Valná hromada firmy Apple v pátek 28. února proběhla poměrně v klidu, jak se u úspěšné firmy dá čekat, s jednou nepatrnou výjimkou. Šéf firmy Tim Cook se viditelně rozčílil, když se jeden z malých akcionářů zeptal na ekologické programy firmy a náklady na ně.
Nebyla to úplně nevinná otázka. Dotyčným akcionářem byla konzervativní skupina The National Center for Public Policy Research (NCPPR), která se označuje za propagátora myšlenky volného trhu a jednoznačně odmítá i myšlenku, že by se jinými tržními mechanismy mělo ovlivňovat například složení energetických zdrojů.
V Applu vlastní drobný podíl, který kromě výdělku využívá i jako nástroj vlastního zviditelnění. Už v roce 2012 žádala, aby Apple zveřejnil náklady na program „zelené elektřiny“. Firma oznámila například, že její datacentrum v Severní Dakotě nebude využívat „špinavou“ energii. Šedesát procent elektřiny potřebné pro provoz se má vyrábět na místě, hlavně ze solárních panelů a také bioplynové elektrárny. Zbylých 40 procent bude firma kupovat, ale prý jen z čistých zdrojů (viz naše zpráva).
Návrh získal podporu jen 1,9 procenta akcionářů, NCPPR se ovšem nevzdává. Pro letošní valnou hromadu organizace připravila podobný návrh, podle kterého by firma měla zveřejnit veškeré náklady na svůj program udržitelnosti. (Návrh i odpověď vedení firmy na něj najdete v tomto dokumentu na s. 60.) NCPPR tak chce ukázat na to, že některé lobbistické skupiny na firmy tlačí, aby si kladly cíle prospěšné v první řadě pro společnost jako celek, a nikoliv firmu. A to ohrožuje rentabilitu Applu a zisk akcionářů.
Návrh neprošel ani tentokrát, získal 2,95 procenta hlasů. Ale když přišla na řadu diskuse s CEO firmy Timem Cookem, zástupce NCPPR se ozval jako první a položil Cookovi dvě otázku: zda plán přechodu firmy na obnovitelné zdroje bude rentabilní a zda by jako ředitel firmy nemohl zavázat, že bude dělat jen to, co bude ziskové.
Na první otázku se vůbec odpovědi nedočkal. Podle serveru MacObserver se Tim Cook viditelně rozčílil a odpověděl jen na druhou otázku. Apple podle něj dělá řadu věcí, které nejsou motivovány finanční návratností. „Když se snažíme, aby naše zařízení mohli používat slepí, nemyslíme na pitomou finanční návratnost,“ cituje MacObserver Cooka. Cook je přitom známý svým klidným vystupováním a podobné – byť stále v podstatě slušné – výrazy u něj nejsou vůbec obvyklé (v orig. použil slovo „bloody“, abychom byli přesní). Nakonec se obrátil přímo k zástupci NCPPR: „Pokud chcete, aby dělal jen to, co se vyplácí, měli byste se našich akcí zbavit.“
Je tak zřejmě jasné, že Apple bude pokračovat v nastoleném kurzu. Jeho datacentra mají být postupně zcela poháněna obnovitelnými zdroji a celý program trvalé udržitelnosti má dále košatět.
Co byznys?
Jinak valná hromada nakonec nepřinesla žádné zásadní informace. Cook ve svém vystoupení v podstatě mohl mluvit jen o úspěších. Apple podle něj prodal přes 800 milionů zařízení, což je nárůst o 100 milionů za necelých půl roku. Zajímavě rostly především rozvojové trhy (Čína, Rusko, Brazílie), kde se v roce 2013 prodalo Apple zařízení za 30 mld. dolarů. Na přelomu desetiletí to bylo jen pár miliard.
Zajímavé byly údaje o Apple TV, která podle něj udělala za minulý rok obrat přes miliardu dolarů obratu. Letos by měla vyjít nová verze s dalšími funkcemi, například propojením s herními konzolemi.
Akcionáři se ani nedozvěděli, jak to bude s ohromnými finanční hotovostí firmy. Apple má na účtech hodně přes sto miliard dolarů a někteří akcionáři volali, aby se o ně firma podělila. Podle Cooka už firma nyní alespoň aktivně odkupuje své akcie (za 40 mld. dolarů za poslední rok), rozhodnutí o dalším osudu většiny peněz na účtech firmy by mělo být oznámeno do dvou měsíců.