Vynálezy a objevy, které změní svět. Možná...

aktualizováno 
Renomovaný časopis Time sestavil přehled nejzajímavějších vynálezů, jež spatřily světlo světa v letošním roce. Doplnili jsme sedmičku nápadů o další kousky, které si podle nás zaslouží být také na seznamu.
Michelin vymyslel kolo Tweel, které nemá vzduchem plněnou pneumatiku. Ilustrační foto.

Michelin vymyslel kolo Tweel, které nemá vzduchem plněnou pneumatiku. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Nejúžasnější vynálezy letošního roku. Tak nazval americký magazín Time svůj přehled objevů, které letos spatřily světlo světa a jednou by mohly změnit svět. Nebo alespoň některé z nich.

V přehledu figurují „vychytávky“, jejichž důležitost je jasná již nyní. Jako třeba desetigramová umělohmotná trubička LifeStraw, což v překladu znamená něco jako Brčko života, kterou vymysleli ve Švýcarsku. Jde totiž o levnou přenosnou čističku na pitnou vodu, která může zabránit šíření nakažlivých nemocí v rozvojovém světě nebo v případě velkých přírodních pohrom.

Ale v přehledu jsou i vynálezy, jejichž důležitost se může teprve ukázat. Jako je tomu třeba v případě tančící robotky, která umí odhadnout kroky svého lidského spolutanečníka. Anebo dětská tříkolka, která se plynule může měnit v jízdní kolo podle toho, jak se dítě učí držet rovnováhu

Tančící robot

Robot, kterého vymysleli na japonské univerzitě Tohoku, měří 165 centimetrů. Sukně zakrývá podvozek se třemi koly a přístroje. Nejdůležitější jsou senzory v trupu, které mu umožňují předvídat kroky partnera a přizpůsobit se jim. Profesor Kazuhiro Kosuge tvrdí, že robota bude možné využít i k praktičtějším věcem, než je tanec. Interpretací pohybu uživatele a odhadováním, co chce, robot může pomáhat nemocným či starým lidem, kteří špatně mluví.

Chodící kostra

Japonští vědci vyvinuli na univerzitě ve Tsukubě robota, který je jakousi vnější kostrou lidského těla. Na zadní části má jednotku, jež se učí pohyby svého uživatele, bioelektrické senzory sledují signály, které mozek člověka navlečeného do kostry vysílá do svalů. Kostra pak reaguje skoro v tom okamžiku, kdy uživatel na určitý úkon byť jen pomyslí. Kostra tak může pomáhat starým či nepohyblivým lidem v pohybu nebo dokonce ve zvedání těžkých věcí.

Trubička života

Švýcarská firma Vestergaard Frandsen vymyslela trubičku LifeStraw, která může pomoci rozvojovému světu. Je to přenosná čistička pitné vody, která stojí pouhé tři dolary. Nepotřebuje elektřinu, dá se nosit na krku a zvládne přes sedm typů filtrů pročistit až 700 litrů vody. Může zabránit nemocem, jako je tyfus či úplavice, které v rozvojovém světě zabijí ročně dva miliony lidí. Použít se dá i po katastrofách, jako jsou tajfuny či zemětřesení. O malém brčku, které může zachránit miliony životů, si můžete přečíst zde.

Pohodlí zaručeno

V japonské Toyotě vymysleli vozítko budoucnosti a nazvali ho i-Unit. Je ovládáno elektronicky a poháněno bateriemi. V klidu nebo při pomalých rychlostech je nastojato vysoké 1,8 metru. Když se rychlost pohybu zvyšuje, vozítko si samo snižuje těžiště a pomalu se pokládá až do pozice, kdy v něm uživatel leží jako v kokpitu formule 1. Dosáhnout může rychlosti až 40 kilometrů za hodinu. Srážce mají zabránit senzory, které detekují překážky a zasahují do řízení.

Pneumatiky bez vzduchu

Francouzská firma Michelin se jakoby vrací k počátkům automobilismu. Vymyslela kolo Tweel, které nemá vzduchem plněnou pneumatiku. Nikdy s ním tedy nepíchnete. Ale není to žádné retro. Nárazy tlumí pružné polyuretanové paprsky disku. Kolo již testovali na vojenských vozidlech. Na civilních autech ještě jen tak nebude, stále je dost hlučné.

A přece se točí

Brusle s velkými křivými kolečky se nezdají jako dobrý nápad. Přesto fungují. Velká kolečka umožňují lepší jízdu na nerovném terénu. Tím, že byla upevněna šikmo, se odstranil problém, s nímž se potýkaly předchozí pokusy vynálezců. Buď byla noha a těžiště příliš vysoko, nebo byla kolečka příliš daleko od sebe a šlo spíše o kolečkové lyže.

Čistá motorka

Motorka ENV, kterou navrhli ve společnosti Intelligent Energy, vypadá jako pořádné žihadlo. Její hlavní předností však není rychlost (jezdí jen 80 kilometrů za hodinu), ale šetrnost k přírodě. Pohání ji vodík. Ekologičtější než tato motorka je už jen chůze pěšky, napsal deník Daily Mirror. Na jednu nádrž za cenu čtyř dolarů motorka ujede až 160 kilometrů.

Tipy Technetu

Miliony stránek na jediném disku

Holografický disk, který vyvinuly společnosti Maxell a InPhase, je záznamové médium, které nepracuje s dvourozměrnou stopou složenou z jedniček a nul. Jeho zkřížené laserové paprsky vypalují na holografický disk data do trojrozměrné sítě.

Kapacita disku může být až 1,6 terabajtu, což představuje 336 DVD, s rychlostí přenosu dat až 120 MBps. První generace komerčních holografických disků by měla být k dispozici v průběhu příštího roku. Zatím budou dosahovat kapacity 300 gigabajtů a datového toku 20 MBps. O holografickém disku jsme vás informovali zde.

Umělá paže jako z Hvězdných válek

Vrátit se k plnohodnotnému životu by měla lidem s amputovanými pažemi pomoci kybernetická ruka, na které v projektu Cyberhand pracují evropští vědci. Bionická ruka má nejen všechny funkční prsty včetně palce, ty by ale měly být také schopny cítit. Použity jsou i syntetické šlachy, které probíhají každým prstem. Díky tomu je potřeba k ovládání ruky pouhých šest motorků. Se zbytkem paže a nervovým systémem komunikuje ruka prostřednictvím implantovaných elektrod.

3D obraz, který svádí k dotyku

Technologie společnosti Toshiba umožňuje zobrazení 3D obrazu na plochých TFT LCD monitorech bez použití speciálních brýlí. Prototyp od Toshiby vytváří 3D obraz několikanásobným promítáním obrazu daného objektu z několika různých stran. Díky horizontálnímu promítnutí dvanácti nebo šestnácti obrazů by se hloubka vzniklého obrazu měla blížit skutečnosti.

Na rozdíl od ostatních technologií můžete u Toshiby měnit úhel pohledu v rozsahu třiceti stupňů ze strany na stranu bez toho, aby došlo k porušení prostorového vjemu. O 3D displeji si můžete více přečíst zde.

Láhev v popředí vpravo je skutečná

Nanotechnologie dokáže odhalit AIDS i Alzheimerovu chorobu

Massachusettský institut technologií v květnu 2005 publikoval nanotechnologii, která v porovnání se stávajícími technickými možnostmi umožní DNA analýzu za mnohem nižší cenu. Jedná se o tzv. Supramolecular Nano-Stamping (SuNS), což je vylepšená podoba techniky microarrays.

Jedná se o tištění DNA molekul nesoucí kousky genetického kódu na speciálně upravený silikonový nebo skleněný podklad. Vzniklé tečky mají v průměru pouhých 200 nm. Na silikonový nebo skleněný podklad může být najednou tištěno až 500 000 různých úseků DNA, které slouží například pro diagnostiku Alzheimerovy choroby, virových infekcí jako je např. AIDS atd.

Nová nanotechnologie v oblasti DNA diagnostiky bude v budoucnu užívána rutinně a bude stejně levná jako například testy krevní skupiny.

Člověk je z 96 % podobný šimpanzovi

Národní zdravotní institut ve Washingtonu uveřejnil v srpnu 2005 výsledky nových srovnávacích analýz lidského a šimpanzího genomu. Bylo zjištěno, že naše a šimpanzí DNA si jsou z 96% podobné. 

Konsorcium zabývající se sekvenováním a analýzou šimpanzího genomu odhalilo, že šimpanzí a lidský genom si je velmi podobný a kóduje téměř stejné proteiny. Toto zjištění značně zužuje pole působnosti vědcům, kteří se zabývají otázkou, co dělá člověka člověkem. Odpověď na danou otázku by přitom řešiteli přinesla nejméně Nobelovu cenu.

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Unikátní koloběžka z Ostravy i vrták z Kanady vznikly ve stejném programu

Bionická koloběžka

Používají ji architekti i obuvníci, výrobci letadel i vrtacích souprav pro těžaře. Její výsledky najdete v kuchyni i v...

Nový evropský letoun v roce 2040 nahradí Eurofightery i stroje Rafale

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Již za šest let by se mohl objevit technologický demonstrátor nového bojového letounu, který budou vyvíjet společnosti...

Kolik lidí se zraní na elektrických koloběžkách? Více než na kolech

Praha, 12.10.2018 Elektrický skůtr Lime-S (elektrická koloběžka), který je...

Statistiky z ambulantních pracovišť v Kalifornii ukazují, že elektrické koloběžky hrály roli ve větším počtu přijatých...

Najdete na iDNES.cz