Co můžete čekat v pozemním digitálním TV vysílání od ČRa?

aktualizováno 
Pozemní digitální televizní vysílání je zatím ve zkušebním provozu. Jaké zkušenosti má jeden z provozovatelů digitálního multiplexu České radiokomunikace (ČRa)? Co se změní s ostrým provozem? Na tyto a další otázky vám odpovídal ředitel Úseku vysílacích služeb ČRa Ing. Martin Roztočil.
Pozemní digitální televizní vysílání (DVB-T) zatím zkušebně provozují dvě společnosti České radiokomunikace (ČRa) a Czech Digitl Group (CDG). K nim je potřeba připočítat ještě Český Telecom (ČTc), který již také provozoval svůj experimentální multiplex a minulý rok získal třetí licenci na multiplex C.

Největší zkušenosti však nasbíraly právě ČRa, které jako první společnost v České republice zahájily v březnu 1999 experimentální digitální rozhlasové vysílání tehdy ve formátu T-DAB. To bylo vzhledem k neexistenci komerčních přijímačů na konci roku 2000 pozastaveno. Od 12. května roku 2000 pak rozšířily ČRa provoz o digitální televizní vysílání DVB-T z vysílačů Praha - město a Cukrák.

Dalším přelomový bod nastal zhruba před rokem, kdy Český telekomunikační úřad přidělil ČRa jako jednomu ze 3 operátorů sadu kmitočtů (multiplex A) pro šíření programů prostřednictvím digitálního vysílání ve standardu DVB-T.

Zajímá vás, jak takové digitální vysílání vypadá? Vyzkoušeli jsme to za vás. Jak funguje experimentální digitální vysílání naživo?

Testovat můžete s námi i vy. Půjčíme vám přijímač.

Současný stav experimentálního pozemního digitálního televizního vysílání ČRa představuje provoz na 25. kanálu ze dvou vysílačů - Praha-město (ERP 5 kW) a Praha-Cukrák (ERP 2,5 kW). V rámci multiplexu ČRa s datovým tokem 22Mbit/s, kde na jeden TV program připadá zhruba 4Mbit/s, mohou diváci sledovat pět televizních stanic (ČT1, ČT2, Nova, Óčko a Prima) a 4 rozhlasové stanice (ČRo 1 - Radiožurnál, ČRo 2 - Praha, ČRo 3 – Vltava a Frekvence1).

Jaké jsou plány ČRa?

ČRa chce mít největší pokrytí a na základě tohoto plánu chystá v rámci standardního vysílání co nejdříve pokrýt území, na kterém žije cca 75 % obyvatel České republiky. Cílový stav by měl nakonec představovat penetraci 97% obyvatel ČR. To však bude záviset na tom, zda Český telekomunikační úřad přidělení další kmitočty pro DVB-T.

Zajímají vás zkušenosti a plány ČRa v této oblasti?

Dnes 30.6. 2005 vám mezi 11:00 a 12:00 server technet.idnes.cz nabídne možnost zeptat se na dosavadní zkušenosti a budoucí plány společnosti a další věci související s DVB-T ředitele Úseku vysílacích služeb Českých radiokomunikací pana Ing. Martina Roztočila.

 Ing. Martin Roztočil - ředitel Úseku vysílacích služeb Českých radiokomunikací

On-line rozhovor probíhal na této adrese. Odpovědi na některé nezodpovězené  dotazy přineseme v dalším článku.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Pozor na lákavé výprodeje televizorů, ty bez DVB-T2 HEVC se nevyplatí

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Český telekomunikační úřad vydal výzvu k obezřetnosti při nákupu nového televizoru. Ve vánočních akcích a povánočních...

Tento týden přibyly čtyři vysílače DVB-T2. Jižní Čechy však stále chybí

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci února 2018

České radiokomunikace spustili další dva vysílače přechodové sítě DVB-T2. Nové vysílání také nyní mohou chytat zájemci...

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz