Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 19. září 2021 Zita

Vedro na kolejích. Proč musí cestující v nových tramvajích trpět

Nové vozy ForCity měly nabízet větší pohodlí. Ve skutečnosti je v nich však nepříjemné horko. Také v anketě u cestujících zvítězily staré typy tramvají, protože lépe větrají. Lepší to nebude.

Tramvaj 15T ForCity linky číslo 18 před vozovnou Pankrác | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Nejmodernější pražská tramvaj 15T (ForCity) propadla v anketě o "vůz, kde se nejlépe dýchá". Podle lidí totiž v parnech mnohem lépe větrají starší typy vozů.

Praha přitom za nákup 250 moderních tramvají zaplatí asi 20 miliard korun. Dopravní podnik připouští, že nové vozy neventilují ideálně, a jedná o technickém vylepšení ForCity s výrobcem Škodou Transportation.

Tramvaj Škoda 14T s vnějším designem Porsche

Tramvaj Škoda 14T Porsche - skleník na kolejích

Odvětrávání v nových tramvajích dosud ovládá řidič ze své klimatizované kabiny. Stává se, že ventilaci v prostoru pro cestující zapomene zapnout. Vše má proto začít fungovat automaticky.

"Domlouváme se na úpravě systému. Jakmile by teplota venku dosáhla určitého stupně, ventilace by se zapnula automaticky, bez zásahu řidiče. Jakmile se počasí zkazí, odvětrávání se samo vypne," popsal dojednávané změny Milan Slunečko z Dopravního podniku.

Za vylepšení tramvaje by podle něj neměl dopravce připlácet. V tuto chvíli Škoda Transportation musí zpracovat technické řešení.

Pomůže nová regulace větrání?

Plánovaná automatizace větrání však vůbec nemusí pomoci. Pokud jsou okna otevřená, vůz paradoxně větrá nejméně, postěžovali si redakci Technet.cz někteří řidiči nové tramvaje.

Pokud totiž cestující otevřou výklopná okna, jde vzduch vháněný bezprůvanově ventilátory do prostoru cestujících zase přímo ven.

Řidiči si naopak chválí klimatizaci kabiny a automatické několikazónové topení.

Nové jsou nejhorší

hodnocení čtenářů MF DNES

Nejhorší vzduch je v:

 • 14T (Porsche) 75 %
 • T6 17 %
 • T3 8 %

Nejlepší vzduch je v:

 • T3 60 %
 • T6 20 %
 • T15T (ForCity) 10 %
 • KT8N2 10 %

Pozn.: % cestujících, kteří tramvaj zvolili

Anketa MF DNES ukázala, že kdyby výběr vozů, které mají Pražany vozit, závisel na cestujících, Prahou by se zřejmě proháněly staré tramvaje T3. Ty alespoň nejčastěji volili cestující, když měli odpovědět na otázku, v jaké tramvaji se jim při vysokých teplotách cestuje nejpohodlněji.

"Když jedu v odpolední špičce a je venku dusno, je nejlepší stará T3. Čerstvý vzduch sem vhání otevřená posuvná okénka i střešní otvory," popisuje své zkušenosti z provozu cestující Markéta Divišková, zatímco jede v nejnovější tramvaji ForCity.

"Možná sedím na špatném místě, ale v nejnovější tramvaji v Praze výjimečně dobrý vzduch není. Na druhou stranu ale není ani nejhorší," dodala na adresu ForCity Markéta Divišková.

Podobně jako ona hodnotili i další cestující "tramvaj pro Prahu", jejíž vozy mají být v roce 2017 nejčastějším modelem v ulicích města. Za nejlepší ji označilo jen deset procent lidí.

Staré tramvaje s označením T3 si cestující často pochvalovali právě díky posuvným okénkům i střešním větracím otvorům. Ani jedno prý do tramvaje ForCity nešlo zabudovat. "Výklopné střešní otvory mají například vozy T3 i T6, ty ale mají standardní podlahu. Veškerá elektrická výzbroj je umístěná pod ní. U nízkopodlažních vozů je vše na střeše. Neexistuje nízkopodlažní tramvaj, která by mohla mít střešní otvory," vysvětluje architekt Patrik Kotas, jenž novou tramvaj pro Prahu navrhl.

Výsuvná okénka jsou lepší. Zakazuje je norma

Posuvná okénka ve vozech ForCity by přivítal i autor tramvaje Kotas. "Podle mě jsou lepší, víc nasávají vzduch při jízdě tramvaje. Nicméně podle bezpečnostních norem se nyní musí dávat výklopná okénka," dodává architekt. Podrobnosti doplňuje Lubomíra Černá, mluvčí výrobce tramvají 15T, Škody Transportation: "Okna musí být podle normy ČSN 28 1300 taková, aby neumožňovala vyklánění cestujících z otevřeného okenního prostoru."

Tramvaj Škoda 14T s vnějším designem Porsche

Tramvaj Škoda 14T s vnějším designem Porsche. První článek má dveře do kabiny řidiče z prostoru salónu pro cestující

Nejhorší hodnocení v testu MF DNES získal předchůdce ForCity, tramvaj Škoda 14T, kterou Pražané znají spíše pod názvem Porsche.

"Ve voze je horko, zvlášť v úseku přímo za řidičem, kde ještě navíc lidé sedí naproti sobě. Jednoznačně je nejhorší ze všech tramvají," zhodnotil tramvaj jeden z cestujících. Pětasedmdesát procent dotázaných by v létě do vozů 14T raději nenastoupilo.

Podle výrobce tramvaj ovšem splňuje požadavky příslušné normy (pro zájemce, konkrétně je to ČSN EN 14750-1). Ta stanoví vlastnosti větrání či klimatizace (a také topení), včetně stanovení přípustné teploty ve vozidle, množství přiváděného vzduchu a jeho rychlosti. Cestujícím to evidentně nestačí. Ale cokoliv navíc už je záležitostí dohody se zadavatelem, tvrdí v Plzni.

Tramvaj 15T na lince číslo 18 na Mánesově mostě

Tramvaj 15T na lince číslo 18 na Mánesově mostě

Čerstvý vzduch je drahý

Čerstvý vzduch je v moderních tramvajích drahý. "Tramvaj, která by mohla větrat stejně jako T3 a splňovala by všechny současné normy, si představit nedovedeme," říká mluvčí plzeňské Škoda Transportation.

Zbývají tedy jedině komplikovanější a složitější (a tím samozřejmě dražší) řešení, tedy ventilace a klimatizace. Záleží tedy na tom, co si zákazník zaplatí. "Například tramvaj 19T vyráběná pro polskou Wroclaw, odvozená od 14T, je vybavena klimatizací prostoru pro cestující," říká Lubomíra Černá. Škodovka podle ní nabízí tramvaje klimatizované i neklimatizované. Jenže za systémy, jako je klimatizace, se musí zaplatit a zadavatelé by měli vždy tlačit na snižování nákladů.

Kořeny problému nejsou jen v jednom výběrovém řízení, říká Martin Leso z Fakulty dopravní ČVUT. Tendence ke zvyšování složitosti dopravních prostředků a opouštění osvědčených řešení, jako v případě větrání, je podle něj nebezpečná:

"Já jsem moc rád, že se cestujícím nejvíce zamlouvá právě T3. My jako odborníci kroutíme hlavou nad tím, proč všichni hodili za hlavu posledních 40 let zkušeností a nejen v České republice se jde v oblasti veřejné dopravy cestou, která se tak radikálně rozchází s dosavadními zkušenostmi. Nakonec to zaplatíme my všichni," obává se český expert na dopravní systémy.

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se budou konat 18. a 19. září.

 • Nejčtenější

Jaderný „drobek“ měl ničit strategické cíle v USA, později letadlové lodě

Velikost řízených střel byla daná požadavky na dolet, tedy množství paliva v nádržích, velikostí bojové hlavice a...

Nový nadzvukový letoun nejspíš Česku dodají Švédové nebo Američané

Z utajovaného procesu výběru nového nadzvukového letounu pro české letectvo unikly první zásadní informace naznačující,...

Tady se mělo umírat a ne bydlet. Vojenský bunkr místo chaty přesto láká

Ministerstvo obrany již řadu let nabízí zájemcům k prodeji takzvané řopíky neboli bunkry lehkého opevnění, které měly...

Sedm signálů, že se vám do počítače naboural hacker

Máte nepříjemný pocit, že ve vašem počítači či v zařízení, které je připojené k internetu, není něco v pořádku?...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podívejte se, jak do Česka dorazil poprvé bojový letoun 5. generace

Návštěvníci letošních Dnů NATO v Ostravě budou moci vidět na vlastní oči zatím jediný komerčně dostupný bojový letoun...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

 • Další z rubriky

Podívejte se, jak do Česka dorazil poprvé bojový letoun 5. generace

Návštěvníci letošních Dnů NATO v Ostravě budou moci vidět na vlastní oči zatím jediný komerčně dostupný bojový letoun...

Drama nad Evropou. Vodíkové balony bojují o pohár a strategie jsou různé

Po odkladu startu o 24 hodin konečně z polského Toruně odstartoval Pohár Gordona Bennetta. Nejstarší aviatický závod...

Stávka letových dispečerů před 40 lety navždy proměnila americké nebe

V pondělí 3. srpna 1981 vstoupilo ve Spojených státech na 14 000 řídících letového provozu do stávky za řešení svých...

Hazard se životy cestujících i dispečerů. Šílenství měla utnout PATCO

Devadesát procent řídících se v sedmdesátých letech důchodového věku v aktivní službě nedočkalo a kariéru muselo pro...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...