Středa 22. září 2021, svátek má Darina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 22. září 2021 Darina

VIDEO: Mil Mi-8T - sedm tun létajícího železa na vlastní oči

Jmenuje se Mil Mi-8, váží sedm tun a patří mezi nejrozšířenější helikoptéry vůbec. V Česku jde ale o jeden z mála exemplářů tohoto druhu. Seznamte se s jednou z největších soukromých helikoptér u nás, jejíž historie sahá až do šedesátých let minulého století.

Pochází z Ruska, svůj život ale žije na území České republiky. Ve svém rodném listě má zapsán rok narození 1992. Staví lanovky, GSM věže, přibližuje dřevní hmotu v nepřístupném terénu či pomáhá hasit rozsáhlé požáry.

Mil Mi-8T

Spatřit ji můžete na letišti v Mělníku. Zaujme netradiční modrou barvou a velkým bílým nápisem svého vlastníka - Aerocentrum. Pokud tuto helikoptéru uvidíte ve vzduchu, většinou nepoletí sama. Pod sebou zcela jistě něco ponese, slouží totiž jako létající jeřáb.

Helikoptéru jsme měli možnost poznat během stavby základnové stanice operátora Vodafone ve Zbožicích na havlíčkobrodsku. - čtěte Sedmitunový létající kolos postavil Vodafonu novou GSM věž

Její celé jméno je Mi-8T. "T" v označení znamená "transportnyj", tedy užitkovou verzi helikoptéry. V tomto uspořádání příliš komfortu posádce nenabízí, k dispozici je kromě třech míst v pilotní kabině dalších 24 na sklopných lavicích v nákladovém prostoru.

Mil Mi-8T

Ten je kromě konstrukce podvěsu helikoptéry zcela prázdný. Vejde se do něj i osobní auto, vojenský gazík nebo třeba i takový off-road Opel Campo. Není ani divu, vždyť tahle helikoptéra má nákladový prostor s rozměry 5,3 metru na délku, 2,3 m na šířku a 1,8 m na výšku.

 Mi-8T (transportnyj) - základní takticko-technické informace
 Motor  2 × TV2-117-A, 1120 kW
 Průměr nosného rotoru  21,29 m
 Průměr vyrovnávacího rotoru  2,7 m
 Délka s otáčejícími se rotory  25,24 m
 Délka trupu  18,22 m
 Výška  5,65 m
 Prázdná hmotnost  7 260 kg
 Maximální hmotnost  12 000 kg
 Maximální náklad (v nákladovém prostoru)  4 000 kg 
 Maximální náklad (v podvěsu)  3 000 kg
 Maximální rychlost  250 km/h
 Cestovní rychlost  225 km/h
 Dostup  4 500-5000 m
 Stoupavost u země  4,9 m/s
 Základní dolet  500 km
 Max. přeletová vzdálenost  950-1 050 km
 Průměrná spotřeba (kerosinu)  700 l/h


Mil Mi-8T

Její celkové rozměry jsou ale mnohem větší; délka trupu je 18,2 metru, s připočtením otáčejících se rotorů pak celých 25,2 metru. Na šířku zabere 2,5 metru a vstupní vrata hangáru musí být minimálně 5,7 m vysoká.

Mil Mi-8T

Když před ní stanete, napadne vás oblíbená přezdívka "Létající pevnost". Co na tom, že si ji vypůjčila spíše od svého většího - a bojovnějšího - sourozence Mi-24.

Mil Mi-8T

Do výšky až pěti kilometrů zvednou "em í osmičku" dva turbohřídelové motory TV2-117. Každý z nich má výkon 1 482 koňských sil. Hlavní rotor s průměrem 21,3 metru používá pět listů, ten ocasní o průměru 2,7 m listy tři.

Mil Mi-8T

Než vrtulník vzlétne, roztáčí rotory i déle než pět minut. Po celou dobu vám společnost dělá nezaměnitelná vůně spáleného kerosinu a postupem času i typicky pisklavý zvuk otáčejících se rotorů. Po vzletu není radno stát venku příliš blízko, vzdušné víry byste nemuseli ustát.

Mil Mi-8T

Ve městě se s Mi-8 operuje jen v nutných případech, a to s co nejdelším úvazem. Má totiž takovou sílu, že by bez větších potíží rozfoukala všechny střechy v okolí.

Mil Mi-8T

Vyprávět by dle pilota mohli číšníci z jedné brněnské restaurace, kteří po přeletu museli znovu aranžovat celou venkovní zahrádku. Bohužel, nikdo jim už neřekl, že vrtulník stejnou trasu poletí ještě dvakrát...

Mil Mi-8T

Prázdný stroj váží něco málo přes sedm tun, maximální vzletová hmotnost je dvanáct tun. V nákladovém prostoru tedy přenese až čtyři tuny nákladu, na podvěsu se můžou houpat až tři tuny. V kritických situacích lze náklad uvolnit díky hydraulice na podvěsovém háku.

 Helikoptéra Mi-8 - přehled verzí        (zdroj: wikipedia.cz)
 • Mi-8 - první sériová verze vyrobená v počtu asi 1 000 kusů
 • Mi-8T - dopravní verze všeobecného použití určená především pro přepravu nákladu v kabině a v podvěsu. Tuto verzi lze upravit na sanitní vrtulník nebo pro záchranné práce. Ve vojenské verzi slouží jako výsadkový vrtulník a na zbraňových závěsnících může nést 128 neřízených raket a nebo jinou výzbroj.
 • Mi-8P - osobní verze. V klimatizované kabině může přepravovat až 28 cestujících.
 • Mi-8S - salonní provedení osobní verze pro 9 nebo 11 cestujících
 • Mi-8TB - těžký bitevní vrtulník s pohyblivým 12,7mm kulometem v přídi a vnějšími závěsy pro 6 bloků neřízených raket UB-32-57 (32 raket S-5 ráže 57 mm). Na koncích zbraňových nosičů je po dvou odpalovacích rampách pro dvojici protitankových střel 9M-17P (AT-2 Swatter) s maximálním doletem 3 500 m
 • Mi-8TBK - exportní verze schopná nést 6 protitankových střel 9M-14M (AT-3 Sagger)
 • Mi-8VKP/Mi-9 - létající velitelské stanoviště
 • Mi-8PPA - verze pro vedení radiolektronického boje
 • Mi-8MT/Mi-17 - všechny verze s příponou M jsou též označovány jako typ Mi-17. Označení Mi-17 se používá pro export. Jedná se o vylepšený Mi-8 z roku 1976 s výkonnějšími motory TV3-117MT 2x 1435 kW, s navigačním a informačním systémem a moderními spojovacími prostředky. Dále je vybaven účinnými prostředky ochrany proti protiletadlovým řízeným střelám s infračervenou naváděcí soustavou. Může být též osazen povětrnostním radarem, který může sloužit i pro navigaci. Na boky trupu je možno zavěsit zbraňové nosiče pro šest závěsníků, na které lze zavěsit raketové bloky UB-32-57 (6x 32 střel S-5 ráže 57 mm) nebo B-8-V20 (6x 20 střel S-8 ráže 80 mm) a další výzbroj
 • Mi-17P - zmodernizovaný Mi-8PPA s plošnými anténami namísto antén s křížovými prvky
 • Mi-17Z2 - verze se dvěma páry kontejnerů nesoucích pasivní elektronickou detekční aparaturu
 • Mi-17-1VA - létající nemocnice z roku 1989. V nákladovém prostoru je malý operační sál.
 • Mi-17M - modernizovaná verze Mi-17 s motory TV3-117 VM (2x 1545 kW)
 • Mi-8MTB-2 - oproti Mi-17 M má dodatečné pancéřování pilotní kabiny vnějšími deskami a zlepšenou ochranu hydraulických soustav
 • Mi-8MTB-5/Mi-17MD - verze z poloviny 90 let. Má zcela nově tvarovanou příď, do níž může být zastavěn povětrnostní radar. Může přepravovat 36-40 plně vyzbrojených vojáků. Vnější závěs má nosnost 5 000 kg a standardní naviják 300 kg. Dolet s instalací vnějších palivových nádrží je 1 600 km. Stroj může nouzově přistát i na vodní hladině, protože je vybaven plovákovým systémem, který se nafoukne do 10 vteřin a udrží vrtulník na vodní hladině déle než 30 minut.


Je-li helikoptéra příliš těžká, lze ji odlehčit demontáží tzv. krovek - dveří nákladového prostoru.

Mil Mi-8T

Za hodinu letu spotřebuje tahle Mi-8T asi 700 litrů leteckého petroleje, tzv. kerosinu. Při manévrech během jednotlivých operací ale spotřeba roste. I proto má Aerocentrum nasmlouvánu ke každé akci pojízdnou cisternu, jejím výhradním dodavatelem je mělnická společnost Air fuels service, s. r. o.

Mil Mi-8T

Maximální rychlost helikoptéry je 250 km/h, letová se pohybuje okolo 225 km/h. Její dolet se liší dle vytížení motorů (hmotnosti nákladu) a pohybuje se mezi 350 až 460 kilometry. Při použití přídavných nádrží dokáže uletět až tisíc kilometrů bez jediného dotankování.

Mil Mi-8T

Posádka helikoptéry čítá minimálně tři pasažéry - pilota, kopilota a leteckého inženýra. Uvnitř kokpitu na ně kromě navigátoru Garmin nečeká žádná moderna. Veškerou práci zde odbývají mechanické spínače, přepínače, měřiče a jiná "udělátka". Jejich detailní popis by vydal minimálně na jeden samostatný článek.

 Mi-8T Aerocentrum při výsadku paintballistů
 Mil Mi-8T

Dle slov 1. kapitána Petra Černého jde v současné chvíli o jedinou civilní helikoptéru Mi-8T v Česku. V leteckém rejstříku Úřadu pro civilní letectví najdeme další tři stroje. Jejich rejstříkové značky jsou YXB, YXC a AXZ. Aerocentrum létá s rejstříkovou značkou XYC.

Mil Mi-8T

Přestože je této helikoptéře teprve patnáct let, už prodělala jednu generální opravu. Ta má jak dobový, tak i hodinový resurs. Právě ten rozhodl; po patnácti stech hodinách letu se mění nejdůležitější agregáty, jako jsou motory, hlavní reduktor či listy nosného rotoru.

Mil Mi-8T

Tato Mi-8 přitom patří mezi ty nejmladší. Historie modelu totiž sahá až do roku 1967, kdy výrobce MIL Moscow ukázal první finální stroj na letecké show v Paříži. To ještě nevěděl, jak zářná budoucnost tento model čeká.

Mil Mi-8T

V té době měla helikoptéra za sebou už několik let vývoje. Vzešla z původního prototypu označeného V-8, který se od ní technicky značně lišil; měl pouze jeden motor typu Al-24V a čtyřlistý nosný rotor. V dalších letech se Mi-8 představila v rozmanitých verzcích, od čistě bojové pro armádu po luxusní osobní verzi k rychlému přesunu významných světových delegací.

Mil Mi-8T

Svou oblibu si získala téměř okamžitě. Již rok po svém představení se objevila v sovětské armádě, časem se rozšířila do celého světa včetně tehdejšího Československa. V roce 1969 kompletně nahradila ve výrobním programu starší helikoptéru Mi-4. Ta světlo světa spatřila v roce 1952.

Jen v kazaňské továrně bylo vyrobeno na 4 500 kusů této helikoptéry, v roce 1970 na její výrobu přešla i továrna v Ulan-Ude, ze které vzešlo dalších více než 3 700 kusů.

V jistých modifikacích a pod novým označením Mi-17 se tato helikoptéra vyrábí dodnes. Některé typy dokonce využívají pomocné hnací motory české výroby. Celkem opustilo továrny MIL na 12 tisíc kusů tohoto stroje, čímž se stal také druhou světově nejvyráběnější helikoptérou.

Dodnes tento střední víceúčelový dvoumotorový vrtulník s kódovým označením NATO HIP slouží v armádách 49 zemí světa.

Mil Mi-8T

Ve své historii prodělal Mi-8 mnoho modifikací, od vnitřního uspořádaní po nahrazení hnacích motorů výkonnějšími jednotkami. Pro detailní historii helikoptéry doporučujeme pročíst oficiální stránky MIL Moscow.

Cena nové helikoptéry se pohybuje okolo 60 milionů korun dle typu a provedení, použité stroje (například z armády) lze obstarat za třetinové ceny.

Autor:
 • Nejčtenější

Podívejte se, jak do Česka dorazil poprvé bojový letoun 5. generace

Návštěvníci letošních Dnů NATO v Ostravě budou moci vidět na vlastní oči zatím jediný komerčně dostupný bojový letoun...

Sedm signálů, že se vám do počítače naboural hacker

Máte nepříjemný pocit, že ve vašem počítači či v zařízení, které je připojené k internetu, není něco v pořádku?...

ZX Spectrum, kapesní kalkulačka. Zemřel vynálezce Sinclair, bylo mu 81 let

Ve věku 81 let zemřel Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky. Přispěl rovněž k rozšíření osobních...

Windows 11 se blíží, ale vy si je možná nebudete moci nainstalovat

Premium Už za čtrnáct dní bude na trh oficiálně uvedena nová verze operačního systému Windows, která má nahradit Windows 10....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejdříve šok a pak horečnatá práce. Jak se vyklízelo nebe 11. září 2001

Okolnosti teroristických útoků z 11. září 2001 provedených dopravními letadly v USA jsou známé do nejmenších detailů....

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

 • Další z rubriky

První turbočmelák létal výborně, ale nepráškoval

Evoluce legendárních práškovacích čmeláků vedla k typu s turbovrtulovým motorem. I když výroba turbočmeláků nakonec...

OBRAZEM: Obří Do X při slavné cestě málem shořel. A ustál i další nehodu

Dopravní letoun Dornier Do X překvapil v roce 1929 svými rozměry a hmotností. Obrovský létající člun se stal legendou,...

Mrazivé noci a piloti na kyslíku. Závod balonů je jako moderní verneovka

Legendární závod vodíkových balonů Pohár Gordona Bennetta opět dokazuje, že právem nese označení nejnáročnější letecký...

I tři dny ve vzduchu počasí navzdory. Startuje Pohár Gordona Bennetta

O víkendu se mezi zvýšený letecký provoz v souvislosti s evakuací z Kábulu přimísí ještě jedna složka letectví –...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...