Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. února 2023 Dobromila

Vynálezy a objevy, které změní svět. Možná...

Renomovaný časopis Time sestavil přehled nejzajímavějších vynálezů, jež spatřily světlo světa v letošním roce. Doplnili jsme sedmičku nápadů o další kousky, které si podle nás zaslouží být také na seznamu.
Michelin vymyslel kolo Tweel, které nemá vzduchem plněnou pneumatiku. Ilustrační foto.

Michelin vymyslel kolo Tweel, které nemá vzduchem plněnou pneumatiku. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Nejúžasnější vynálezy letošního roku. Tak nazval americký magazín Time svůj přehled objevů, které letos spatřily světlo světa a jednou by mohly změnit svět. Nebo alespoň některé z nich.

V přehledu figurují „vychytávky“, jejichž důležitost je jasná již nyní. Jako třeba desetigramová umělohmotná trubička LifeStraw, což v překladu znamená něco jako Brčko života, kterou vymysleli ve Švýcarsku. Jde totiž o levnou přenosnou čističku na pitnou vodu, která může zabránit šíření nakažlivých nemocí v rozvojovém světě nebo v případě velkých přírodních pohrom.

Ale v přehledu jsou i vynálezy, jejichž důležitost se může teprve ukázat. Jako je tomu třeba v případě tančící robotky, která umí odhadnout kroky svého lidského spolutanečníka. Anebo dětská tříkolka, která se plynule může měnit v jízdní kolo podle toho, jak se dítě učí držet rovnováhu

Tančící robot

Robot, kterého vymysleli na japonské univerzitě Tohoku, měří 165 centimetrů. Sukně zakrývá podvozek se třemi koly a přístroje. Nejdůležitější jsou senzory v trupu, které mu umožňují předvídat kroky partnera a přizpůsobit se jim. Profesor Kazuhiro Kosuge tvrdí, že robota bude možné využít i k praktičtějším věcem, než je tanec. Interpretací pohybu uživatele a odhadováním, co chce, robot může pomáhat nemocným či starým lidem, kteří špatně mluví.

Chodící kostra

Japonští vědci vyvinuli na univerzitě ve Tsukubě robota, který je jakousi vnější kostrou lidského těla. Na zadní části má jednotku, jež se učí pohyby svého uživatele, bioelektrické senzory sledují signály, které mozek člověka navlečeného do kostry vysílá do svalů. Kostra pak reaguje skoro v tom okamžiku, kdy uživatel na určitý úkon byť jen pomyslí. Kostra tak může pomáhat starým či nepohyblivým lidem v pohybu nebo dokonce ve zvedání těžkých věcí.

Trubička života

Švýcarská firma Vestergaard Frandsen vymyslela trubičku LifeStraw, která může pomoci rozvojovému světu. Je to přenosná čistička pitné vody, která stojí pouhé tři dolary. Nepotřebuje elektřinu, dá se nosit na krku a zvládne přes sedm typů filtrů pročistit až 700 litrů vody. Může zabránit nemocem, jako je tyfus či úplavice, které v rozvojovém světě zabijí ročně dva miliony lidí. Použít se dá i po katastrofách, jako jsou tajfuny či zemětřesení. O malém brčku, které může zachránit miliony životů, si můžete přečíst zde.

Pohodlí zaručeno

V japonské Toyotě vymysleli vozítko budoucnosti a nazvali ho i-Unit. Je ovládáno elektronicky a poháněno bateriemi. V klidu nebo při pomalých rychlostech je nastojato vysoké 1,8 metru. Když se rychlost pohybu zvyšuje, vozítko si samo snižuje těžiště a pomalu se pokládá až do pozice, kdy v něm uživatel leží jako v kokpitu formule 1. Dosáhnout může rychlosti až 40 kilometrů za hodinu. Srážce mají zabránit senzory, které detekují překážky a zasahují do řízení.

Pneumatiky bez vzduchu

Francouzská firma Michelin se jakoby vrací k počátkům automobilismu. Vymyslela kolo Tweel, které nemá vzduchem plněnou pneumatiku. Nikdy s ním tedy nepíchnete. Ale není to žádné retro. Nárazy tlumí pružné polyuretanové paprsky disku. Kolo již testovali na vojenských vozidlech. Na civilních autech ještě jen tak nebude, stále je dost hlučné.

A přece se točí

Brusle s velkými křivými kolečky se nezdají jako dobrý nápad. Přesto fungují. Velká kolečka umožňují lepší jízdu na nerovném terénu. Tím, že byla upevněna šikmo, se odstranil problém, s nímž se potýkaly předchozí pokusy vynálezců. Buď byla noha a těžiště příliš vysoko, nebo byla kolečka příliš daleko od sebe a šlo spíše o kolečkové lyže.

Čistá motorka

Motorka ENV, kterou navrhli ve společnosti Intelligent Energy, vypadá jako pořádné žihadlo. Její hlavní předností však není rychlost (jezdí jen 80 kilometrů za hodinu), ale šetrnost k přírodě. Pohání ji vodík. Ekologičtější než tato motorka je už jen chůze pěšky, napsal deník Daily Mirror. Na jednu nádrž za cenu čtyř dolarů motorka ujede až 160 kilometrů.

Tipy Technetu

Miliony stránek na jediném disku

Holografický disk, který vyvinuly společnosti Maxell a InPhase, je záznamové médium, které nepracuje s dvourozměrnou stopou složenou z jedniček a nul. Jeho zkřížené laserové paprsky vypalují na holografický disk data do trojrozměrné sítě.

Kapacita disku může být až 1,6 terabajtu, což představuje 336 DVD, s rychlostí přenosu dat až 120 MBps. První generace komerčních holografických disků by měla být k dispozici v průběhu příštího roku. Zatím budou dosahovat kapacity 300 gigabajtů a datového toku 20 MBps. O holografickém disku jsme vás informovali zde.

Umělá paže jako z Hvězdných válek

Vrátit se k plnohodnotnému životu by měla lidem s amputovanými pažemi pomoci kybernetická ruka, na které v projektu Cyberhand pracují evropští vědci. Bionická ruka má nejen všechny funkční prsty včetně palce, ty by ale měly být také schopny cítit. Použity jsou i syntetické šlachy, které probíhají každým prstem. Díky tomu je potřeba k ovládání ruky pouhých šest motorků. Se zbytkem paže a nervovým systémem komunikuje ruka prostřednictvím implantovaných elektrod.

3D obraz, který svádí k dotyku

Technologie společnosti Toshiba umožňuje zobrazení 3D obrazu na plochých TFT LCD monitorech bez použití speciálních brýlí. Prototyp od Toshiby vytváří 3D obraz několikanásobným promítáním obrazu daného objektu z několika různých stran. Díky horizontálnímu promítnutí dvanácti nebo šestnácti obrazů by se hloubka vzniklého obrazu měla blížit skutečnosti.

Na rozdíl od ostatních technologií můžete u Toshiby měnit úhel pohledu v rozsahu třiceti stupňů ze strany na stranu bez toho, aby došlo k porušení prostorového vjemu. O 3D displeji si můžete více přečíst zde.

Láhev v popředí vpravo je skutečná

Nanotechnologie dokáže odhalit AIDS i Alzheimerovu chorobu

Massachusettský institut technologií v květnu 2005 publikoval nanotechnologii, která v porovnání se stávajícími technickými možnostmi umožní DNA analýzu za mnohem nižší cenu. Jedná se o tzv. Supramolecular Nano-Stamping (SuNS), což je vylepšená podoba techniky microarrays.

Jedná se o tištění DNA molekul nesoucí kousky genetického kódu na speciálně upravený silikonový nebo skleněný podklad. Vzniklé tečky mají v průměru pouhých 200 nm. Na silikonový nebo skleněný podklad může být najednou tištěno až 500 000 různých úseků DNA, které slouží například pro diagnostiku Alzheimerovy choroby, virových infekcí jako je např. AIDS atd.

Nová nanotechnologie v oblasti DNA diagnostiky bude v budoucnu užívána rutinně a bude stejně levná jako například testy krevní skupiny.

Člověk je z 96 % podobný šimpanzovi

Národní zdravotní institut ve Washingtonu uveřejnil v srpnu 2005 výsledky nových srovnávacích analýz lidského a šimpanzího genomu. Bylo zjištěno, že naše a šimpanzí DNA si jsou z 96% podobné. 

Konsorcium zabývající se sekvenováním a analýzou šimpanzího genomu odhalilo, že šimpanzí a lidský genom si je velmi podobný a kóduje téměř stejné proteiny. Toto zjištění značně zužuje pole působnosti vědcům, kteří se zabývají otázkou, co dělá člověka člověkem. Odpověď na danou otázku by přitom řešiteli přinesla nejméně Nobelovu cenu.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Kometa, která se po 50 tisících letech vrací k Zemi, je vidět pouhým okem

Kometa s názvem C/2022 E3, či ZTF, se tento týden na své cestě Sluneční soustavou dostane k Zemi nejblíže. Pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Západní tanky mají ničení těch ruských v rodném listě

Ukrajinská armáda získá díky západní pomoci moderní tanky a obrněné transportéry standardů NATO. Zatímco na bojišti...

A TOTO VÍTE? Proč mají letadlové lodě ostrov vpravo

Seriál Nad letovou palubu letadlové lodě ční takzvaný ostrov, na němž se ukrývá mimo jiné velitelská věž, navigační můstek a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Postavte se k tomu čelem. Letadla nikdy neomrzí

Úkolem následujícího kvízu je poznat typ letadla na fotografii z čelního pohledu. I když kvíz řada čtenářů magazínu...

Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

POZOR VLAK: Česká Třebová pod mikroskopem a Potkani na kolejích

Tvůrci železničního magazínu POZOR VLAK vás v nejnovějším vydání provedou veřejnosti nepřístupnými prostory železniční...

Starý objektiv na digitálním těle může ukázat zcela jiný pohled na svět

Desítky let staré objektivy různých kvalit a konstrukcí se v kombinaci s moderním digitálním tělem mohou stát velmi...

Jak dostat starou knihu do telefonu? Vyzkoušeli jsme knižní skener

I stařičkou knihu z dětství můžete proměnit v digitální soubor a nahrát do tabletu nebo čtečky, aniž byste museli...

Nejlevnější z drahých. Tablet Surface Pro 9 zastane blok i počítač

Premium Skvěle se na něm pracuje dotykovým perem, z tabletu se snadno promění v plnohodnotný počítač, většinu času je úplně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...