Mapa pokrytí signálem DVB-T2 na konci roku 2018.

Mapa pokrytí signálem DVB-T2 na konci roku 2018. | foto: ČRa

Letos začíná velké vypínání televize. V DVB-T se nejdřív odmlčí Praha

  • 166
Letos se budou vypínat první vysílače, které šíří signál první generace digitálního pozemního televizního vysílání, které je známé pod zkratkou DVB-T.

První test vysílání DVB-T byl v Česku spuštěn již v roce 2000, aby v říjnu 2005 došlo na řádné vysílání. Letos, po téměř dvaceti letech od prvního vstupu DVB-T signálu do éteru v Česku, dojde k finální fázi přechodu na druhou generaci tohoto vysílání a tím pádem i vypínání původního DVB-T. Pokud půjde vše podle plánu, pak jako první vypnou DVB-T signál vysílače na Žižkově a na Cukráku. Stane se tak v listopadu. Informace o vypínání i s tabulkou vysílačů  jsme přinesli již loni v říjnu, ale nyní se řada termínů změnila.

„Definitivní konec stávajícího způsobu digitálního televizního vysílání je naplánovaný na 1. února 2021. Po tomto datu nebudete moci na klasickou televizní anténu naladit televizní vysílání, aniž byste neměli televizor nebo set-top-box s tunerem DVB-T2,“ informuje o konečném termínu vypnutí provozovatel většiny DVB-T multiplexů České radiokomunikace,

Do té doby však ještě zbývají téměř dva roky a mezitím se budou postupně vypínat jednotlivé vysílače.

Již zmíněné první vypnutí je naplánováno na čtvrtek 27. listopadu 2019, kdy diváci přijdou o DVB-T vysílání České televize z již zmíněných vysílačů, které pokrývají Prahu a část středních Čech. A to bude v letošním roce vše.

Změna v TV vysílání se blíží.

Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu

Nejvíce termínů vypnutí se soustředí na příští rok. Začne se 7. ledna, kdy vysílání České televize ve starém formátu opustí vysílač Trutnov - Černá Hora v Královéhradeckém kraji a také Votice - Mezivrata ve středních Čechách. Den poté se má vypnout i první síť, která šíří komerční kanály. Konkrétně to bude multiplex 2 na vysílači Praha - Žižkov. Pak to již půjde ráz na ráz a vypínání postupně během roku zahrne všechny regiony. Konkrétní termíny vypínání jednotlivých vysílačů, a které sítě nahradí současné multiplexy, si můžete najít na stránkách serveru Televizníweb, který podporují České radiokomunikace, zde.

Vůbec poslední lokalitou, kde se DVB-T vypne, bude Zlínský kraj, Rozhodnutí padlo na vysílač Ploštiny u Valašských Klobouků. Zde diváci přijdou o třetí multipex a jako posledním jim technologicky zastarají jejich přijímače. Původně se počítalo s termínem 29. 6. 2020, ale vše se posunulo až na 1. února 2021.

Každá z vypínaných lokalit má již nyní v provozu DVB-T2 vysílání, které to staré nahrazuje, kdo se chce tedy připravit v předstihu, může si již nyní pořídit televizní přijímač či set-top box s podporou formátu DVB-T2 a kódování HEVC. Již několik let probíhá oficiální certifikace přijímacích zařízení přímo u Českých radiokomunikací. Ještě déle jsou na trhu zařízení, které novou normu splňují.

ČRa netestují pouze to, zda nová televize správně přijme a zpracuje televizní signál a v pořádku zobrazí vysílaný obraz a do reproduktorů předá správný zvuk. Součástí testu je třeba i kontrola české lokalizace, tady zda se správně zobrazuje menu, EPG, teletext nebo podtitulky.

Kdo si bude chtít pořídit televizor nyní a zůstat u pozemního vysílání, mohl by vedle DVB-T2 a HEVC požadovat také podporu formátu HbbTV 2.0. To je nová generace hybridní televize, která kombinuje běžné pozemní digitální televizní vysílání (případně i satelitní vysílání) s interaktivními službami poskytovanými přes internet.