Vědci poprvé v historii vyfotografovali molekulu

V curyšské laboratoři firmy IBM se poprvé v dějinách lidstva podařilo pořídit fotografický snímek skutečné molekuly. Obraz ovšem nevznikl čistě optickou cestou.

První fotografický snímek skutečné molekuly | foto: IBM Research - Zurich

Přestože jsme v minulosti měli možnost vidět už i obrazy jednotlivých atomů, které byly pořízeny díky nejmodernějším mikroskopům, je to značný pokrok. I když jsou atomy mnohem menší, molekuly jsou velmi citlivé na jakékoli zásahy zvenčí, což dosud jejich fotografování znemožňovalo.

Neexistovalo totiž zařízení, které by je mohlo přímo "vyfotit". Používat termín fotografie ale není úplně na místě, protože obraz nevznikl čistě optickou cestou, ale byl vytvořen měřením interakcí mezi špičkou sondy mikroskopu atomárních sil a pozorovanou molekulou. Naměřená data pak zpracoval software mikroskopu, který také vytvořil výsledný obraz molekuly.

Obrazy atomárních struktur

"Není to sice přesné přirovnání, ale stejně jako doktor používá rentgenové paprsky k zobrazení kostí a orgánů, my používáme mikroskop atomárních sil ke znázornění atomárních struktur, které jsou páteří individuální molekuly," tvrdí Gerhard Meyer, který vedl práce na projektu.

"Metoda skenování nabízí úžasný potenciál pro vytvoření vzoru komplexních funkčních struktur a pro výrobu a studium jejich elektronických a chemických vlastností v atomovém měřítku." Nová technologie zobrazování molekul by se měla významně projevit ve většině přírodovědeckých oborů, které mají něco společného s nanotechnologiemi, ať už v biologii, chemii či molekulární elektronice.

Mikroskopy TEM a STM

První obrazy individuálních atomů pocházejí už z roku 1970 a byly pořízeny transmisním elektronovým mikroskopem (TEM, Transmission Electron Microscop). V podstatě funguje stejně jako klasický světelný mikroskop, jen místo fotonů využívá elektronů.

Nutno podotknout, že TEM nebyl v 70. letech minulého století zdaleka ničím novým, jeho první exemplář byl totiž vyroben už v roce 1931 a to německými výzkumníky Maxem Knollem a Ernstem Ruskem. Elektronový mikroskop se ale k zobrazování molekul příliš nehodí, neboť elektrony narušují spojení mezi atomy tvořícími molekuly.

Další možností, jak zobrazit jednotlivé atomy, je použít řádkovací tunelový mikroskop (STM, Scanning Tunnelling Microscope), který vynalezli roku 1981 fyzikové Gerd Binnig a Heinrich Rohrer (mimochodem opět Němci). Jejich objev znamenal skutečnou revoluci ve zkoumání povrchů látek. Ohromující je především neuvěřitelná přesnost mikroskopu, neboť STM dokáže rozlišit i objekty menší než atom.

Skenovací tunelový mikroskop využívá ke své činnosti efektu kvantového tunelování, povrch vzorku mapuje měřením velikosti tunelového proudu protékajícího mezi zkoumaným povrchem a snímací sondou. Mikroskop je možné využít i pro manipulaci s jednotlivými atomy. Je jasné, že Nobelova cena za tak důležitý objev na sebe nedala dlouho čekat (1986).

AFM – standard současné mikroskopie

Přes své nesporné kvality má STM přece jen jednu nevýhodu, je možné ho použít pouze u elektricky vodivých materiálů. Další pokrok ale přišel poměrně záhy, už v roce 1985 byl vynalezen mikroskop atomárních sil (AFM, atomic force microscope), který umožňuje zkoumat povrch prakticky libovolné látky od vodičů přes izolanty až po organické sloučeniny.

Molekula

U jeho zrodu stál opět Gerd Binnig, tou dobou v Kalifornii na návštěvě u IBM (spoluautoři Cal Quate a Christoph Gerber). Obraz mikroskopu se vytváří laserovým měřením výkyvů diamantového hrotu zavěšeného na pružném raménku.

Kolísání raménka v podstatě odpovídá velikosti atomárních sil působících mezi povrchem a špičkou sondy, kterou v ideálním případě tvoří jeden jediný atom. V dnešní době je AFM standardním nástrojem pro studium povrchů. Také proto ho využili i pracovníci firmy IBM při zhotovování fotografie molekuly.

Molekulární interakce

Jako zkoumaný vzorek si vědci vybrali organickou molekulu pentacenu C22H14, polycyklického aromatického uhlovodíku, který obsahuje pět lineárně spojených benzenových jader. Jak vidno z chemického vzorce, molekulu tvoří 22 atomů uhlíku a 14 atomů vodíku, délka celé molekuly měří 1,4 nanometru.

Objevil se ale ještě jeden problém. Špička sondy AFM reaguje se zkoumanou molekulou, což pořízení jejího obrazu dost komplikuje. Proto se vědci rozhodli umístit na vrchol sondy mikroskopu molekulu pokud možno málo reaktivní látky, v tomto případě oxidu uhelnatého. V dané konfiguraci pak nehrozí, že by se zkoumaná molekula narušila nebo že by se nalepila na vrchol sondy.

Přitažlivé a odpudivé síly

Mezi hrotem sondy a molekulou pentacenu sice působí Van der Waalsovy síly, ale jejich přitažlivý účinek je kompenzován Pauliho vylučovacím principem. Je to jedno ze základních pravidel kvantové mechaniky, které tvrdí, že žádné dva elektrony (obecně fermiony, mezi než elektrony patří) nemohou být ve stejném kvantovém stavu.

Díky tomu mezi elektrony pentacenu a elektrony oxidu uhelnatého vzniká malá odpudivá síla, která obě molekuly drží od sebe, čímž je zajištěna správná funkce mikroskopu AFM. Vzdálenosti mezi atomy uhlíku v molekule pentacenu činí pouhých 0,14 nanometrů. Na obrázku je jasně vidět hexagonální formát pěti benzenových jader a rozmístění všech uhlíkových atomů.

Z obrázku lze odvodit i pozice jednotlivých atomů vodíku. Optimálního kontrastu bylo dosaženo, když špička sondy mikroskopu byla od molekuly vzdálena 0,5 nanometrů. Celé měření, které nakonec vedlo k vytvoření jedinečného anatomického obrazu molekuly pentacenu, zabralo 20 hodin práce mikroskopu.

Zdroje:

www.zurich.ibm.com
www.wikipedia.org

Autor:
  • Nejčtenější

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech mnohem menší redukci emisí skleníkových plynů, než jakou by zajistily za výrazně...

3. října 2024

Palubní inženýr Concordu neměl za letu čas ani na jídlo. Práci mu vzal počítač

Cesta z Londýna do New Yorku trvala letounu Condorde zhruba tři hodiny. Toto nadzvukové dopravní letadlo je dodnes považováno za vrchol civilní letecké dopravy, který už téměř 21 let známe jen jako...

6. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Parní lokomotiva, která nikdy nemohla přijet uhlím napřed

Vedle parních lokomotiv „obyčejné“ konstrukce vznikaly také parní lokomotivy méně obvyklé, až vyloženě neortodoxní, kam patří i stroje systému Fairlie. Obousměrné lokomotivy Fairlie vypadají na první...

30. září 2024

Opravdu byste se před T. rexem neschovali ani v autě?

Za poslední čtvrtstoletí se objevilo několik studií, které přišly s odhady konkrétní síly a tlaku, jimiž dokázal Tyrannosaurus rex působit na svoji kořist. Výsledky různých výzkumů se značně liší v...

29. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bojová technika se roztavila. Jak Sověti testovali jaderné zbraně na civilistech

Premium

Stalo se před 70 lety. Sovětský svaz v rámci tajného projektu vývoje jaderných zbraní provedl pokus, při němž si na svých vlastních lidech – civilistech i vojácích – testoval, co nukleární výbuch umí...

28. září 2024

Slunce umí i „táboráky“, ale největší překvapení připravilo letos, říká astronom

Premium

Díky družicím, které se přibližují k naší mateřské hvězdě, snad lidstvo jednou poodhalí největší záhadu sluneční fyziky: Proč je povrch Slunce chladnější než jeho atmosféra? Do té doby si ovšem s...

6. října 2024

Palubní inženýr Concordu neměl za letu čas ani na jídlo. Práci mu vzal počítač

Cesta z Londýna do New Yorku trvala letounu Condorde zhruba tři hodiny. Toto nadzvukové dopravní letadlo je dodnes považováno za vrchol civilní letecké dopravy, který už téměř 21 let známe jen jako...

6. října 2024

Je Intel v koncích? Ždímá AMD akumulátor? Vyzkoušeli jsme nové procesory

Vyzkoušeli jsme notebooky s nejnovějšími procesory AMD, Intel a Qualcomm. Víme, jaký výkon nabídnou, jak rychle vyždímají akumulátor a podle čeho si je máte vybrat a jaký skok představují oproti...

5. října 2024

Když selžou padáky, může SpaceX nově zachránit astronauty i díky motorům

Kosmická loď Crew Dragon vozí astronauty na oběžnou dráhu a zpět už od roku 2020, ale přesto její vývoj nekončí. Nově může v případě nouzové situace využít své silné motory SuperDraco k bezpečnému...

5. října 2024

Rozdáváme eko prostředek na nádobí ZDARMA
Rozdáváme eko prostředek na nádobí ZDARMA

Hledáme 40 maminek, které chtějí vyzkoušet ekologický prostředek na nádobí FeelEco s vůní citronu. Zapojte se do našeho testování a zjistěte, jak...

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...

V dubnu zrušil asistovanou sebevraždu, nyní se Jan Kavalír dočkal dcery

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpící neurosvalovým onemocněním ALS zrušil letos v dubnu asistovanou sebevraždu...

V ledovém sevření. Wim Hof podle reportáže týral svou ženu a děti

Má kolem sebe aureolu lásky, dokonalosti, je ikonou vnitřního rozvoje. Nyní vyvstává docela jiný obraz. Portrét muže...