Čtenáři MF DNES a iDNES zahájili testování digitálního vysílání. Můžete také

aktualizováno 
Prvních dvacet čtenářů začalo o víkendu testovat zkušební digitální televizní vysílání. Na dva týdny si od redakce zapůjčili set-top boxy - zařízení, které příjem digitálního signálu umožňují.
Digitální vysílání by mělo lidem umožnit, aby místo současných čtyřech až pěti televizních programů přijímali za několik let na obyčejnou anténu kanálů čtyřikrát až pětkrát víc.

Zkušební vysílání je sice v Praze a okolí dostupné už pět let, ale až v posledních měsících připoutává větší pozornost. Parlament totiž projednává zákon, který by zahájení vysílání nových programů mohl už v následujících letech umožnit.

Test digitální televize

O tom, že mají lidé o novou moderní možnost příjmu televize zájem, svědčí ohlas, jaký jsme po zahájení akce „testování digitální televize“ zaznamenali. O zapůjčení set top boxů totiž během nekolika dnů projevily zájem stovky čtenářů. A to nejen z Prahy, ale i ze širokého okolí.

Vysílání je dostupnější

Přímo v metropoli i ve středních Čechách je totiž mnoho míst, kde je současný televizní signál špatně dostupný. I to by mohlo digitální vysílání zlepšit.

„Už delší dobu jsem o vyzkoušení digitální televize uvažoval,“ říká například Radek Hamouz z Libušína u Kladna, který si včera set top box v redakci zapůjčil mezi prvními. „Současné televizní vysílání se totiž u nás přijímá špatně. Těším se, že by mi mohla novinka pomoci,“ dodal Hamouz.

Každý týden v průběhu celého léta si může set top boxy od redakce zapůjčit až dvacet čtenářů. Ti nám poté své zkušenosti s digitálním televizním vysílání sdělí a mi je zveřejníme. Podrobné informace o testování jsou k dispozici i na internetu na adrese:

http://technet.idnes.cz/

Na této adrese najdou čtenáři podrobné informace o vysílání, postupně i zkušenosti čtenářů s jeho testováním, mapy pokrytí signálem, informace o přijímačích a mnoho dalšího. Stránky budeme pravidelně aktualizovat.

Digitální televizní vysílání by v průběhu následujících let mělo v celé Evropě nahradit současné analogové. Jednotlivé evropské země se liší v rychlosti chystaného přechodu na nový typ vysílání. Ale například ve Velké Británii už ho přijímá většina obyvatel. A třeba v německém Berlíně už bylo analogové vysílání zcela vypnuto.

V České republice jsou zatím zkušební vysílače pouze v Praze. Pokrývají však velkou část středočeského kraje. Signál je za dobrých podmínek zachytitelný i sto kilometrů od metropole. Vysílání se už krátkodobě testovalo i v Brně. Tam ale bylo zase vypnuto.

Chcete se testování zúčastnit? Digitální přijímače budeme čtenářům ve spolupráci s firmou DVBTshop.cz půjčovat celé léto.

Pokud máte o účast v této akci zájem, pište na e-mail: digitv@mfdnes.cz případně na adresu MF DNES, redakce Praha, Anděl Media Centrum, Karla Engliše 519/11, Praha 5.

Z došlých dopisů a e-mailů budeme pravidelně losovat čtenáře, kterým set top box proti vratné kauci zapůjčíme.

Autor:
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Televizi nejen od UPC si přes internet pustíte i na zahraniční dovolené

UPC Horizon GO si již spustíte i v zahraničí. Vyzkoušeli jsme na hotelovém...

Loňské nařízení EU o konci digitálních hranic pro využívání digitálních služeb v rámci Evropy se začíná uplatňovat....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...

Najdete na iDNES.cz