V USA testují systém, který odhalí zločince ještě před spácháním činu

  0:03aktualizováno  0:03
Americké úřady zkouší systém, který na základě chování a tělesných ukazatelů odhalí zločince ještě před činem. Systém už je zkušebně nasazený v praxi a sbírá údaje.

K celotělovým skenerům nebo skenům zřítelnice (na obrázku) by mohl přibýt detektor zlých úmyslů | foto: Profimedia

Technologie, na které už několik let pracuje americké ministerstvo vnitra, funguje "někde na severovýchodě Spojených států," informoval týdeník Nature. Přesnější informace úřady poskytnout nechtějí. Obávají se, že kdyby veřejnost o pokusu věděla, změnilo by to jeho výsledky. Uvádí pouze, že nejde o letiště, ale jinou lokaci, která je vhodnou obdobou rušného letištního provozu.

Roztáhněte zorničky, prosím

Automatický systém měří puls, teplotu kůže, rychlost dechu a vyhodnocuje i výraz obličeje, pohyb, roztažení zorniček a další fyzické znaky, které mají být odrazem psychického stavu.

Do jisté míry se podobá detektoru lži. Systém nazvaný FAST (Future Attribute Screening Technology, volně přeloženo "Technologie snímání známek budoucího chování") spoléhá na dálkové senzory, takže ho lze používat při běžném provozu na kontrolu poměrně velkého množství osob. Sledovaný přitom ani nemusí vědět, že ho právě někdo či spíše něco prověřuje.

V laboratořích má systém úspěšnost necelých 80 procent, uvádí ministerstvo. Odhalil čtyři pětiny figurantů, kteří okolo něj prošli a předstírali zlý úmysl. Zda a nakolik se takové zkoušky podobají skutečným podmínkám, to je těžká otázka.

Ukázat by to měly především výsledky předběžného nasazení. Ty zatím výrobce nechce komentovat. Podle firmy jde stále o součást vývoje, nikoliv už skutečné praktické nasazení. "Výsledky pořád analyzujeme a výkony stále ještě nemůžeme komentovat," řekl mluvčí ministerstva John Verrico týdeníku Nature a dodal: "Stále jde o neuzavřený experiment, zkoušky budou probíhat ještě několik měsíců."

Jako hod mincí nebo lepší?

Na výsledky čeká řada odborníků. V tuto chvíli nelze jasně říci, že by se shodovali v tom, jak účinný může podobný systém být.

V roce 2008 například zpráva pro poradenský orgán americké vlády dospěla k závěru, že "neexistují vědecké důkazy podporující myšlenku odhadování nebo určování budoucího chování, včetně úmyslů."

Jiná americká odborná zpráva z roku 2007, která hodnotila snahy o určování možného chování cestujících trénovanými profesionály, dospěla k závěru, že by si tito odborníci "stejně dobře mohli házet mincí" a výsledky by byly zhruba stejně přesné.

Americké úřady proto slibují, že jejich program bude před možným zavedením důkladně prověřen a vědci dostanou možnost se k němu vyjádřit. Praktické zkoušky v rámci vývoje, jaké se provádí teď, předběžnému schválení nepodléhají. Dají se snadno obhájit jako sběr údajů nutných k hodnocení možností technologie, nejde o "ostré" nasazení.

Technologie by mohly odvádět skutečně užitečnou práci, dodává český psycholog Jeroným Klimeš. Mohou podle něj sloužit k vytipování rizikových osob. "Nepovažoval bych je sice za schopné odhadnout budoucí úmysly, ale mohly by sledovat například lidi ve velkém stresu, a to bombový atentátník nepochybně bude," říká Jeroným Klimeš.

Český psycholog proti využití počítačového sledování osob nic nemá, pokud se ovšem nebudou používat jako závažné důkazy, které rozhodují o vině či nevině (jako dnes například detektory lži). Obává se, že by jinak snadno mohlo dojít k omylům daným omezením technologie: "Že by totiž podobné systémy umožňovaly číst úmysly, to považuji za přehnané. Mohou sloužit jenom k základní orientaci, vždyť příznaky velkého stresu se mohou vyskytovat třeba i u zamilovaných."

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

„Zapomenutý“ tank z ČKD. Neozbrojený prototyp přišel Němce draho

První prototyp tanku Praga V-8-H

Ve druhé polovině třicátých let vznikl v Československu prototyp středního tanku srovnatelného s německými tanky stejné...

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Další z rubriky

Piloty Boeingu 787 znepokojuje protipožární systém, stroje ale dál létají

Boeing 787-9 Dreamliner společnosti Korean Air

Piloti se obávají o bezpečnost Boeingu 787 Dreamliner, neboť klíčový protipožární systém je náchylný k poruchovosti. S...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Laser zviditelní běžce a chodce, bezpečnější může být i kočárek

Corning

Laserem svítící kabely nemají být jen geekovskou frajeřinkou a designovou finesou, ale zejména bezpečnostním prvkem....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz