Čtvrtek 21. ledna 2021, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. ledna 2021 Běla

To nejlepší z roku 2014 pohromadě: věci, které by vám neměly uniknout

Nechceme nijak nostalgicky bilancovat, ale spíše připomenout články a události, které považujeme v uplynulém roce za důležité, a proto hodné vaší pozornosti.

Budeme na rok 2014 vzpomínat v dobrém? | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Abychom se vyhnuli dlouhé a neproduktivní debatě na téma „co podle nás všech bylo nejzajímavější a nejdůležitější“, pojali jsme svá ohlédnutí zcela individuálně. Každému nám totiž z toho uplynulého roku „v hlavě uvízlo“ něco jiného. Přejeme příjemné čtení.

Ohlédnutípodle Vaška N.

Tentokrát budu trochu osobnější. Vybírám články, jejichž příprava mi z různých důvodů nejvíce utkvěla v paměti. Jsou to články, které ani po několika měsících neztratily na své aktuálnosti, a myslím, že stojí za to si je přečíst.

Pleas: Tisíce jehel kmitající ve svých drahách přetváří přízi na úplet.

Detail pletacího stroje

V Havlíčkově Brodě se nachází jedna z posledních továren v České republice, kde můžete vidět celý proces výroby oblečení - od pletení úpletů z přízí přes barvení, stříhání i šití až po zabalení finálního výrobku. S trochu provinilou myšlenkou „miluji práci, vydržím se na ni dívat celé hodiny“ jsme obdivovali přesné „tance“ pletacích strojů a naprosto přesné a zkušené pohyby švadlen.

REPORTÁŽ: Možná hýčkají i váš rozkrok. Jak se vyrábějí české trenky a kalhotky Pleas

Ředitel společnosti iRobot Colin Angel

Ředitel společnosti iRobot Colin Angel

Rád vzpomínám na rozhovor s Collinem Angelem, ředitelem a zakladatelem společnosti iRobot. Sešli jsme se brzy ráno ve ztichlém lobby mnichovského hotelu a po několika minutách jsem pochopil, že proti mne nesedí jen ředitel předního výrobce robotických vysavačů a vojenských robotických systémů, ale především velice vzdělaný a schopný nadšenec, který si splnil klukovský sen.

ROZHOVOR: Otec robotů: ideální stroj nemůže vypadat jako člověk. Byl by nepraktický

Pomocí cloudového systému Akisai zatím Fujitsu pěstuje jen salát. Později by...

„Akisai“, salát z továrny na integrované obvody

Když jsem letěl do Tokia na Fujitsu Forum 2014, nenapadlo mne, že ochutnám salát z hydroponické pěstírny, kterou jako ověřovací projekt Fujitsu postavilo v opuštěné továrně na výrobu integrovaných obvodů. Podobné pěstírny prošpikované senzory, vybavené LED osvětlením a řízené cloudovými systémy by měly zajistit přísun čerstvé zeleniny ve velkoměstech.

REPORTÁŽ: Místo procesorů „vyrábí“ v továrně zdravou zeleninu. Ochutnali jsme ji

Hasicí kapalina Novec 1230 neohrozí ani spuštěný počítač.

Hasicí kapalina Novec 1230 neohrozí ani spuštěný počítač.

K chemikáliím mám poněkud odtažitý vztah zejména od doby, kdy jsem si na brigádě ve fotolabu vývojkou poleptal boty. Kapalina s chemickým názvem „dodekafluor-2-metylpentan-3-on“ a obchodním názvem Novec 1230 má však velmi milé vlastnosti: dokáže uhasit požár a zároveň nepoškodí materiály, které by voda zničila - například elektroniku nebo staré tisky. A šetrná je i k živým bytostem.

NA VLASTNÍ KŮŽI: Stříkejte na co chcete. Suchá voda vše uhasí a nic nezničí

Tučňák Tux je maskot Linuxu. Za zády má pracovní plochu Ubuntu.

Tučňák Tux je maskot Linuxu.

V souvislosti s ukončením podpory Windows XP a pochopitelným rozladěním jejich uživatelů nad tím, že musí investovat do nového operačního systému, jsme přinesli zatím dvoudílný miniseriál se základy užívání bezplatného otevřeného systému Linux. Několik měsíců jsem jej pak používal jako hlavní systém a musím říci, že mimo trablů při aktualizaci na novou verzi, neexistující plnohodnotné náhradě za Zoner Photo Studio a ne vždy plné kompatibilitě webových aplikací s technologií Silverlight jsem byl velmi spokojený.

NÁVOD: Zkusili jsme, co Microsoft nedoporučuje. Může Linux nahradit Windows XP?
NÁVOD: Díky webovým službám už nebudete Windows potřebovat. Jak na OS zdarma

Přehrávač je dodáván bez sluchátek. Buď by byly mizerné, nebo by zbytečně...

Astel&Kern AK-240

Většinu recenzí děláme proto, abychom čtenáři usnadnili výběr nového elektronického zařízení a vysvětlili mu výhody a nevýhody toho kterého řešení. Někdy se však dostaneme do podobné situace, jako když Franta Dvořák z auto.iDNES.cz píše jízdní dojmy z nového Maserati nebo Ferrari. Můžeme se nad nimi zasnít, ale většina z nás si jej nikdy koupit nepůjde. Například superdrahý kapesní hudební přehrávač nebo mobilní server.

RECENZE: Přehrávač pro milionáře a zhýralé audiofily. AK-240 hraje skvěle
RECENZE: Brutální výkonem i cenou. Server na cesty vám utrhne batoh

Chytré brýle Epson Moverio BT-200

Chytré brýle Epson Moverio BT-200

Někdy se nám do rukou dostanou i produkty, u kterých je předem zřejmé, že se v testované verzi nestanou „masovou“ záležitostí. Jsou však představitelem v budoucnosti významné technologie a především mají důležitou historickou úlohu - s jejich pomocí mohou vývojáři danou technologii posunout kupředu. Brýle pro rozšířenou realitu Epson Moverio patří mezi ně.

RECENZE: Vyzkoušeli jsme chytré brýle Moverio. Umí víc než Glass a stojí polovinu

Po rovince můžete uhánět až čtyřicítkou.

Po rovince můžete uhánět až čtyřicítkou.

Někdy se při přípravě recenzí tak říkajíc „vyblneme“. Například s motorovou koloběžkou Crosco bylo veselo od začátku do konce, respektive od vybalení z několika kilometrů bublinkové fólie a desítek kusů kartonu, aby přežila cestu poštou z Pece pod Sněžkou do Prahy, po naše ještě méně elegantní zabalení na cestu zpět, kdy paní na podatelně zhodnotila naši snahu komentářem „tohle se snad poslat nedá“.

RECENZE: Česká motoběžka vytáhne do kopce i tlouštíka, papíry na ni nepotřebujete

E.T. na projížďce Prahou

E.T. na projížďce Prahou

A když jsme u „blbnutí“ a ježdění na jednostopém vozidle, projeli jsme se letos po Praze s figurkou E. T. Mimozemšťana. Nejvíce se bavili cizinci. Většina pražanů se totiž tvářila, jako bychom vybírali finanční příspěvky na útulek pro opuštěné mimozemšťany.

ÚLET: E. T. Mimozemšťan byl v Praze. Ukázali jsme mu i Pražany

Intel Dell Venue 8 běží na procesoru Intel Atom s kódovým označením Moorefield....

Premiéra tabletu Dell Venue na IDF

Jako z jiného světa působí mnohé novinky a koncepty, které byly předváděny na mezinárodních konferencích a veletrzích. Ať jsem seděl v hledišti na Intel Development Fóru, Microsoft BUILDu, WebSummitu, nebo procházel expozicemi na veletrhu IFA, klíčovými slovy jsou vzájemně propojená a komunikující elektronika nazývaná „Internet věcí“, různě koncipované senzory a elektronické doplňky nazývané „nositelná elektronika“ a tisíce různých i podobných „cloudových služeb“. A je jasné, že „péče o zdraví“ je v elektronice pověstnou „další velkou věcí“.

REPORTÁŽ: Přichází chytrá móda. Elektronika bude krásná, na dráty a hesla zapomenete
REPORTÁŽ: Řidiči přijdou o práci, zmizí zácpy. Web Summit odhaluje budoucnost
REPORTÁŽ: Na kontrolu k lékaři chodit nebudete. Philips vám na ulici prozkoumá i srdce

Prvním konvertibilním zařízením s 14nm procesorem Intel Core M, který dorazil...

Rok 2014 je také první, kdy se na trh dostaly první skutečně zcela tiché a zároveň při běžné práci zcela použitelné počítače. Recenzi notebooku Transformer Book s procesorem Intel Core M jsme v ČR přinesli jako první.

TEST: Před pár lety by to byl naprostý zázrak. Otestovali jsme tablet s Core M

Vývojářský set-top-box se systémem Android TV

Jako první v ČR jsme vyzkoušeli i platformu Android TV, kterou od příštího roku budou ve svých televizorech nabízet mnozí přední výrobci. Jako jeden z prvních ji integruje Philips/TP Vision, který v mezidobí představil i vlastní vriantu televizoru s OS Android, avšak s verzí Jelly Bean. První „ofenzívu“ nových modelů očekáváme na veletrhu CES.

TEST: Vyzkoušeli jsme televizi budoucnosti. Android TV vypadá velmi slibně

MAXXeGUARD

Částečně skartované disky

Pokud jste si k vánocům pořídili nový počítač nebo notebook a starý chcete odevzdat k recyklaci, nebo prodat někomu dalšímu, nezapomeňte, že ne pevném disku mohou být uloženy vše citlivé osobní údaje, dokumenty, v nejhorším případě i hesla. Takový disk je nutné buďto smazat specializovanými nástroji (nebo alespoň opakovaným formátováním), nebo jej nejlépe fyzicky zlikvidovat. Podívejte se na video, jak na to jdou velké společnosti jako banky, nebo třeba NSA.

VIDEO: Takhle drtí NSA. Podívejte se, jak se ničí pevné disky s citlivými daty

O klasický desktop již na lasvegaském výstavišti nezakopnete. Jejich místo...

CES v Las Vegas

Konec roku je pro nás ve znamení příprav na odlet do Las Vegas, na největší veletrh spotřební elektroniky Consumer Electronic Show, zkráceně CES. I letos pro vás přímo z místa připravíme zpravodajství o nejdůležitějších trendech a novinkách a také o té spoustě zajímavých „gadgetů“, na které na výstavišti uprostřed pouště narazíme.

OBRAZEM: To nejzajímavější z veletrhu CES 2014: počítač složí i vaše babička
OBRAZEM: Počítače na hranici přehřátí i napodobenina tabletu Surface

Hezký nový rok a od 5. ledna z Las Vegas na viděnou.

Hledáme krásné dívky

Stejně jako ke krásným autům tak nějak patří krásné ženy, i technické novinky vypadají lépe v rukou spanilých děvčat než v tlapách redaktora, nebo na nekonečném pozadí foto stolu.

Letos jsme fotili například s finalistkami České Miss: Redaktoři v sedmém nebi. Jak jsme fotili finalistky České Miss.

Jsou-li mezi čtenářkami nebo přítelkyněmi a kamarádkami čtenářů dívky, které by chtěly během roku stát modelem s elektronikou v některé z našich recenzí, nechť nám napíší na adresu: vaclav.nyvlt@idnes.cz. Do předmětu prosím napište slovo „FOTO“ a přiložte relevantní ukázkovou fotografii (stačí odkaz). Fotí se v Praze, odměnou jsou pouze vydané fotografie.

backstage fotky: Česká Miss pro Technet.cz 2014
backstage fotky: Česká Miss pro Technet.cz 2014
Hlavou narazila do právě staženého reflektoru tak, že se rozkýval i se závěsnou...

Ohlédnutípodle Pavla K.

Jak se dá udržet vztah na dálku přes internet

Bezpochyby největší význam pro mne osobně měl článek o vztazích na dálku, i proto, že jsem jej psal na základě svých (díky Bohu pozitivních) zkušeností. Samozřejmě nejde o zaručený návod, spíše o několik nápadů, které se v praxi osvědčily. Třeba někomu poskytne přehled on-line nástrojů inspiraci i naději.

Vyzkoušeli jsme Google Glass na vlastní oči

Brýle pro rozšířenou (nikoli virtuální) realitu od Google jsou ukázkou vizionářského produktu, který ale ještě zdaleka není připraven vstoupit na masový trh. To ovšem nebrání lidem, aby z něj byli nadšení či zklamaní:

Facebook oslavil 10 let a ukázal, jak vás studuje

Počátkem roku 2014 se všechny noviny rozepsaly o desátém výročí největší sociální sítě na světě. My jsme zkusili něco trochu jiného a znázornili historii Facebooku pomocí facebookové zdi.

Psychologický experiment datových inženýrů Facebooku pak ukázal nejen sílu této sítě, ale také nechuť mnohých (ne)zúčastněných k podobným pokusům a (na webu celkem běžným) manipulacím.

Rozhovor a vztahu vědy a víry

Duchovně-filosofická témata nemáme na Technetu v popisu práce, ale vztah víry a vědy patří k velmi diskutovaným. I proto jsme za profesorem Lennoxem vyrazili na interview ve dvou, abychom mohli lépe zastoupit oba pohledy.

Konspirační teorie o ebole, MH370 atp.

Ani v roce 2014 nezmizeli z webu lidé, kteří šíří ty nejšílenější konspirační teorie. Letos se týkaly nejen eboly, ale také letadla MH370 (hned dvakrát). Vrátili jsme se i ke starším případům - falešným detektorům výbušnin, nebezpečným vitamínům dr. Ratha a samozřejmě i 11. září.

Vědecké studie - záchrana života i rozbor podvádění

Z vědeckých témat vzpomínám na tři studie. Jedna se zabývala možností „zmrazení“ a následného oživení pacientů za účelem účinnější léčby např. střelných poranění. Druhá ukázala, že bankéři podvádějí více než usvědčení zločinci. Třetí poukázala na problematiku dotazníkových výzkumů - puberťácký vtípek zmátl řadu týmů analyzujících neobvyklý propad homosexuality.

Ohlédnutípodle Romana V.

Jak se může v dnešní době ztratit velký dopravní letoun a co všechno to vyvolá

MAPA: Pátrání po černých skříňkách MH370

MAPA: Pátrání po černých skříňkách MH370

Letošní tragédie dvou letadel společnosti Malaysia Airlines, z nichž jedno skončilo patrně někde v Indickém oceánu a to druhé nad Ukrajinou, byly asi nejvíce medializované havárie letadel všech dob. Zároveň se ukázalo, jak je lidstvo, které objevuje nové planety, na naší vlastní Zemi v určitých případech bezmocné. A ještě jedna souvislost stojí za pozornost. Mohli jste si totiž všimnout, jak je nedostatek informací podhoubím pro konspirační nebo dezinformační teorie.

Konec propadu prodeje počítačů a zpomalená sláva tabletů

Poslední roky to byla stále stejná písnička. Trh s tablety roste a prodej počítačů klesá. Už od letošního jara ale čísla naznačovala změnu.

Prodeje tabletů a přístrojů 2 v 1 (zdroj IDC)
1Q 2014 prodej v mil. ks 1Q 2013 prodej v mil. ks meziroční změna v 2Q1Q 2014 podíl na trhu1Q 2013 podíl na trhu 
Apple16,419.5-16,1 %32,5 %40,2 %
Samsung11,28,532 %22,3 %17,5 %
Asus2,52,6-2,8 %5 %5,4 %
Lenovo2,10,6224,3 %4,1 %1,3 %
Amazon11,8-47,1 %1,9 %3,7 %
Ostatní17,215,511.5 %34,2 %31,8 %
Celkem50,448,63,9 %100 %100 %

Dá se říci, že zlatý věk výrobců tabletů pomalu končí. Místo velkých marží je čeká boj o zákazníka, který se bude více orientovat na poměr ceny a výkonu. U počítačů se patrně projevilo ukončení podpory Windows XP, které donutilo řadu firem i jednotlivců přezbrojit. 

Nabídku Start ve Windows 10 můžete horizontálním tahem zmenšovat a zároveň...

Nabídku Start ve Windows 10 můžete horizontálním tahem zmenšovat a zároveň roztahovat, aby vám na ploše nepřekážela. Microsoft také měnil design některých ikonek, jak je patrné z otevřeného okna Desktop.

Window 10 se odhalují a mají zcela překopat náš pohled na tento operační systém

Připravované nové Windows 10 se mají objevit v roce 2010 a slibují řadu změn, které mají vyjít vstříc především uživatelům z firemní sféry a těm, kteří si zvykli na práci na klasické ploše s nabídkou start. Největší designovou změnou je tak návrat klasického tlačítka Start, které však přibralo funkci zobrazení aplikací z nového rozhraní včetně živých dlaždic. U nových Windows budou napříč platformami využity jen jedny aplikace, které poběží jak na mobilu, tak na tabletu a PC, a stejně tak bezproblémová má být i jejich aktualizace.

Intel nás naučí ovládat počítač tělem

Možná to bude podobná revoluce jako ovládání dotykem. Nová technologie RealSense od Intelu může změnit způsob, jakým využíváme počítač, nebo minimálně rozšířit jeho schopnosti. Ovládání budoucnosti je podle firmy prostorové, bude vnímat naše pohyby, výrazy tváře, nálady, hlas a bude využívat spoustu senzorů včetně miniaturních 3D kamer a laserových snímačů.

7. ledna 2014

Kombinace 3D kamery a laserového skeneru dokáže měřit hloubku snímaného prostoru, a tak nejen ví, kde přesně se v prostoru nachází vaše ruka nebo hlava, ale dokáže objekt i naskenovat do 3D modelu.

Přistáli jsme na kometě

Upravený „panoramatický“ snímek okolí sondy Philae s vloženým obrázkem sondy...

Upravený „panoramatický“ snímek okolí sondy Philae s vloženým obrázkem sondy naznačuje její polohu.

Nebylo to sice ideální, ale i tak se Evropská kosmická agentura vytáhla. Sonda Rosetta strávila 10 letech ve vesmíru, než během letošního srpna dorazila ke svému cíli, kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Vysadila na ni modul Philae, který sice z místa určení odskákal o kus dál, a tím si o něco zkrátil život, ale stihl poslat všechna důležitá data, která nashromáždil. Ve vesmíru se toho ale letos událo mnohem více, jak zjistíte v tomto článku Karla Pacnera.

Pranice o internet z balónů a dronů

Google Loon – připojení k internetu prostřednictvím stratosférických balonů

Google Loon - připojení k internetu prostřednictvím stratosférických balonů

Na první poslech to zní jako čistý altruismus, kdy chtějí internetové a další firmy pomocí různých bezpilotních prostředků šířit internet do oblastí, kde zatím není. Na druhou stranu získat neomezený přístup k internetovému chování celých oblastí může být z marketingového pohledu a následného prodeje reklamy velice zajímavý obchod. To vše za zlomek nákladů telekomunikačních družic nebo budování náročné infrastruktury. Patrně i proto jsme letos zažili souboj o jednoho výrobce bezpilotních letadel, který svedl Facebook a Google. A právě druhá jmenovaná firma jej vyfoukla té první doslova před nosem.

Dron Solara bude „rozvážet“ internet pro Google:

Firmy si brousí zuby na ovládnutí chytrých domácností a internetu věcí

Inteligentní hrneček na bázi technologie Intel Edison získává data od snímače...

Chytrá zařízení, jako například tento hrneček, čeká souboj formátů

Oblast spotřební elektroniky je prostě řadě tradičních výrobců příliš malá. Proto se pokoušejí dostat i do dalších sfér jako chytré věci, domácnosti a další souhrnně označované jako internet věcí (IoT, Internet of Things). Letos se v této oblasti rozhořely boje o platformu, jejímž prostřednictvím by různá zařízení mohla komunikovat. Proti sobě nyní stojí skupiny kolem výrobců čipů Intel a Qualcomm. Může to být škoda především pro koncové uživatele, kteří tak budou při výběru chytrých ledniček, praček, termostatů či hrnečků částečně nuceni rozhodnout se pro některou z platforem. Navíc není jisté, jak se rozhodnou firmy jako Apple, které přinášejí vlastní platformu pro komunikaci chytrých zařízení.

Boj o síťovou neutralitu dorazil i do Spojených států

Všelijaké omezování internetu nemusí být jen doménou autoritativních režimů. Svou roli zde mohou hrát i peníze. To je případ sporu ve Spojených státech, kde chtějí velcí poskytovatelé internetu platbu za provoz v jejich infrastruktuře od poskytovatelů datově náročného obsahu. V praxi by to vypadalo tak, že když třeba Google nezaplatí za přenos dat z Youtube, budou ho mít koncoví uživatelé pomalejší, i když si platí rychlý internet. To by ale narušilo systém síťové neutrality, na které byl internet vystavěn. Zásada internetové neutrality je totiž definována jako rovnocenné zacházení internetových poskytovatelů se všemi daty procházejícími světovou informační sítí.

Věda a královna krásy, jak je těžké odhadnout budoucí Miss

Gabriela Bendová s portrétem matematického modelu ideálu české krásy.

Miss Experiment Gabriela Bendová s portrétem matematického modelu ideálu české krásy.

Na závěr něco odlehčenějšího. Sdružení Žádná věda ve spolupráci Technetem se pokusilo odhadnout, která finalistka soutěže Česká Miss zvítězí. A šli jsme na to vědecky za použití metody zvané geometrická morfometrika. Výsledek vyplýval z vytvoření průměrného obličeje z 27 předchozích vítězek soutěže Česká Miss s pomocí speciálního softwaru. Vznikl tak „ideál české krásy“, tedy tvář ženy, která v sobě nese esenci nejatraktivnějších prvků. S tímto ideálem jsme pak poměřili tváře všech deseti finalistek a předpokládali, že dívka, jejíž obličej bude mít k ideálu nejblíže, se stane i favoritkou soutěže.

Ohlédnutípodle Honzy K.

Pro mne byl rok 2014 zejména ve znamení akce Stratocaching, který jsme spolupořádali se sdružením Žádná věda. 

Kontrolují se datová spojení s dropionem. Vše ´po odpojení wi-fi, zdá...

Poslední sekundy před startem

Možná to tak navenek nevypadalo, ale mimo samotných technikálií - aby to letělo, aby to vysílalo, aby to správně dopadlo ... - bylo nutné vyřešit obrovské spousty legislativních požadavků a podmínek. Takže prvním z úspěchů nakonec bylo i to, že jsme opravdu mohli letět. 

TECHNIKA: Balon nesmí překročit hranice za žádnou cenu. Ale jak na to?
START: Jak jsme vystartovali na bitevní pole u Lipan. Video ze startu Stratocachingu
OBRAZEM: Napětí, technické komplikace a šťastné přistání
VESMÍR: Kvůli chybě prasknul balon před kamerou. A bylo to nádherné, podívejte se
VYHODNOCENÍ: K úspěchu nám chyběl „milimetr“. Kde jsme udělali při krášlení Dropionu chybu?

Pohled do odstrojeného kokpitu

Pohled do odstrojeného kokpitu.

Kvůli reportáži o rekonstrukci stíhačky MiG-15 jsme sice jeli na hradecké letiště minimálně čtyřikrát, ale každá návštěva byla radostí. Pozorovat, jak hromádky špinavých a opotřebených dílů parta nadšenců a odborníků postupně rekonstruuje a skládá do podoby letounu, který nakonec opravdu vzlétl, bylo působivé. A ještě nám k tomu přes plot zněl festival Rock for People.  

REPORTÁŽ: MiG-15: stíhačka, která ničila Američany, zabila Gagarina a byla nejlepší

Skládací kolo Strida MAS Mark Sanders

Já a skládací kolo Strida MAS Mark Sanders

Skládací šlapohyby mi, musím se přiznat, docela učarovaly. Nová skládačka od Stridy je do detailů promyšlena, především její složení do přenosné a naopak rozložení do „jízdní“ podoby je dílem okamžiku. Navíc má „neviditelnou“ přehazovačku, se kterou (pokud si na ní zvyknete) vyjedete i prudší kopec bez funění. Na krátké přejezdy po městě je ideální. I když někdy budete trochu za exota.

RECENZE: Kolo do města, které složíte za pět sekund a má neviditelnou přehazovačku

Odbočka na linku B. Soustavou propojovacích tunelů se souprava může dostat z...

Odbočka na linku B

Do tunelů s Vaškem lezeme rádi. Tentokráte jsme na spřáhlo vagónu metra připevnili kameru GoPro a projeli s ní celou nejstarší trasu „C“. Během cesty nás dlouholetý instruktor Dopravního podniku upozorňoval na zajímavosti v tunelu a ty jsme vám zprostředkovali ve výsledném videu. 

REPORTÁŽ: Pohled, který nezná ani strojvedoucí. Podívejte se do tunelů metra

Hugh Herr přišel při lezení po skalách o obě nohy. Jako šéf oddělení pro...

Šéf oddělení pro bioniku na MIT si vyrobil nové nohy.

Na některé prezentace nezapomenete. Když si Hugh Herr v půlce své prezentace ohrnul kalhoty, byl to pro část obecenstva docela šok. Ačkoliv to na jeho chůzi vůbec nebylo znát, má obě nohy umělé. Horolezec, profesor na MIT a vynálezce má totiž místo nohou roboty, které si sám sestrojil. 

REPORTÁŽ: Uřízli mu obě nohy, tak si vyrobil nové. Pohodlné a výkonnější 

Autor:
  • Nejčtenější

Android TV mizí z televizorů. Podívejte se, co jej letos mnohde nahradí

Operačnímu systému Android TV zřejmě začíná poslední sezóna. Jak se ukázalo na veletrhu CES 2021, již letošní novinky...

Válka v jednom čísle. Jak Sověti na papíře vyhráli nad Západem

Sověti vyvinuli na přelomu 60. a 70. let analytickou metodu, která měla umožnit snadné srovnání vojenské techniky...

Rezervace očkování je plná zbytečných chyb. Způsobila i pád celého systému

Státní web na rezervaci očkování proti covidu-19 byl plný úplně základních chyb a zbytečných komplikací. Navíc začal...

Čest, talent i služba Hitlerovi. Nejlepší tankista války byl z Jesenicka

Během druhé světové války vznikla po vzoru leteckých es nová kasta es tankových. Patrně nejlepším tankistou 2. světové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operaci Pouštní bouře zahájily vrtulníky US Army úderem na radary

První letecký úder proti Iráku neprovedly před třiceti lety „neviditelné bombardéry“ USAF, ale vrtulníky Apache US...

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

Flygskam a Tagskryt. Dává hon na aerolinie ve jménu ekologie smysl?

Premium Nakolik jsou dopravní letadla a jejich spalovací motory hrozbou pro životní prostředí a proč je na ně upřena taková...

První moderní dopravní letoun měl Boeing. Záhy ho převálcoval Douglas

Příběh přelomového Boeingu 247 vypadal zpočátku nadějně, ale rychlý rozvoj letectví a především nástup Douglas DC-2 a...

Pozitivní efekt pandemie? Brutálně urychlila vývoj i využívání technologií

Deset let rozvoje za osm týdnů, desetinásobek rozšíření za patnáct dní. Výzkumná agentura CTA, která pořádá největší...

Dakota všem vytřela zrak. A s turbovrtulovými motory dvakrát

Žádný jiný typ letadla se délkou aktivní služby nemůže vyrovnat slavné americké Dakotě, jejíž historie se začala psát...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...