Čtvrtek 25. února 2021, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 25. února 2021 Liliana

Chce to vůbec někdo? Hlasujte nad podivnými vychytávkami z CESu

Některé zapadnou v zapomnění, z jiných bude hit. Na veletrhu CES se tradičně setkávají obě kategorie, zrno od plev pak oddělí zákazníci. Prohlédněte si námi vybraných „sedm podivných“ a v anketě zkuste předpovědět jejich osud.

Maska se sluchátky, mikrofonem, tlačítky ... a kapsičkou na filtr. | foto: MaskFone

YogiFi Matchytrá senzorická karimatka

Cvičení jógy se v posledním roce odehrávalo častěji v obýváku než v tělocvičně a letos tomu nejspíš nebude jinak. To hraje do karet společnosti YogiFi, která v rámci veletrhu CES 2021 předváděla high-tech cvičební podložku YogiFi Mat a související aplikaci.

Podložka je vybavena senzorickou vrstvou, takže přesně ví, kam kladete ruce, kolena... a další části těla, které při cvičení do kontaktu s podložkou přicházejí, a podle toho ví, zda daný cvik provádíte správně – jak z hlediska pozic, tak času.

Yogifi Mat

Pro cviky vestoje je možné využít čelní kameru chytrého telefonu, aplikace podle obrazu rozpozná postavu a její pohyb a pozici a spolu s daty z podložky tak má zpětnou vazbu o tom, jak vám cviky jdou.

Součástí aplikace jsou samozřejmě lekce s virtuální trenérkou, chystá se možnost připojit chytré hodinky a náramky jako zdroj dat o srdečním tepu.

Airvidapřenosná čistička vzduchu

Čištění vzduchu bývalo velkým tématem zejména v některých čínských městech, kde se koncentrace škodlivin v ovzduší často pohybují zcela mimo hygienické limity. Pandemie jej proměnila v téma celosvětové. Na trh tak přichází i docela bizarní věci, jako třeba osobní přenosné čističky vzduchu.

Společnost Airvida na CESu předváděla miniaturní čističky, které si při cestách v dopravě nebo pobytu ve veřejných prostorách zavěsíte na krk.

Airvida M1

Ty pochopitelně nefungují na principu filtrace (objem vyčištěného vzduchu by byl zanedbatelný), ale ionizace vzduchu. Má to fungovat zhruba tak, že čistička pomocí jehliček s vysokým napětím produkuje negativně nabité ionty, které se pomocí elektrostatické přitažlivosti „přilepí“ na částice poletující ve vzduchu. Tím na ně přenesou svůj náboj, kvůli kterému jsou pak částice přitahovány k nejbližším uzemněným vodičům: buď deskám v ionizéru, nebo – v případě maličkého ionizéru bez desek – ke stěnám, stropům a dalším uzemněným prvkům

Ve veřejných prostorech a dopravních prostředcích s vířením vzduchu je výsledná účinnost sporná. Spíš bychom měli obavy o vdechování ozónu, který při procesu ionizace vzniká.

Cold SnapDomácí automat na zmrzlinu z plechovek

Kávovary na kapsle se v domácnostech již docela zabydlely, společnost Sigma Phase chce podobného úspěchu docílit s automatem na zmrzlinu Cold Snap. Místo kapslí se do automatu vkládají hliníkové plechovky s tekutinou, vestavěnou šlehací metlou a QR kódem, který automatem naskenujete, aby věděl, jakou zmrzlinovou směs bude připravovat.

Cold Snap

Vložíte plechovku, stisknete tlačítko a do dvou minut máte v misce dávku „točené“. Hlavní technickou zajímavostí automatu tak je výkonné chladicí zařízení, jež umožní tekuté směsi – kterou můžete uchovávat normálně ve špajzu – prudce zchladnout.

Právě chlazení je důvodem, proč by Cold Snap nemusel dopadnout jako Juicero, „vymačkávač štávy z pytlíků s rozemletým ovocem“, který jsme potkali na CESu tuším v roce 2015. Investoři do něj tehdy nalili miliony dolarů, ale společnost v roce 2017 zkrachovala. Z pytlíku jste totiž ručně vymačkali podobné množství šťávy, jako dokázal automat, a celkově to pro zákazníky nedávalo finančně jakýkoli smysl.

Harman Personal Audio Headrest Platformrepráky v hlavové opěrce

Společnost Harman se na CESu pochlubila novým konceptem ozvučení automobilů – reproduktory se z plat dveří a sloupků přesunuly do hlavových opěrek, respektive jejich výklopných bočnic. Každému cestujícímu tak hraje do oušek vlastní reprosoustava, každý si tak může nastavit jemu příjemnou hlasitost a vychutnat si lepší stereofonní efekt a prostorovou reprodukci.

Personal Audio Headrest Platform

Každé zlepšení kvality zvukové reprodukce vítáme, zejména u tichých elektromobilů má kvalitní ozvučení smysl. Zde nás napadá spousta otázek. Nebudou se takto rozmístěné zdroje zvuku vzájemně rušit? Nebudou vyklopené bočnice řidiči překážet? Jak bude vyřešena bezpečnost v případě bočního nárazu? Chceme se vzájemně ve vozech takto oddělovat?

Větší smysl nám dává novinka představená společnostmi Continental a Sennheiser na loňském CES 2020. Systém Ambeo Mobility je v podstatě ozvučení bez reproduktorů. Místo nich jsou na vybrané interiérové panely napojeny budiče, které rozechvěním daného panelu tvoří zvuk. Tento systém je již vyzkoušený v domácím prostředí, například v podobě NXT reprosoustav nebo u OLED televizorů Sony – tam je budiči rozvibrován celý zobrazovač a zvuk tak vychází přímo z obrazovky. V automobilu by se tak ušetřila hmotnost, objem a díky možnému vyzařování zvuku i ze stropu by se mohlo kouzlit s homogenním naplněním kabiny zvukem, případně prostorovým ozvučením vozu.

Lexon Oblionabíječka s UV dezinfekcí

Dva roky zpátky by po ní pravděpodobně neštěkl ani pes, letos na CESu dostala ocenění za inovaci. Bezdrátová nabíječka pro chytré telefony ve tvaru květináče/hrnku nejen doplní energii do akumulátoru, ale pomocí vestavěného UV-C světla během nabíjení dezinfikuje povrch telefonu.

Lexon Oblio

Vadou na kráse je pouze 10W nabíjení a fakt, že dezinfikuje pouze z jedné strany, takže pokud má být telefon bez virů a bakterií ze všech stran, musíte jej na druhý dvacetiminutový dezinfekční cyklus otočit. Podle blíže nespecifikovaných laboratorních testů zlikviduje až 99,9 procent virů.

Oproti „krabičkovému“ telefonnímu sterilizátoru od Samsungu má výhodu v tom, že lépe uvidíte a uslyšíte notifikace, protože v něm není telefon „zaklapnutý“. Na druhou stranu, expozice UV-C záření je nebezpečná a u varianty od Samsungu nehrozí.

Morari Patchelektronická náplast pro zpoždění ejakulace

Jeden z produktů, u kterého si raději dvakrát ověříte, že to není jen legrace. A jedna z novinek, co už byla podruhé na CESu, ale ještě se nedostala na trh. Prý letos.

Morari transdermal neuromodulation patch

Morari Patch je drobné nalepovací nositelné zařízení, které si muž před sexem přilepí na... vynechme lékařské termíny a řekněme na podvozek a spáruje s aplikací v telefonu. Zařízení v náplasti podle výrobce využívá takzvané nervové modulace, kdy pomocí slabých elektrických impulsů zmate nervová spojení tak, že se moment vyvrcholení oddálí. V aplikaci si pomocí posuvníků nastavíte intenzitu vlivu zařízení a tím i dobu oddálení.

Na tuto položku ankety jsme obzvláště zvědavi.

MaskFonemaska s integrovaným bluetooth headsetem

Obličejová maska s kapsičkou na FFP2 filtr doplněná mikrofonem a sluchátky. To vše s vestavěným akumulátorem a bluetooth komunikací pro připojení k chytrému telefonu a taky ANC pro potlačení okolního hluku.

MaskFone

Součástí masky jsou i tlačítka pro příjem hovoru a přeskakování skladeb. Podle výrobce má maska snížit potřebu sundavat roušku na veřejnosti při telefonování.

Podle nás prakticky stejnou funkci poskytnou klasická bezdrátová sluchátka a ušetříte si štrapace s dezinfekcí masky jako takové. Odpověď na legendární otázku: „A jak to pereš?“ totiž z dostupných informací neznáme.

Který produkt podle vás dává smysl?

celkem hlasů: 2489

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pátek 29. ledna 2021. Anketa je uzavřena.

elektronická náplast pro zpoždění ejakulace1237
automat na zmrzlinu z plechovek386
senzorická karimatka na cvičení jógy385
reproduktory v hlavové opěrce189
nabíječka s UV dezinfekcí181
maska s integrovaným headsetem81
přenosná čistička vzduchu30
Témata: CES 2021, podložka
  • Nejčtenější

ANALÝZA: Lidé nejsou méně ukáznění. Proč rostou počty případů a co dál

Ze současné situace neexistuje žádné jednoduché a levné východisko. Ale jedna cesta nabízí naději na relativně rychlé...

Solární elektrárna na Sahaře by změnila svět k horšímu, tvrdí studie

Sahara osazená solárními panely by možná naplnila sen o zelené poušti i nevyčerpatelném zdroji čisté energie. Skrývá v...

Česko bude raketová velmoc. Ale jen v tom špatném smyslu

Česká armáda se chystá na nákup nové generace protiletadlových raketových systémů. Ale je poněkud nepochopitelné, že si...

Úspěch. Americká laboratoř přistála na Marsu i s malým vrtulníkem

NASA přiletěla na Mars znovu vyzkoušet nejtěžší přistávací manévr, jaký lidstvo na jiné planetě doposud provedlo....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Otevřel se padák a sonda dosedla. NASA zveřejnila záběry přistání na Marsu

NASA zveřejnila tříminutový videozáznam čtvrtečního přistání robotické sondy Perseverance na povrchu Marsu. Jde o...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Zlín Z-50: poslední československý letoun pro krále vzduchu a jeho úspěchy

V Československu se vyráběla i výtečná letadla akrobatická. Většinou to byly stroje vycházející z typů jiných...

Roboti Boston Dynamics si zahrají s dětmi a ještě sesbírají špinavé prádlo

Může robot zachránit vztah? V Boston Dynamics si patrně myslí, že ano. Jinak si nedokážeme vysvětlit, proč by měl robot...

Neznalost i naivita. Deset způsobů, jak můžete přijít o všechny bitcoiny

Premium Kryptoměny jako bitcoin nabízejí úplně nový druh financí. S tím se pojí i nové podvody, průšvihy a problémy, které...

Kdo je tu kapitán? Výměna rolí v kokpitu vedla k tragickému konci

Vymyšlené příběhy z vojny obvykle nikoho život nestojí. Ale před třiceti lety na letišti přispěly ke smrti několika...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...