Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

V Japonsku se otevřely brány Expa 2005

  8:05
V kultivované přírodě na okraji více než čtyřmilionového japonského města Nagoja vyrostlo obří výstaviště Světové výstavy EXPO 2005, která dnes otvírá své brány tisícům návštěvníků. Celkem se jich čeká na 25 milionů, jen českým pavilonem by podle odhadů mělo projít deset tisíc zájemců denně.
Slavnostního zahájení se ve čtvrtek odpoledne zúčastnili japonský císař a korunní princ. Součástí programu byl i koncert stočlenného světového orchestru, který byl sestaven pro tuto příležitost z hudebníků všech kontinentů.

Prestižní přehlídka kultur a technologií potrvá do 25. září a zúčastní se jí 125 států a osm mezinárodních organizací. Výstavištěm křižují vozítka bez řidiče, která navigují speciální magnetické značky umístěné pod povrchem komunikačních tras kolem výstaviště.

Robotický rečepní

Mezi dvěma oblastmi, Seto a Nagakute, do nichž zasahuje výstaviště, pendlují ekologické autobusy na vodíkový pohon, využít lze i lanovky Kikkoro Gondola, která skýtá panoramatický pohled na výstaviště. Nad výstavištěm, v průměrné výšce 14 metrů, se klene bezmála tříkilometrová a jedenadvacet metrů široká globální smyčka -hlavní komunikační kanál napříč výstavním areálem, nadzemní cesta, z níž lze sestoupit do účastnických zón s pavilony.

Areál Expa 2005

„Ohromuje mě úžasná organizační preciznost, dokonalé provedení. A člověk se tu cítí bezpečně -můžete se výstavištěm nerušeně procházet a soustředit se jen na vjemy,“ říká generální komisař české účasti na EXPO Vladimír Darjanin. „Myslím, že je EXPO v Japonsku na správném místě. Je to jiný svět, ale mám pocit, že v Evropě ani v Americe nenajdete tak zvídavé návštěvníky,“ dodává Darjanin.

Zejména japonští pořadatelé vsadili na prezentaci moderních technologií. „Je to určitá fascinace novými médii, obrazem, touha předvést v úžasně nasnímaných záběrech svou zemi, vystavit klenoty za vitrínou. Ale my jsme se vydali jiným směrem - nepoučujeme, ale vyzýváme ke hře, probouzíme fantazii,“ říká Darjanin, který zdůrazňuje, že zatímco Řekové mají ve svém pavilonu tři sta obrazovek, Češi jen jedinou. Osobně ho zaujal rumunský pavilon, v němž živý soubor představuje stylizovanou rumunskou hudbu.

Světové výstavnictví má více než stopadesátiletou historii, která začala anglo-francouzským soupeřením o postavení v průmyslu. Často však zaznívá otázka po smyslu expozic. „I když spolu můžeme komunikovat elektronicky či telefonicky, to nejdůležitější je setkávání. Vzájemně se emocionálně inspirovat, což je hlavním, nenahraditelným smyslem světových výstav. Je však zároveň potřeba jasně definovat, s čím by měly státy přicházet, z přílišné volnosti vzniká nesourodý slepenec,“ uvažuje Darjanin.

Podle Darjanina jeden den na návštěvu EXPO nestačí. „To by byl pelmel emocionálních zážitků, z kterého nakonec uvízne v paměti jen jeden hlavní. Uměl bych si tu jako návštěvník představit tři až pět krásných dní.“

Mezi pavilony Irska, Rumunska, Švýcarska, Rakouska a Velké Británie stojí také česká expozice. „Lepší místo jsme si nemohli přát,“ podotýká Martina Hončiková z organizačního týmu. Pavilon je blízko EXPO Domu, který pojme na tři tisíce diváků a bude dějištěm dnů jednotlivých států.

Český pavilon se mezi technicistně pojatými prezentacemi, na které vsadila většina ostatních zemí, vymyká už svým přírodně laděným průčelím architektky Barbory Škorpilové. Deset tisíc různě pootočených dřevených tyčí vytváří dojem rozevláté louky. „Je to zvláštní shoda vjemů, ale zvenku působí český pavilon jako plynulé prodloužení lesa, který mají u své expozice Britové,“ popisuje generální komisař české účasti Vladimír Darjanin.

Prvotní snová iluze pokračuje i ve vnitřním prostoru nazvaném Zahrada fantazie a hudby, pro kterou má Darjanin zajímavý příměr: „Jako byste zvedla mušli z mořského dna a otočila ji.“ Podle Darjanina je z české expozice japonský personál nadšený.

Namísto vchodu návštěvníka vtáhnou setmělé útroby obří housenky, které se nakonec otevřou do osvětleného prostoru s bazénem. Zrcadlové oko housenky ještě předtím nachystá léčku - tváře vstupujících promítá návštěvníkům uvnitř expozice. Ta se svými šestnácti zvukově-světelnými nástroji přímo vyzývá k interaktivní hře. Stačí se dotknout hladiny bazénu, jehož dno pokrývají zrcadla, a prostorem se ponese světelné vlnění. Nebo rozezvučet vodní klavír Petra Nikla, jehož prodloužená kladívka rozehrají společně s tóninami i tance stínů. Nechybí ani vodní varhany s píšťalami umístěnými ve vodě a kapkostroj Milana Caise -pumpováním se doplní dešťový zásobník nástroje, načež kapky padající vody rozeznějí činely.

„Je to snaha nastavit počítačové sféře nějakou alternativu, jakousi technologickou ekologii. Vracíme se k přírodě tím, že do prostoru klademe nástroje, které fungují na základních optických a akustických principech,“ charakterizoval expozici Petr Nikl, autor výstavní koncepce.

Autor:
  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 11 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 15 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 43 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

Vědci zkoumají, jaký šum nám nejvíce prospívá. Místo bílého nastupuje růžový

v diskusi nejsou příspěvky

22. května 2024

Premium S pojmem bílý šum se patrně setkala většina z nás. Někteří slyšeli i o dalších barvách šumu, o čemž...

Microsoft vám chce dát do kanceláře nového kolegu a sází na malé AI

v diskusi jsou 4 příspěvky

21. května 2024  23:42

Microsoft ukázal, jakou budoucnost generativní umělé inteligence si představuje. Vedle velkých...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....