Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. ledna 2022 Zora

Chce to vůbec někdo? Hlasujte nad podivnými vychytávkami z CESu

Některé zapadnou v zapomnění, z jiných bude hit. Na veletrhu CES se tradičně setkávají obě kategorie, zrno od plev pak oddělí zákazníci. Prohlédněte si námi vybraných „sedm podivných“ a v anketě zkuste předpovědět jejich osud.

Maska se sluchátky, mikrofonem, tlačítky ... a kapsičkou na filtr. | foto: MaskFone

YogiFi Matchytrá senzorická karimatka

Cvičení jógy se v posledním roce odehrávalo častěji v obýváku než v tělocvičně a letos tomu nejspíš nebude jinak. To hraje do karet společnosti YogiFi, která v rámci veletrhu CES 2021 předváděla high-tech cvičební podložku YogiFi Mat a související aplikaci.

Podložka je vybavena senzorickou vrstvou, takže přesně ví, kam kladete ruce, kolena... a další části těla, které při cvičení do kontaktu s podložkou přicházejí, a podle toho ví, zda daný cvik provádíte správně – jak z hlediska pozic, tak času.

Yogifi Mat

Pro cviky vestoje je možné využít čelní kameru chytrého telefonu, aplikace podle obrazu rozpozná postavu a její pohyb a pozici a spolu s daty z podložky tak má zpětnou vazbu o tom, jak vám cviky jdou.

Součástí aplikace jsou samozřejmě lekce s virtuální trenérkou, chystá se možnost připojit chytré hodinky a náramky jako zdroj dat o srdečním tepu.

Airvidapřenosná čistička vzduchu

Čištění vzduchu bývalo velkým tématem zejména v některých čínských městech, kde se koncentrace škodlivin v ovzduší často pohybují zcela mimo hygienické limity. Pandemie jej proměnila v téma celosvětové. Na trh tak přichází i docela bizarní věci, jako třeba osobní přenosné čističky vzduchu.

Společnost Airvida na CESu předváděla miniaturní čističky, které si při cestách v dopravě nebo pobytu ve veřejných prostorách zavěsíte na krk.

Airvida M1

Ty pochopitelně nefungují na principu filtrace (objem vyčištěného vzduchu by byl zanedbatelný), ale ionizace vzduchu. Má to fungovat zhruba tak, že čistička pomocí jehliček s vysokým napětím produkuje negativně nabité ionty, které se pomocí elektrostatické přitažlivosti „přilepí“ na částice poletující ve vzduchu. Tím na ně přenesou svůj náboj, kvůli kterému jsou pak částice přitahovány k nejbližším uzemněným vodičům: buď deskám v ionizéru, nebo – v případě maličkého ionizéru bez desek – ke stěnám, stropům a dalším uzemněným prvkům

Ve veřejných prostorech a dopravních prostředcích s vířením vzduchu je výsledná účinnost sporná. Spíš bychom měli obavy o vdechování ozónu, který při procesu ionizace vzniká.

Cold SnapDomácí automat na zmrzlinu z plechovek

Kávovary na kapsle se v domácnostech již docela zabydlely, společnost Sigma Phase chce podobného úspěchu docílit s automatem na zmrzlinu Cold Snap. Místo kapslí se do automatu vkládají hliníkové plechovky s tekutinou, vestavěnou šlehací metlou a QR kódem, který automatem naskenujete, aby věděl, jakou zmrzlinovou směs bude připravovat.

Cold Snap

Vložíte plechovku, stisknete tlačítko a do dvou minut máte v misce dávku „točené“. Hlavní technickou zajímavostí automatu tak je výkonné chladicí zařízení, jež umožní tekuté směsi – kterou můžete uchovávat normálně ve špajzu – prudce zchladnout.

Právě chlazení je důvodem, proč by Cold Snap nemusel dopadnout jako Juicero, „vymačkávač štávy z pytlíků s rozemletým ovocem“, který jsme potkali na CESu tuším v roce 2015. Investoři do něj tehdy nalili miliony dolarů, ale společnost v roce 2017 zkrachovala. Z pytlíku jste totiž ručně vymačkali podobné množství šťávy, jako dokázal automat, a celkově to pro zákazníky nedávalo finančně jakýkoli smysl.

Harman Personal Audio Headrest Platformrepráky v hlavové opěrce

Společnost Harman se na CESu pochlubila novým konceptem ozvučení automobilů – reproduktory se z plat dveří a sloupků přesunuly do hlavových opěrek, respektive jejich výklopných bočnic. Každému cestujícímu tak hraje do oušek vlastní reprosoustava, každý si tak může nastavit jemu příjemnou hlasitost a vychutnat si lepší stereofonní efekt a prostorovou reprodukci.

Personal Audio Headrest Platform

Každé zlepšení kvality zvukové reprodukce vítáme, zejména u tichých elektromobilů má kvalitní ozvučení smysl. Zde nás napadá spousta otázek. Nebudou se takto rozmístěné zdroje zvuku vzájemně rušit? Nebudou vyklopené bočnice řidiči překážet? Jak bude vyřešena bezpečnost v případě bočního nárazu? Chceme se vzájemně ve vozech takto oddělovat?

Větší smysl nám dává novinka představená společnostmi Continental a Sennheiser na loňském CES 2020. Systém Ambeo Mobility je v podstatě ozvučení bez reproduktorů. Místo nich jsou na vybrané interiérové panely napojeny budiče, které rozechvěním daného panelu tvoří zvuk. Tento systém je již vyzkoušený v domácím prostředí, například v podobě NXT reprosoustav nebo u OLED televizorů Sony – tam je budiči rozvibrován celý zobrazovač a zvuk tak vychází přímo z obrazovky. V automobilu by se tak ušetřila hmotnost, objem a díky možnému vyzařování zvuku i ze stropu by se mohlo kouzlit s homogenním naplněním kabiny zvukem, případně prostorovým ozvučením vozu.

Lexon Oblionabíječka s UV dezinfekcí

Dva roky zpátky by po ní pravděpodobně neštěkl ani pes, letos na CESu dostala ocenění za inovaci. Bezdrátová nabíječka pro chytré telefony ve tvaru květináče/hrnku nejen doplní energii do akumulátoru, ale pomocí vestavěného UV-C světla během nabíjení dezinfikuje povrch telefonu.

Lexon Oblio

Vadou na kráse je pouze 10W nabíjení a fakt, že dezinfikuje pouze z jedné strany, takže pokud má být telefon bez virů a bakterií ze všech stran, musíte jej na druhý dvacetiminutový dezinfekční cyklus otočit. Podle blíže nespecifikovaných laboratorních testů zlikviduje až 99,9 procent virů.

Oproti „krabičkovému“ telefonnímu sterilizátoru od Samsungu má výhodu v tom, že lépe uvidíte a uslyšíte notifikace, protože v něm není telefon „zaklapnutý“. Na druhou stranu, expozice UV-C záření je nebezpečná a u varianty od Samsungu nehrozí.

Morari Patchelektronická náplast pro zpoždění ejakulace

Jeden z produktů, u kterého si raději dvakrát ověříte, že to není jen legrace. A jedna z novinek, co už byla podruhé na CESu, ale ještě se nedostala na trh. Prý letos.

Morari transdermal neuromodulation patch

Morari Patch je drobné nalepovací nositelné zařízení, které si muž před sexem přilepí na... vynechme lékařské termíny a řekněme na podvozek a spáruje s aplikací v telefonu. Zařízení v náplasti podle výrobce využívá takzvané nervové modulace, kdy pomocí slabých elektrických impulsů zmate nervová spojení tak, že se moment vyvrcholení oddálí. V aplikaci si pomocí posuvníků nastavíte intenzitu vlivu zařízení a tím i dobu oddálení.

Na tuto položku ankety jsme obzvláště zvědavi.

MaskFonemaska s integrovaným bluetooth headsetem

Obličejová maska s kapsičkou na FFP2 filtr doplněná mikrofonem a sluchátky. To vše s vestavěným akumulátorem a bluetooth komunikací pro připojení k chytrému telefonu a taky ANC pro potlačení okolního hluku.

MaskFone

Součástí masky jsou i tlačítka pro příjem hovoru a přeskakování skladeb. Podle výrobce má maska snížit potřebu sundavat roušku na veřejnosti při telefonování.

Podle nás prakticky stejnou funkci poskytnou klasická bezdrátová sluchátka a ušetříte si štrapace s dezinfekcí masky jako takové. Odpověď na legendární otázku: „A jak to pereš?“ totiž z dostupných informací neznáme.

Který produkt podle vás dává smysl?

celkem hlasů: 2489

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pátek 29. ledna 2021. Anketa je uzavřena.

elektronická náplast pro zpoždění ejakulace1237
automat na zmrzlinu z plechovek386
senzorická karimatka na cvičení jógy385
reproduktory v hlavové opěrce189
nabíječka s UV dezinfekcí181
maska s integrovaným headsetem81
přenosná čistička vzduchu30

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

Témata: CES 2021, podložka
  • Nejčtenější

Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?

Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela...

Geopolitické šachy: Německo potřebuje F-35 k nesení jaderných zbraní

V Německu se opět rozhořela debata o možném nákupu amerických víceúčelových nadzvukových taktických letadel páté...

Počítač vypnout, uspat nebo hibernovat? Poradíme, co, kdy a proč zvolit

Premium Tuto situaci zná asi každý. Pokud chci přestat používat počítač s operačním systémem Windows, je možné ho vypnout,...

Konec cesty. Nový vesmírný teleskop dosáhl mety 1,5 milionu kilometrů od Země

Cesta vesmírného teleskopu do místa svého operačního prostoru je u konce. Dosáhl pozice 1,5 milionu kilometrů od Země....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třicet tisíc mil pod mořem. Japonské styky s nacisty byly plné nebezpečí

O zvláštním spojenectví Německa s Japonskem v druhé světové válce se obecně soudí, že mělo jen politický charakter a...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Trojplošníky vznikaly i po velké válce. Dopravní, bombardovací i bitevní

Zdánlivě překvapující skutečností je, že i po první světové válce přicházeli letečtí konstruktéři s trojplošníky....

Odvážlivci na křídle, srážka se sekačkou. Aero A.10 vzlétlo před 100 lety

První československé sériově vyráběné dopravní letadlo Aero A.10 se poprvé vzneslo 3. ledna 1922. Je pravda, že ve své...

OBRAZEM: Túčko z ČKD se stalo legendou. V provozu je již od roku 1954

Motorové lokomotivy původní řady T 47.0 se právem řadí mezi legendy hnacích drážních vozidel tuzemské výroby. Protože...

Queen Elizabeth sloužila vojákům i civilistům. Nakonec skončila v plamenech

Premium Před půl stoletím shořela a potopila se Queen Elizabeth. Slavnou loď provázel poněkud záhadný příběh: různým majitelům...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...