"Trojka", která bude vysílat nepřetržitě 24 hodin denně, se zaměří na zpravodajství, publicistiku a sport. "Chceme reagovat na aktuální události, co nejvíc vysílat živě," říká šéf zpravodajství Zdeněk Šámal. Čtvrtý kanál plánuje televize zase jako vzdělávací a dokumentární. "Diváci se mohou těšit na dvě premiéry týdně," prohlásil hlavní analytik České televize Nikolaj Savický. Přechod na takzvané digitální vysílání umožní České televizi rozšířit programy. Diváky dva kanály navíc nebudou nic stát. Zpočátku si jen musí pořídit k televizoru zvláštní přijímací zařízení zhruba za tři tisíce korun: černou "bedničku", takzvaný set-top-box.
Co přinese digitalizace
* po České televizi budou následovat další nové soukromé stanice, v následujících letech počítá se vznikem dalších, až dvaceti kanálů
* na rozdíl od satelitu a kabelů by lidé neměli za širší nabídku programů nic platit, televize by měly vydělávat reklamou
* lidé si musí koupit jen speciální zařízení pro příjem digitálního signálu
Veřejnoprávní televizi dál budou platit jeden koncesionářský poplatek. Jeho výše se už sedm let neměnila - nyní činí 75 korun měsíčně. ČT i významná část vládní koalice proto usilují o zvýšení poplatku na stokorunu - mimo jiné i kvůli rozjezdu digitalizace. Letos na jaře vláda navýšení poplatku neprosadila, teď se o to chce ve sněmovně pokusit znovu. Televize je připravena spustit příští rok dva nové programy i bez vyššího poplatku. "Ale vysílali bychom v redukované podobě, tedy jen zlomek toho, co zamýšlíme," vysvětlil Savický. Digitální signál dokonce televizi na přechodnou dobu umožní mimořádně vytvořit i pátý kanál. "Například po dobu trvání olympijských her," vysvětlil generální ředitel ČT Jiří Janeček.
Časem má novinka poskytovat další výhody: třeba poslání e-mailů přes televizi či volbu jazyka, v jakém chce divák sledovat film.
Zavedení digitálního vysílání v tuzemsku umožní nejen rozšíření programů ČT, ale později rozjezd dalších zcela nových televizních kanálů. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání minulý týden rozhodla povolit digitální vysílání jako první veřejnoprávním médiím - České televizi a Českému rozhlasu.
Pak přijdou na řadu další zájemci o licence, kteří už stojí ve frontě: chtějí zřídit třeba specializované hudební, zpravodajské či filmové kanály.
Zdroj: MF DNES, Václav Dolejší, Jindřich Šídlo
Více o digitální televizi v rubrice http://technet.idnes.cz/