Skvělý nápad zabíjí nedostatky. Osobní cloud WD není pro každého

aktualizováno 
Vypadá jako síťové úložiště, ale ne takové, jak jej známe. WD MyCloud Home vám na doma uložené pevné disky zazálohuje telefony a tablety, Facebook i OneDrive a k datům se dostanete odkudkoli na světě. Jako klasický síťový disk však příliš použít nejde.

WD MyCloud Home DUO | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

WD sice MyCloud Home označuje jako „osobní cloudové úložiště“, v obchodech však bývá uváděno jako síťové úložiště, neboli NAS. A to testované zařízení je i není.

Otestovali jsme verzi nazvanou Duo o kapacitě 4 TB. Duo značí osazení dvojicí pevných disků, u kterých se při instalaci můžete rozhodnout pro konfiguraci JBOD (užitná kapacita bude 4 TB, ale poškození kteréhokoli z disků znamená ztrátu dat), nebo RAID 1, tedy zrcadlení (užitná kapacita je 2 TB, poškození jednoho z disků neznamená ztrátu dat). 

My doporučujeme RAID 1 a v tomto režimu jsme disk i používali.

Bez internetu a aplikací ani ťuk

Stačí připojit ethernetový kabel a zařízení zapojit do elektrické zásuvky. Během „bootování“ si ve webovém prohlížeči vytvoříte účet na portálu MyCloud a opsáním unikátního kódu k účtu připojíte své úložiště. Jiná cesta není, vlastní konfigurační rozhraní MyCloud Home nemá, vše nastavujete skrze portál. 

Dalším krokem je instalace aplikací. Do počítače s Windows patří WD Discovery, do telefonu My Cloud Home. Pokud čekáte podobné aplikace, budete zklamáni, každá je jiná a slouží k něčemu jinému. 

USB porty slouží jen pro zkopírování celého obsahu externího disku do MyCloud...

USB porty slouží jen pro zkopírování celého obsahu externího disku do MyCloud Home DUO. Rozšířit takto sdílený prostor není možné.

WD Discovery je k napojení úložiště jako síťového disku, má to však háček. Síťovou jednotku najdete v průzkumníku počítače jen po dobu spuštěné aplikace, nejde o klasické SMB sdílení. Takto vzniklou jednotku lze používat celkem bez omezení, během testu se nám však jednou bez našeho přičinění „přejmenovala“ na jiné písmeno, což může být v některých případech nepříjemné.

Výhodou takového řešení je, že takto připojenou síťovou jednotku můžete využívat bez ohledu na to, zda je počítač připojen ke stejné síti jako MyCloud Home. Prostřednictvím portálu se automaticky namapuje odkudkoli, kde máte připojení k internetu (aniž byste museli řešit veřejnou IP adresu nebo cokoli jiného). 

Rozdíl je pouze v tom, že při provozu ve stejné síti je funkce limitována rychlostí disku a lokální sítě, zatímco při „vzdáleném připojení“ je omezena rychlostí internetové přípojky na obou stranách, případně i rychlostí služby jako takové. 

WD MyCloud Home DUO

Aplikace My Cloud pro Android. Při uploadu souborů na disk je nelze přejmenovat, což je škoda. Potěší funkční náhled fotek a videí.

V našem případě se rychlosti ve vnitřní síti pohybovaly okolo 460 Mbit/s pro čtení, 235 Mbit/s pro záznam u velkých souborů. Rychlosti rapidně klesají při zápisu malých souborů - dostali jsme se až na 20 Mbit/s při zápisu i čtení, což je hodnota téměř směšná. Při běžném provozu to nemusí vadit, ale u větších záloh to bude zdržovat. 

Při vzdáleném přístupu přes symetrickou optickou přípojku s rychlostí 50 Mbit/s (Dragon Internet) odpovídala maximální naměřená rychlost přenosu limitům této přípojky. I z dovolené či služební cesty se k doma uloženým datům můžete dostat velmi rychle.

Nevýhodou tohoto řešení je, že síťový disk není viditelný jiným zařízením v síti, včetně chytrých televizorů a mediacenter, respektive všech zařízeních, kam nemůžete nainstalovat aplikaci od WD. Pro přehrávání multimedií je třeba aktivovat aplikaci Plex, která je sice vynikající, musí ji však podporovat i přehrávací zařízení. 

Uvnitř najdete dva disky Western Digital řady RED (určené pro NASy), ventilátor...

Uvnitř najdete dva disky Western Digital řady RED (určené pro NASy), ventilátor a desku s elektronikou. Výrobce příliš neřešil hlukovou izolaci, zejména seek hlaviček je v tiché místnosti docela rušivě slyšet.

Nutno podotknout, že například s FireTV Stick s přehrávací částí mediacentra Plex na druhé straně to fungovalo výborně, včetně více stop titulků i zvuku. MyCloud Home má dostatek výkonu (čtyřjádrový procesor RealTek na 1,4 GHz a 1 GB RAM), takže je prvoz mediaserveru příjemně svižné. Zamrzí jen nutnost na disku překopírovat multimediální soubory do připravené struktury adresářů Plex, systém si ostatní složky „neočuchá“ a videa v nich ignoruje. Při použití více uživateli na více zařízení si musíte koupit licenci.

Záloha vašich cloudových úložišť na domácích discích

MyCloud Home dovede na pár kliknutí zálohovat data z vašich cloudových úložišť, jako je jako OneDrive, DropBox, nebo Google Drive, ukládat vám může i fotky a videa z Facebooku nebo Instagramu. Všechna tato data, která máte na discích v serverech provozovatele služeb můžete mít zazálohovaná i na pevných discích doma.

WD Discover

Výběr importu ze služeb v aplikaci WD Discover ve Windows 10.

Spouštění zálohování v aplikaci WD Discovery (pro Windows) je otázkou několika kliknutí a vyplněním přihlašovacích údajů k dané službě.

Po prvním nastavení se veškerý obsah úložišť stáhne na disky MyCloudu, což v závislosti na službě, rychlosti připojení a množství dat může trvat i několik hodin. Například z OneDrive se nám 121 GB rozličných dat stahovalo zhruba šest a půl hodiny. Přenosová rychlost byla kolem 43 Mbit/s, což poměrně odpovídá propustnosti použité internetové přípojky (minus běžný pracovní provoz). 

Jenže o chvíli později může přijít překvapení. Jde o je jednorázový import, který jednou proběhne, můžete jej opětovně spustit, ale není to synchronizace. Jinak to z této aplikace nastavit nelze.

Pro opravdovou synchronizaci musíte do mobilní aplikace My Cloud (nebo na portál My Cloud), kde v záložce „v možnostech nastavení“ kliknete na „spravovat služby“ a tam na „Import ze sociálních sítí a Cloudu“ a teprve tam spustíte tu zálohu, kterou jsme měli od začátku na mysli - všechny nové soubory se budou z připojených služeb nahrávat i na disky MyCloud.

Tato záloha probíhá do jiného adresáře, takže jsme oněch 121 GB z OneDrivu stahovali znovu, tentokrát podstatně pomaleji, rychlostí zhruba 6 Mbit/s (což na průběžnou synchronizaci stačí). Průšvih je, že 121 GB jsme po dobu testování nikdy nestáhli. Synchronizace se vždy po nějaké době zastavila, po vypnutí/zapnutí služby opět chvíli pokračovala, ale úplné záloze jsme se za několik týdnů pokusů ani nepřiblížili (finále 12,5 GB). Totéž lze říci i o Google Drive, ačkoli zde se dat stáhlo objemově více (22,4 GB z 54 GB), nikdy ne všechna.

Co funguje spolehlivě, je záloha fotografií a videí z chytrého telefonu, vyzkoušeli jsme verzi pro Android na Samsung Galaxy S9+. Zálohu je vždy třeba zahájit spuštěním aplikace My Cloud Home, kterou pak můžete zavřít, ale bez tohoto impulsu záloha automaticky nezačne. 

Fotogalerie

Systém bohužel zálohuje jen hlavní složku, kam se ukládají fotky a videa z hlavní aplikace telefonu, pokud natáčíte například pomocí aplikace Open Camera a soubory vytváří do vlastního adresáře, součástí zálohy nejsou. Což je zbytečná a velmi hloupá chyba. Na zálohu zpráv, kontaktů, nastavení a dalších dat chytrého telefonu MyCloud využít také nejde.

Z aplikací ještě stojí za zmínku integrace služby IFTTT, s jejíž pomocí může MyCloud Home vytvářet podmíněné akce. Například stáhnout přílohu z příchozí pošty (na GMail), stáhnout nově publikovaný obrázek či video na Instagramu, nebo stáhnout a uložit každou fotku z Facebooku, na které vás někdo otaguje.

Závěr: dobrý směr, ale horší začátek cesty

Pokud by vše fungovalo tak, jak by mělo, bylo by WD MyCloud velmi zajímavé síťové úložiště moderní doby. Jedna jednotka dokáže „zálohovat“ celou rodinu, stačí ostatní členy rodiny „pozvat“ emailem a ti si pak nastaví zálohování účtů do vlastního osobního cloudu.

Jenže v současné chvíli WD MyCloud nefunguje úplně tak, jak bychom si představovali. Synchronizace sociálních sítí je nespolehlivá a rychlost disku při spojení přes WD Discovery je u velkých souborů slušná, u malých však pomalá. Ve jménu absolutní jednoduchosti také nelze mnoho věcí nastavit - škoda, že se nedá aplikace přepnout z režimu „jsem lama“ do režimu „vím, co dělám“, úplná absence některých možností je podle nás zbytečná.

Pokud však chcete zálohovat fotky a videa z telefonů, snadno odkudkoli přistupovat ke svým doma uloženým datům a vybudovat si multimediální knihovnu v Plex Media Centre, pak může WD MyCloud posloužit poměrně dobře. Za velké „plus“ lze totiž počítat i jednoduchost zprovoznění celého systému.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Jeden z nejnadupanějších smartphonů pořád trochu ladí. Test Mate 20 Pro

Huawei Mate 20 Pro

VIDEO Huawei Mate 20 Pro je bez pochyby jedním z nejnadupanějších chytrých telefonů současnosti. Čínská...

Nejlepší duální fotomobily. Apple iPhone XS Max proti HTC U12+

Apple iPhone XS Max a HTC U12+

VIDEO V žebříčku DxO Mark je dělí pouhé dva body. Apple iPhone XS Max a HTC U12+ jsou v něm nejlepšími...

Mimořádně atraktivní smartphone za lákavou cenu. Test Honoru 8X

Honor 8X

Aktuální vývoj na poli smartphonů přeje milovníkům velkých displejů. Dosud platilo, že levnější...

Legenda o nejlepší televizi končí. Porovnali jsme plazmu a OLED

Plazma versus OLED: Která technologie je lepší?

Mnozí majitelé nedají na své plazmové televizory dopustit a v souvislosti s přechodem na DVB-T2 si...

Levný reproduktor z Ikea je výborný, tradiční konkurence má problém

Nývlt Václav: Ikea Eneby 30

Jedno kolečko, jedna dioda a žádný displej. Severský minimalismus vede i u netradiční novinky z...

Megapřehled: srovnali jsme menší prémiový iPhone s konkurencí

iPhone XS a XS Max

VIDEO V dnešním přehledu jsme iPhonu XS do cesty postavili trojici soupeřů s Androidem. Opět platí, že...

Trochu přehlížený špičkový smartphone. Recenze LG G7 ThinQ

LG G7

Korejské značce LG se v poslední době na poli chytrých telefonů moc nedaří. Přitom uvádí na trh...

 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Těšte se na bezdotykové ovládání, revoluční radar od Googlu má zelenou

Miniaturní radar v čipu Soli

Miniaturní radar s názvem Google Soli umí rozpoznávat jemná gesta lidské ruky. Hodí se jako vstupní zařízení pro...

Další z rubriky

Fúzní elektrárnu budeme mít do pěti let, chlubí se firma

Pohled na část experimentálnho fúzního zařízení C2-U společnosti TAE. Má velmi...

Společnost TAE, dříve známá jako Tri Alpha Energy, během příštích pěti let začne na trhu nabízet fúzní zařízení na...

Let L-610 byl náš největší. Nehezká historie jednoho hezkého letadla

Let L-610 (Praha, 08/1989)

Ve středu 28. prosince 1988 poprvé vzlétl prototyp největšího letadla československé konstrukce L-610. Jeho ne příliš...

Tesla „srazila“ ze silnice reklamního robota. Asi v rámci kampaně

Snímek z videa zachycující údajnou srážku robota s automobilem Tesla

Podivné okolnosti nehody automobilu společnosti Tesla, která se stala v americkém Las Vegas, vyvolávají otázku, zda...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz