Vědcům z Massachusettského technologického institutu (MIT) se podařilo přenést elektrickou energii bez použití drátů. Pomocí technologie elektromagnetické rezonance rozsvítili 60W žárovku.
Tento průlomový počin může v budoucnu přinést zcela nový způsob distribuce elektrické energie. Představte si například váš mobil nebo MP3 přehrávač, který se automaticky dobíjí, aniž byste museli hledat zástrčku a natahovat k ní kabel adaptéru.
Na počátku byl mobil bez energie
Celý nápad se zrodil v noci před několika lety, když jeden člen týmu Marin Soljacic stál v pyžamu v kuchyni a zíral na mobilní telefon, který jej již poněkolikáté v měsíci vzbudil pípáním, čímž hlásil nedostatek energie. „Připadalo mi jako dobrý nápad, kdyby se mobil staral o své dobíjení sám,“ uvádí na stránkách MIT vědec. Soljacic tak začal přemýšlet, jaký fyzikální jev by mu mohl pomoci v přenosu elektrické energie bezdrátově.
Tvůrci bezdrátového přenosu elektřiny
Známé způsoby přenosu energie prostřednictvím rádiových vln se jevily jako neefektivní. Směřování energie prostřednictvím laserového paprsku zase není příliš praktické a ani zcela bezpečné. Nakonec padl nápad na využití magnetické rezonance.
Využívá se tak vlastnosti, že dva objekty schopné rezonovat na stejné frekvenci si mohou poměrně efektivně vyměňovat energii. Příkladem může být houpání na houpačce, kde dítěti stačí v přirozeném rytmu (frekvenci) kývat nohama.
S nápadem již prý ve 20. letech minulého století koketoval Nikola Tesla, když však zjistil, že se nedá využít na delší vzdálenosti, opustil ho.
Cesta do praxe je ještě dlouhá
Vše je však zatím ve stadiu experimentu. Zatím se šesti vědcům podařilo dosáhnout 40% efektivnosti na vzdálenost dvou metrů při přenosu energie z jedné elektromagnetické cívky na druhou. Nyní hodlají provádět další testy, které jim mají pomoci právě s využitím technologie pro praktické účely. Nejdříve chtějí dosáhnout 80procentní efektivnosti v poměru s přenosem elektřiny po drátech.
Zařízení přitom nebude mít negativní vliv na zdraví. Antény systému mají pracovat na nízké frekvenci 10 MHz a elektromagnetické vlnění má mít vlnovou délku 30 metrů. Lidské tělo je „nastaveno“ na poněkud vyšší frekvence a tak nebude na tyto vlnové délky reagovat.
Podle vyjádření členů výzkumného týmu ještě několik let potrvá, než by se tento nápad mohl dostat do komerční praxe. Zatím nese název "WiTricity" (podle wireless electricity).
Vědci si praktické použití představují tak, že jedna měděná anténa bude rezonovat na frekvenci kolem 10 MHz a tím vytvářet elektromagnetické vlny. Proudící energii zachytává druhá anténa napojená na přístroj, který má být napájen.
Tato anténa musí být také nastavena na frekvenci 10 MHz, aby mohla energii získat. Nevyužitá energie má být znovu absorbována zdrojovou anténou. V nebezpečí mohou být pouze objekty, které rezonují na frekvenci podobné 10 MHz.
Další informace naleznete v angličtině na stránkách institutu MIT zde..