Přechodový multiplex nového pozemního televizního vysílání se šíří do regionů, aby diváky postupně převáděl na nový formát digitálního vysílání DVB-T2. Obsahuje však jen celkem 14 programů, takže je zatím využíván majiteli nových televizních přijímačů a set-top boxů spíše jako test nových zařízení než primární zdroj signálu pro příjem.
Změnit by to mohl příchod České televize a TV Nova. Zatímco o podzimním vstupu komerční televize se zatím pouze spekuluje, Česká televize čeká na ukončení legislativního procesu. To znamená podpis prezidenta pod novelou Zákona o elektronických komunikacích, která minulý týden prošla Senátem a mimo jiné řeší právě přechod na nový formát televizního vysílání.
Pokud vše projde hladce, mohli by se diváci DVB-T2 multiplexu České televize dočkat již na podzim tohoto roku.
„Čekáme na ukončení legislativního procesu, a proto v této chvíli nelze možnost spuštění vysílání ČT v DVB-T2 v podzimním termínu potvrdit, ani vyvrátit,“ odpověděla Technetu na dotaz potvrzení podzimního termínu Karolína Blinková z tiskového oddělení České televize.
Právě příchod České televize se očekává jako impuls pro diváky k pořízení set-top boxu nebo televizního přijímače, který novou normu zvládne. Česká televize totiž hodlá rovnou vysílat své programy ve vysokém rozlišení (HD).
„Česká televize je připravena do DVB-T2 sítě zařadit všechny své programy v HD rozlišení,“ potvrzuje Karolína Blinková.
I v současném vysílání DVB-T první generace lze naladit programy České televize ve vysokém rozlišení, ale jsou jen tři (ČT 1 HD, ČT 2 HD a ČT Sport HD) a v multiplexu, který nemá takové pokrytí jako regulérní veřejnoprávní multiplex, a ne všechna zařízení dokážou správě zpracovat všechna data.
U DVB-T2 vysílání by se takovým problémům měli uživatelé vyhnout, protože České radiokomunikace nyní testují televizní přijímače a set-top boxy a výsledky zveřejňují na stránce Dvbt2overeno.cz. Uživatelé si tak mohou jednoduše ověřit, že jejich přístroj nové vysílání plně podporuje.