dělá například Český Telecom s telefonními přístroji.

Nepřijdou menší zájemci zkrátka?

Zajímá vás, jak takové digitální vysílání vypadá? Vyzkoušeli jsme to za vás. Jak funguje experimentální digitální vysílání naživo?

Testovat můžete s námi i vy. Půjčíme vám přijímač.

Zatím není jasné, kolik licencí zbude na soukromé televize poté, co velcí hráči na trhu - Nova a Prima - lobbovali za to, aby dostali po čtyřech kanálech stejně jako veřejnoprávní Česká televize. Celkem je k dispozici dvanáct nových kanálů a na menší zájemce by se tak už nedostalo.

„Nic víc nechceme. A trochu důstojné podmínky. Vždyť nikdo z nás nemá jisté, že licenci nakonec dostane,“ říká režisér Fero Fenič, jeden ze zájemců o televizní licenci.

Jenomže podle žadatelů i několika dalších nadšenců, kteří chtějí dělat televize po svém, poslanci oddalují rozhodnutí, kdo licence dostane. A tím i start nových stanic. „Teď se všichni schovávají za to, že není takzvaný vysílací zákon, a zase se čeká. Přitom podle usnesení vlády z března 2001 se mělo už od září 2003 digitálně vysílat,“ připomíná Jiří Balvín z hudební stanice Óčko.

Digitálním vysíláním má vzrůst kvalita přijímaného televizního signálu, zejména v místech, kde je ještě dnes špatný. Podle telekomunikačního úřadu je takových míst v zemi ještě dost.

 

Kdo se uchází o licenci na digitální televizi

Stávající kanály:

 • Česká televize
  Plánuje současné programy ČT l, ČT 2 a zpravodajskou ČT 24. O čtvrtém kanálu zatím nezveřejnila podrobnosti.
 • TV Nova
  Chce mít pět kanálů. Kromě stávající TV Nova chystá Nova Film, Nova Sport, Nova Seriál a zpravodajský Nova News. Podle generálního ředitele Novy Petra Dvořáka těmito kanály chce oslovit úzkoprofilové diváky, Jimž nevyhovuje současný program.
 • TV Prima
  Kromě dnešního programu má připravený Prima Klub, který má být obdoba dnešní Primy, tedy část produkce původní, část převzaté produkce.
 • Noví adepti na vysílání:

  A JE TO
  Hobby televize chce zaujmout tématy pro dům, byt, zahradu, volný čas. Zpočátku chce vysílat 12 a pak 20 hodin denně rady pro všechny „koníčkáře".

 • Febio TV
  Má být „voňavější televizí" než současné komerční kanály. Má v ní dominovat dokument, pořady pro minority v nejširším slova smyslu, alternativní zábavné pořady, kvalitní filmy a tvorba nezávislých výrobců a evropský seriál. Zpravodajství má být serióznější a analytičtější.
 • Krimi TV
  Obdoba americké Court TV, která sleduje kauzy celebrit, ale l soudní případy obyčejných lidí. V programu bude právní poradna a filmy ze zlatého fondu filmových detektivek a v noci bude možné sledovat policejní hlídky přímo v terénu.
 • MeteoTV
  Vysílá už na některých kabelových sítích. Meteorologové a moderátoři celý den přinášejí podrobné informace o počasí z nejrůznějších domácích a světových zdrojů.
 • NOE
  Televize pro rodinu, která přijímá život aktivně. Vysílání chce stavět na tradičních křesťanských hodnotách. Televize má být placena bez reklam.
 • OČKO
  Hudební televize, která už tři roky vysílá. Prezentuje českou, slovenskou a světovou pop- - music. Většinou moderované pořady, postavené na rozhovorech s hudebníky a interprety.
 • RTA
  Tvoří ji největší síf regionálních televizí v Česku. Již nyní vyrábí dvě hodiny původního programu denně a vysílá prostřednictvím vlastních regionálních licencí sdílených s TV Prima a Jako největší partner TV Nova.
 • SPORT 5
  V programu sportovního kanálu mají být sportovní přenosy, magazíny a reportáže ze světa sportu, sportovní zpravodajství.
 • TE2
  Hudební televize ve stylu rádia Evropa 2.
 • TF1
  Klasickou diváckou TF1 by měla být mladá, ekonomicky aktivní žena od 25 let, která řeší běžné pracovní l osobní problémy. Stanice jí nabídne zábavu i diskusní pořady, ale nikoli zpravodajství.
 • TNC (Televize na cesty)
  Zaměří se na lifestylové magazíny, hudbu, sport, Informace o počasí, dopravní zpravodajství, zprávy z EU a inteligentní zábavu. Plánuje i zábavnou show o rodinných financích či přenosy první hokejové a druhé fotbalové ligy.
 • TOP TV
  Vysílá už v některých kabelových sítích. Má být Inspirací pro volný čas. Diváci mají zábavnou formou získat informace o aktuálních novinkách (film, auta, slevy, hobby, spotřební zboží, móda, pracovní místa, kurzy, cestování, atd.).
 • VIA
  Interaktivní televize, která chce v regionech diváky zatáhnout do vysílání. Nechce být jen televizí o regionech, ale Jejich součástí.
 • Z1
  Projekt zpravodajsko-publicistické televize. Kromě 24hodinového zpravodajství z domova l ze světa s důrazem na zprávy ze střední Evropy chce vysílat zejména dokumenty a magazíny (historie, hobby, technologie, móda, vaření, bydlení, zdraví, auto-moto).
 • 5TV
  Vysíláni zahrnuje hudbu, zpravodajství kupované od některé z velkých televizí, teleshopplng s přímou nabídkou.
 • Autoři: ,

  CES 2019

  Veletrh spotřební elektroniky CES se koná od 8. do 11. ledna. Tradičně se představí novinky ze světa smartphonů, televizí a ostatních IT odvětví. Sledujte dění z veletrhu CES 2019 online.

  Mezi žhavá témata letošního veletrhu patří sítě 5G a autonomní automobily. Samsung představil modulární microLED televizi, LG srolovatlenou OLED obrazovku do podstavce. Vyzkoušeli jsme také první smartphone s ohebným displejem.

  Nejčtenější

  Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

  Intelino tým

  Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

  Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

  LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

  Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

  U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

  360 Reality Audio

  Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

  SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

  Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

  Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

  Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

  Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

  V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

  Další z rubriky

  Tento týden přibyly čtyři vysílače DVB-T2. Jižní Čechy však stále chybí

  Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci února 2018

  České radiokomunikace spustili další dva vysílače přechodové sítě DVB-T2. Nové vysílání také nyní mohou chytat zájemci...

  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Nové pozemní TV vysílání se zaseklo. Na jihu Čech se čeká na Německo

  Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci února 2018

  Český telekomunikační úřad počítá se spuštěním DVB-T2 vysílání z jihočeských vysílačů Kleť a Mařský vrch až na sklonku...

  Najdete na iDNES.cz