Bojíte se, že s přechodem na digitální vysílání už doma nic nenaladíte? Či si naopak od této změny slibujete, že konečně chytíte víc programů? Ani jedno z toho není tak docela pravda. Čtěte odpovědi na základní otázky týkající se přechodu na digitální pozemní vysílání.
Přechod na digitální vysílání
1. Proč se přechází na pozemní digitální vysílání?
Hlavně proto, že pro další rozvoj pozemního vysílání dosavadní analogové vysílání nedostačovalo. Proto došlo k mezinárodní shodě, že se přejde na digitální vysílání, a Česká republika má povinnost nejpozději do roku 2015 ukončit veškeré analogové pozemní televizní vysílání. Rozhlasu se ukončení analogového vysílání netýká, bude se šířit oběma způsoby.
2. Co potřebuji k přechodu na digitální vysílání?
Pokud ho ještě nemáte, musíte si pořídit set-top box. Může jít o samostatný přístroj, nebo si kupte televizi, která už ho má v sobě zabudovaný. Bez set-top boxu vám nejpozději v polovině roku 2012 vaše televize zobrazí pouze zrnění. Ve většině případů to bude jediná investice. Někdy musíte vyměnit ještě anténu nebo takzvaný slučovač, o kterém více píšeme v části o anténách.
3. Bude digitální televizní vysílání placené?
Momentálně připravované televize placené vysílání neplánují, zatím budou veškeré pozemní stanice pro diváky zdarma.
4. Jak bude probíhat digitalizace?
Zatím je jistý pouze harmonogram toho, jak bude na digitální signál přecházet multiplex veřejné služby - tedy programy veřejnoprávní televize. Jsou známa data zapnutí digitálního vysílání a vypnutí analogového. U dalších multiplexů bude záležet na tom, zda se připojí televize Nova a Prima. Jejich rozhodnutí můžeme očekávat do konce prázdnin.
5. Budu mít dost času na koupi potřebného zařízení?
Vaší výhodou je, že až na výjimku týkající se vypnutí ČT2 v některých regionech se budou nějakou dobu oba způsoby vysílání překrývat. Po celý tento čas budete mít ještě možnost dovybavit domácnost příslušnými přístroji.
6. Jak zjistím, že se blíží vypnutí analogového signálu?
O termínu vypnutí analogové televize se diváci dozvědí vždy s několikaměsíčním předstihem z varovného textu přímo v rámci vysílání a také prostřednictvím loga, které bude mít podobu čtyř čtverečků v pravém dolním rohu televizního obrazu.
7. Je pravda, že v některých regionech přestane vysílat analogová ČT2 ze dne na den?
Ano, je to kvůli skluzu v digitalizaci. V praxi to bude vypadat tak, že na určitém místě jeden den vypne analogový kanál ČT2 a stejný den na této frekvenci zapne své digitální vysílání všech programů. Nebude tam na rozdíl od běžné praxe žádný souběh obou typů vysílání. Okamžité vypnutí ČT2 se týká vysílačů okolo Ústí nad Labem, Českých Budějovic, Hradce Králové, Jesenicka, Prahy a části Brna. V ostatních oblastech bude analogové a digitální vysílání probíhat souběžně, minimálně šest měsíců. Program ČT1 bude na všech místech vysílat ještě nějakou dobu po zapnutí digitálního vysílání.
Přístroje a zkratky
8. Co je to DVB-T?
První tři písmena jsou zkratka z Digital Video Broadcasting, tedy digitální televizní vysílání obrazu. T znamená Terestrial, tedy pozemní. Kromě DVB-T existuje ještě DVB-S, tedy digitální satelitní vysílání, a DVB-C, tedy digitální vysílání přes kabelovou televizi.
9. Co přesně dělá set-top box (zkráceně STB) ?
Set-top box je zařízení sloužící k převodu digitálního signálu do podoby, kterou zobrazí televize. Set-top boxy většinou signál převádějí do analogové podoby pro staré televize na konektory SCART. Novější set-top boxy mají výstup i pro moderní plazmové a LCD televize přes konektor HDMI - tady putuje digitální signál.
10. Můžu použít každý set-top box?
Existují set-top boxy pro digitální pozemní i kabelové vysílání, pouze satelitním set-top boxům se většinou říká přijímače. Pro pozemní digitální vysílání hledejte set-top boxy s označením DVB-T.
11. Přestože mám širokoúhlou televizi, vidím obraz jenom uprostřed obrazovky - je oříznutý ze stran a dole a nahoře má černé pruhy. Proč?
Mnoho televizních stanic opravdu vysílá stále v klasickém formátu 4:3, proto je vaše televize zobrazuje ze stran oříznuté. Pokud je v tomto formátu vysílán širokoúhlý film, má navíc černé pruhy nahoře a dole. V nastavení zobrazení televizního programu můžete zkusit zvolit obrazení 16:9 - pak se obraz roztáhne.
Vysílání a programy
12. Co je to multiplex?
Zatím každá televizní stanice vysílala na své frekvenci. U digitálního vysílání se několik stanic dělí o jednu frekvenci, tomuto balíku se říká multiplex. V jednom multiplexu mohou být čtyři až šest stanic - čím víc jich tam bude, tím více se sníží kvalita vysílání. Kromě toho se do multiplexu vejde ještě asi šest rozhlasových stanic.
13. Kolik bude multiplexů?
Zatím jsou jisté čtyři multiplexy. Multiplex 1 (MPX 1) bude tzv. multiplex veřejné služby, budou v něm všechny programy České televize, tedy ČT1, ČT2, ČT24 a ČT4 Sport a sedm kanálů Českého rozhlasu - Radiožurnál, Vltava, Praha, Rádio Wave, D-dur, Leonardo a Radio Česko.
14. Co bude v dalších multiplexech?
To úplně jisté není, bude záležet na tom, jak to dohodnou televizní stanice s provozovateli multiplexu. Zatím se předpokládá, že v multiplexu 2 bude Nova a Nova Cinema a v multiplexu 3 Prima, ale stoprocentně jisté to není. Další stanice si zařazení do určitého multiplexu musí vyjednat s jeho provozovatelem.
15. Jaké další stanice budou vysílat?
Dnes již vysílá Óčko, které určitě bude v jednom z multiplexů. Zpravodajsko-publicistická stanice Z1 by měla začít vysílat na přelomu května a června. V létě má začít vysílat televize Barrandov. Další licence na digitální vysílání získaly společnosti Febio, RTA a Pohoda TV, ale u nich zatím není start vysílání znám.
Antény
16. Musím pro digitální vysílání vyměnit anténu?
Každá anténa dokáže zachytit vysílání několika televizních kanálů. V praxi musíte vyzkoušet, zda vaše anténa dokáže zachytit digitální vysílání, ale většinou se dá čekat, že ano. Například veřejnoprávní multiplex bude často vysílat na frekvencích, na kterých dnes vysílá ČT2. V případě problémů je lepší se poradit s odborníkem.
17. V bytovém domě máme společnou anténu. Mám si na digitální vysílání pořizovat vlastní pokojovou?
Na to není úplně jednoduchá odpověď, záleží na stáří rozvodu. V některých případech stačí použít zesilovač, někdy bude třeba silnější zásah. Všechna zmíněná řešení však potřebují zásah odborníka - ideálně firmy, která původní rozvody instalovala. Vybírat je pak potřeba nejen podle ceny, která se u jednotlivých řešení liší až několikanásobně, ale i s ohledem na budoucí vývoj, aby vše nedospělo k tomu, že za pár let bude potřeba další zásah. Podrobný rozpis možností včetně finančního rozpočtu najdete v této zprávě (PDF).
18. Všichni v domě máme klasické televize a nechce se nám zatím pořizovat nové. Je nějaká jiná možnost?
Ano, taková možnost skutečně je, ale není zrovna levná. Nejlepší bude informovat se opět u firmy, která vám instalovala televizní rozvody. Samotné zařízení stojí asi desítky tisíc korun pro jeden multiplex - pro tři multiplexy počítejte asi s částkou sto tisíc korun.
19. Jakou anténu potřebuji pro digitální vysílání?
Neexistují žádné speciální antény pro digitální vysílání, pokud některý prodejce takové označení používá, jde pouze o marketingový trik, kterým klame zákazníky. Pro digitální vysílání můžete použít selektivní anténu vhodnou pro konkrétní přijímaný kanál nebo širokopásmovou anténu schopnou přijímat celé IV. a V. televizní pásmo. Každá anténa na sobě musí nést označení, pro jaké televizní pásmo nebo rozsah kanálu je použitelná. Nejznámější z této kategorie jsou tzv. matrace - například TVa/b 21/60 či novější i pro vyšší frekvence nebo typy označované jako X-Color. Za anténu očekávejte částku kolem pěti set korun.
Nahrávání a propojení
20. Co potřebuji, abych mohl digitální vysílání nahrávat na normální video?
Pokud má video konektor SCART, bude vám nahrávání fungovat i se set-top boxem. Ale můžete většinou nahrávat pouze program, na který se díváte. Více o konektorech a propojení s televizorem najdete v článku Zapojit set-top box není příliš složité.
21. Můžu na videu nahrávat jiný kanál, než na který se dívám?
Ano, ale potřebujete set-top box se dvěma tunery - je to podobné jako pořízení dvou set-top boxů, ale levnější a praktičtější.
22. Moje televize v sobě již má zabudovaný digitální tuner. Můžu nahrávat sledovaný program?
Pro nahrávání digitálního vysílání potřebujete HDD (s pevným diskem) nebo DVD rekordér s digitálním tunerem. Nebo si v případě přístroje bez digitálního tuneru musíte pořídit samostatný set-top box.
23. Koupil jsem si novou televizi, ale mám spoustu nahraných videokazet a starší video. Můžu na televizi s digitálním tunerem sledovat staré videokazety?
Ano, samozřejmě. Nejlepší bude video propojit s televizí kabelem SCART. Ale pokud budete chtít na video stále nahrávat, musíte před něj zařadit set-top box, i když ho bude vaše televize obsahovat.
24. Co doporučujete pro nahrávání digitálního vysílání?
Pokud žádný přístroj nemáte, bude pro vás nejlepší set-top box s možností nahravání. Existují i kombinované HDD rekordéry, které dokážou nahrávat analogové i digitální vysílání. Tyto přístroje však ve skutečnosti signál převádějí na analogový a teprve ten pak zaznamenávají.
25. Mám satelitní přijímač, na kterém je napsáno, že je digitální. Můžu pomocí něj přijímat pozemní digitální vysílání?
Zřejmě nemůžete. Může jít o digitální pozemní i satelitní vysílání. Ale vedle slova digital by mělo být ještě označení DVB-S, což značí digitální satelitní vysílání, nebo DVB-T, což značí digitální pozemní vysílání.
26. Jak dlouho bude ještě možné ze satelitu přijímat analogové vysílání?
To bude záležet na provozovatelích satelitů. Při digitálním vysílání se na satelit vejde víc programů než při analogovém. Existují tak satelity vysílající téměř výhradně digitálně (Thor, Intelsat) a pak satelity vysílající hlavně analogově (Astra).